fbpx
Таг: УСС УКИМ

таг: УСС УКИМ

Студентите со црвени картони на протест, МОН со зелено светло за стипендиите [галерија]

Со црвени картони и транспаренти преку кои побараа системски промени, дел од македонските студенти денеска протестираа пред Министерството за образованиеи и наука (МОН). Тие порачаа Министерството да работи поорганизирано и да ги почитува роковите што им ги дава за исплата на финансиската поддршка од повеќе мерки – стипендии, ваучери за меѓуградски превоз и субвенциониран оброк. Стипендиите и средствата за меѓуградски...

Студентите утре ќе протестираат заради доцнењето на исплатата на стипендиите и ваучерите за превоз

Студентите утре ќе излезат на протест пред Министерството за образование, како знак на револт заради ненавременото исплаќање на обврските кон нив. Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, заедно со Факултетските студентски собранија на УКИМ и со поддршка од Универзитетските студентски собранија на УКЛО, УГД, Мајка Тереза, АУЕ-ФОН и Американ Колеџ ги повикаа студентите да...

УСС-УКИМ најави протест пред МОН во понеделник

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УСС-УКИМ) вчеравечер на социјалните мрежи најави студентски протест во понеделник (05.02) во 14 часот пред Министерството за образование (МОН). Тие велат оти протестираат против неправдите врз студентите и против неефикасното работење на МОН. Протестот на студентите доаѓа по реакциите од студентските организации дека стипендиите за постојните и новите корисници доцнат....

Влезниците во културните установи за студентите поевтинуваат за 50 отсто

Студентски попуст од 50 отсто се воведува на влезниците во сите државни културни установи во земјава, откако Министерството за култура и Универзитетското студентско собрание на УКИМ денеска потпишаа Меморандум за соработка. Со Меморандумот е утврден попуст од 50 проценти на влезниците за влез и следење на програмите на националните установи од областа на културата за сите студенти кои имаат индекс...

Наместо ваучери за туризам, студентски собранија бараат енергетска ефикасност на факултетите и домовите

Најавените ваучери за домашен туризам за студентите на државните универзитети наидоа на реакција од дел од универзитетските студентски собранија и организации, кои предложија пренамена на средствата. Мерката беше најавена минатата седмица, кога министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека ваучерите што претходно беа наменети за работници со ниски приходи, од следната година ќе може да ги користат само студентите. „Во соработка...

Средба меѓу УСС УКИМ и МОН: субвенциониран оброк на неделно ниво, ретроактивна исплата на стипендиите до 15 декември

Ретроактивната исплата на заостанатите студентски стипендии ќе започне најдоцна до 15 декември. Вакво ветување добиле претставниците на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) на средбата во Министерството за образование и наука (МОН) со министерот Јетон Шаќири. Како што соопштија од УСС УКИМ, на оваа средба која се одржала со поддршка на Инстаграм страницата „Студентарија“, биле...

Савче Ѓошева е новата студентска правобранителка на УКИМ

Студентката Савче Ѓошева е избрана за нова студентска правобранителка на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ). Ѓошева е студентка на Филолошкиот факултет, а претходно ја извршуваше функцијата в.д. претседател на Универзитетското студентско собрание на УКИМ, до изборот на новиот претседател Александар Николовски. Од УСС УКИМ им порачуваат на студентите, доколку се случи нивните права во текот на студиите да...

По алармирањето на Порталб, студентите на ПМФ ќе имаат чувари

По алармирањето на Порталб.мк за поплаките на студентите дека по патот за на Природно-математичкиот факултет во Автокоманда тие се мета на крадци, Универзитетското студентско собрание (УСС) преку социјалните мрежи ги извести студентите дека ќе има чувари на факултетот, а вежбите нема да се одржуваат по 16 часот, како и дека ќе се зголеми безбедноста на локацијата, известува Порталб.мк.   Студентите...

Објавен е конкурс за избор на студентски правобранител на УКИМ

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (УСС УКИМ) денеска објави конкурс за избор на студентски правобранител. Според конкурсот, заинтересираните кандидати треба да се редовни студенти на некој од факултетите на УКИМ, а потребно е да испратат биографија и предлог-цели за двегодишниот мандат на адресата [email protected]. Изборот на студентски правобранител го врши универзитетскиот Сенат на предлог од...

(ИНТЕРВЈУ) Николовски од УСС УКИМ: Ни треба практична настава што ќе ги подготви студентите за пазарот на труд

Потребно е ревидирање и унапредување на квалитетот на наставните програми на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (УКИМ) со цел вештините со кои се стекнуваат студентите да „се соединат“ со потребите на пазарот на работна сила. Заложби за воведување задолжителна практична настава каде студентот нема да добива само „печат“, туку ќе го искуси реалното функционирање на бизнисот, најавува...

