fbpx

Сертификати за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица

-

Сертификати за завршени обуки за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица. Со овие обуки, тие стекнаа интернационално признати сертификати.

Mинистерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, истакна дека за оваа намена биле обезбедни околу осум милиони денари.

– Изминатите години овие обуки ги поминаа повеќе од 470 лица, од кои вработени се 246 лица. Со најавените странски инвестиции, потребата за ваков кадар и за вакви вештини е навистина голема. Токму поради тој факт го зголемивме обемот и опфатот на невработени лица што ќе ги завршат ваквите обуки за побрзо и полесно да стигнат до работа – истакна Спасов.

Агенцијата за вработување на почетокот на јуни ќе распише нов јавен повик за обуки за невработени лица за ИТ-вештини, со кој ќе бидат опфатени околу 220 невработени лица, а за кои веќе се обезбедени околу 22 милиони денари.

Обуките ги организираа Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување, а ги спроведе „Семос едукација“.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...