fbpx
Таг: Твитер

таг: Твитер

Руска специјална војна на интернет – 50.000 лажни профили

Германското Министерство за надворешни работи откри руска кампања за дезинформации на платформата Х (поранешно Твитер). Околу 50.000 лажни сметки на германски јазик го поттикнуваат незадоволството од германската влада и ја поткопуваат поддршката за Украина, според анализата на Министерството. Истражувањето се однесува на периодот од 20 декември до 20 јануари, објави Шпигел, а пренесе германската новинска агенција ДПА. Во тој период имало...

Теоретичарот на заговори Алекс Џоунс се врати на „Х“ со споделување објава од Ендру Тејт

Теоретичарот на заговори Алекс Џоунс се врати на социјалната мрежа „Х“, поранешен Твитер, а неговата прва објава е споделување на порака од контроверзниот инфлуенсер Ендру Тејт. Сметката на Џоунс беше вратена по анкетата на сопственикот на „Х“, Илон Маск, во која 70 отсто од околу два милиони корисници што гласаа, гласаа за укинување на забраната, пишува Би-Би-Си. Џоунс е најпознат по...

Илон Маск објави свој ВИ четбот, кој има „смисла за хумор“

Илон Маск објави четбот, наречен Грок, кој користи вештачка интелигенција (ВИ) за своите одговори, слично како популарните четботови ChatGPT и Бард. Грок е достапен на платформата Х (поранешно Твитер), која Маск неодамна ја купи. Но, тој е достапен само за одредени кориснички профили, известува Би-би-си. Маск вели дека Грок „многу сака сарказам“ и дека корисниците може да очекуваат Грок да...

Големите социјални мрежи ги оставаат вестите на цедило

Медиумските компании се соочуваат со финансиски предизвици откако сѐ повеќе големи социјални мрежи вложуваат сѐ помалку во промовирањето на вести, пишува Њујорк тајмс во нивната анализа. Х (поранешно Твитер) ги тргна насловите од вестите кои се споделуваат на нивната платформа. Кемпбел Браун, надлежна за справувањето со вести на „Мета“ (компанијата-сопственик на Фејсбук и Инстаграм), најави дека ќе замине од компанијата....

„Х“ почна да им наплаќа по 1 долар годишно на сите нови корисници во Нов Зеланд и Филипините

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како „Твитер“, почна да им наплаќа на новите корисници во Нов Зеланд и Филипините по 1 долар годишно за пристап до клучните функции. Ова е дел од ново пробно тестирање на платформата во сопственост на милијардерот Илон Маск, јави Би-би-си. Новите корисници во двете земји ќе треба да платат еден долар годишно за да можат да...

Истражување на ЕУ: Најмногу дезинформации има на „Х“, поранешен Твитер

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како Твитер, има најмногу дезинформации од сите големи социјални мрежи, покажала студија на Европската комисија. Студијата истражила над 6.000 објави на Фејсбук, Инстаграм, Линкдин, ТикТок, Х, и Јутјуб. Анализирани биле содржини во три земји на ЕУ кои се сметаат за особено изложени на ризикот да бидат цел на дезинформации поради избори или близината на војната...

Можно е сите корисници на Твитер / Х наскоро да треба да платат за пристап до социјалната мрежа

Илон Маск најави дека сите корисници на социјалната мрежа „Х“ – порано позната како Твитер, можеби ќе треба да платат за пристап до платформата. Во разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, милијардерот Маск рече дека систем со плаќање е единствениот начин за платформата да им се спротивстави на ботовите, пренесува Би-би-си. „Се движиме кон тоа да имаме мала месечна претплата за...

Илон Маск ќе воведува опција за аудио и видео повици на Икс (Твитер)

Платформата за социјални медиуми Икс, поранешен Твитер, планира да лансира видео и аудио повици, а сопственикот на Икс, Илон Маск, се трка да изгради „апликација за сè“ за да остане пред конкуренцијата на Тредс (Threads) во сопственост на платформата Мета, пишува Ројтерс. Маск преку статус на Икс соопштува дека на корисниците нема да им треба телефонски број за функциите што...