Формиран новиот состав на УСС УКИМ, Александар Николовски избран за претседател

Александар Николовски е избран за нов претседател на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УСС УКИМ). Николовски е студент на постдипломски студии на програмата монетарна економија, финансии и банкарство. Тој е дипломиран економист на финансиски менаџмент, а претходно ја извршуваше функцијата претседател на Факултетското студентско собрание на Економскиот факултет. Николовски беше избран за претседател вчеравечер од...

УСС УКИМ: Студентите ќе протестираат в петок

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) најви дека студентите ќе протестираат в петок и истакна дека нема да го прекине притисокот врз Министерството за образование и наука (МОН) „сè додека бидат обезбедени основните права и услови за секој студент“. Од УСС УКИМ истакнуваат дека протестот се должи на тоа што пред неколку месеци низ целокупната...

УСС УКИМ реагира на ненавремената исплата на субвенционираниот оброк и студентските стипендии

Преку отворено писмо, претставниците на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) реагираа за тоа што надлежните во Министерството за образование и наука (МОН) доцнат со исплата на парите за субвенциониран студентски оброк и стипендии за студентите. Оттаму укажуваат дека меѓу студентите владее атмосфера на незадоволство и дека МОН го злоупотребува трпението на студентите со тоа...

Студентски лидери: Младите треба да добијат шанса да ги менуваат институциите – решенија за „билетот во еден правец“

Институциите целосно да се отворат за младите и нивните барања и идеи, а студентите со конкретни активности за подобрување на јавните услуги да покажат дека навистина има што да понудат за позитивна промена во општеството – беше заклучено на дебатата насловена „Билет во еден правец - Дали институциите преземаат нешто за да го променат ова?“. На јавниот настан кој беше...

ФОТО-ВЕСТ: Како изгледа првиот Студентски културен центар во земјава?

Студентите на најголемиот универзитет во земјава, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје утре ќе го добијат својот нов простор каде ќе можат да се дружат, работат, учат и да се забавуваат. Викендов се отвора Студентскиот културен центар (СКЦ), прв од ваков вид во државата, кој се наоѓа во палатата „Кузман“ веднаш до студентскиот дом „Кузман Јосифовски -...

Студентскиот дом „Пелагонија“ доби просторија за дружење

Студентите сместени во студентскиот дом „Пелагонија“ во Скопје отсега слободното време ќе можат да го поминуваат во новоотворената просторија за дружење и социјализирање. Во неа студентите имаат можност да пијат кафе, да играат интерактивни игри и да планираат заеднички активности. Може да ја користи секој студент сместен во студентскиот дом и ќе биде достапна за користење во текот на целиот...

Се изедначуваат стипендиите за сите студенти и ученици

Пониските стипендии што ги земаат студентите ќе бидат изедначени на повисокиот износ, а изедначување ќе има и кај ученичките стипендии. На студентите и учениците кои од минатата година продолжија да ги земаат старите и пониски стипендии ретроактивно ќе им биде доисплатена разликата, соопштија од Министерството за образование и наука (МОН) за Мета.мк. Проблемот со стипендиите се актуелизираше минатото лето кога...

Студентите на УКИМ организираат журка за реновирање на студентските домови

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) утре организира хуманитарна забава на која собраните средства ќе бидат наменети за реновирање на дел од објектите во студентските домови. Од ова студентско собрание за Мета.мк велат дека забавата има за цел директно да помогне во подобрувањето на условите во студентските домови. Една од опциите за искористување на собраните средства...

Пред студентскиот протест, партиите со свои “рецепти” за субвенционираниот оброк

Претставници на универзитетските студентски собранија од повеќе државни и приватни универзитети денеска ќе остварат средба со пратеници и министерот за образование и наука Јетон Шаќири, на која ќе се разговара за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк. Средбата следува по реакциите во јавноста откако предлог-законот се најде на дневен ред на собраниската седница закажана за в среда, поради...

УСС на УКИМ до студентите: Пријавете апликации за проекти и научни трудови

УКИМ
Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) оваа година, заедно со комисијата за наука при УСС и УКИМ, отвораат јавен повик за поднесување на апликации за научни трудови и проекти наменет за студентите на УКИМ, информираат тие. Студентите кои ќе се пријават треба да поднесат целосна апликација, која е потребно да содржи накратко образложена идеја за...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...