fbpx

Преку проектот „Училишта на 21 век“, децата ќе стекнат дигитални вештини

-

Британската влада инвестира 10 милиони фунти за да обучи еден милион ученици на Западен Балкан со дигитални вештини за иднината.

Проектот „Училишта на 21 век“ од денеска ќе стартува и во нашата држава и ќе бидат опфатени 330 основни училишта. Децата на возраст од 10-15 години ќе имаат можност да развијат вештини за критичко размислување, решавање на проблеми и кодирање.

Секое училиште ќе добие по 20 „Микро: бит“ уреди за кодирање, кои што ќе им помогнат на младите да стекнат нови дигитални вештини на забавен и интерактивен начин.

Британскиот државен министер за Европа, сер Алан Данкан во видео-обраќање нагласи дека среќен е што оваа програма се започнува на 30-годишнината од основањето на глобалната интернет мрежа (world wide web).

„Го правиме ова, бидејќи сакаме да помогнеме регионот да стане просперитетен  и стабилен, Развојот на вештини во 21 век ќе помогнат да се создадат следна генерација технолошки претприемачи и ќе помогне да се создадат повеќе работни места“, рече Данкан.

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски рече дека овој проект е пресвртница во образовниот процес.

„Денешното образование ќе ги остави децата без работа. Има голема неусогласеност помеѓу понудата и побарувачката. Преку овој проект се покажува дека учењето може да биде и забавно. Кодирањето не е ИТ вештина туку начин на размислување и логика. Во иднина 90 проценти од работните места ќе бараат основно ниво на дигитални вештини. Образованието е предуслов за да создадеме такви кадри“, рече Манчевски.

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј нагласи дека децата преку оваа програма развиваат вештини преку иновативни и креативни начини, разваат критичко мислење и способност за решавање на комплицирани проблеми.

Министерот за образование Арбер Адеми порача директорите на училиштата и наставниците да бидат максимално ангажирани, да учествуваат во обуките и суштината на соодветен начин да ја пренесат на децата.

Во сите школи ќе има обучувачи за овој проект кој ќе трае три години, а Адеми посака програмата да стане дел од образовниот процес.

Британскиот совет ја воведе програмата како пилот –проект во 20 училишта, а според директорката Елеонора Запрова добиле многу позитивни реакции од учесниците.

За време на презентацијата на проектот, најдобрите ученици го презентираа сработеното, а ќе се натпреваруваат и на регионално ниво на Дигиталниот самит за Западен Балкан, кој ќе се одржи во Белград.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...