ТикТок и Твитер не успеале да се справат со руските дезинформации

Технолошките гиганти ТикТок и Твитер не успеале да се справат со руските дезинформации на интернет за време на првата година од војната во Украина, според студијата која во средата ја објави Европската Унија (ЕУ). Воедно, посебна студија укажува на начините на кои ТикТок профитира од проруските наративи, јавува Радио Франс Интернешнл. Студијата на ЕУ доаѓа по построгите правила според Законот...

Илон Маск ќе ја ограничи функцијата за „блокирање“ на Х, порано познат како Твитер

Илон Маск во петокот објави дека функцијата за блокирање ќе биде многу ограничена на социјалната мрежа X, порано познат како Твитер, со што ќе се отстрани функцијата која долго време се сметаше за заштита од вознемирување, објави Вашингтон пост. Маск во повеќе твитови рече дека функцијата за блокирање „нема смисла“ и дека ќе биде „избришана како функција“, освен за ДМ....

Твитер му го врати профилот на Канје Вест по забраната

Корисничкиот профил на Канје Вест е вратен на Твитер по речиси осум месеци забрана поради навредливи објави. Американскиот рапер, познат како Је, беше обвинет за кршење на правилата на платформата кои забрануваат поттикнување насилство, пренесе Би-би-си. Сметката на Је сега ја прикажува неговата последна објава од 2 декември 2022 година, еден ден пред да биде суспендиран. Сопственикот на социјалната мрежа Твитер,...

И ТикТок додава текстуални објави – битката меѓу социјалните мрежи ескалира

Апликацијата за видеа ТикТок соопшти дека отсега нуди објави кои ќе содржат само текст. Платформата вели дека новата функција ќе им даде на корисниците „поинаков начин за да се изразат“. Оние што ја користат апликацијата сега ќе имаат три опции за објава – видео, фотографија или текст. Текстуалните објави визуелно наликуваат на опцијата Стори на Инстаграм – корисниците можат да додадат...

Твитер се ребрендира во „Х“ – претставено новото лого на платформата

Откако изјави дека сака да се ослободи од логото со сината птица, сопственикот на Твитер, Илон Маск, објави слика од новото лого на платформата – бел знак „Х“ на црна заднина. Маск ја промени и својата профилна фотографија во новото лого, додавајќи „X.com“ во неговата биографија на Твитер. Извршната директорка на компанијата, Линда Јакарино, напиша „Х е тука! Ајде да...

Закерберг тренира со боречкиот шампион Волкановски, додека расправијата со Маск се интензивира

На фотографија објавена пред три дена се гледа сопственикот на компанијата „Мета“, Марк Закерберг како тренира со двајца УФЦ (Ultimate Fighting Championship – UFC) шампиони и тоа со Израел Адесанја, шампион во средна категорија, инаку државјанин на Нигерија и Нов Зеланд, и со Австралиецот со македонско потекло Александар Волкановски кој е носител на титулата во лесна категорија. Фотографијата на неговите...

Брајовиќ: Бев бот за Српската напредна странка за да си ја задржам работата

Јована Брајовиќ од Сурдулица, во изјава за српската телевизија Н1 тврди дека е поранешен член на официјалниот интернет тим на Српската напредна странка, кој бил предводен од државниот секретар. Брајовиќ била најактивен член на активностите од страна на Српската напредна странка. Во интервјуто Брајовиќ ја открива нејзината вмешаност во онлајн тимот спонзориран од СНС, чија целна група биле политичките неистомисленици...

Твитер се закани дека ќе ја тужи „Мета“ поради новата апликација „Тредс“

Твитер размислува за тужба против „Мета“ поради нејзината нова брзорастечка ривалска социјална мрежа наречена „Threads“ (Тредс), тврдејќи дека компанијата ги прекршила правата на интелектуална сопственост на Твитер. Апликацијата која беше лансирана вчера многу наликува на Твитер, а од раководството на компанијата „Мета“ беше опишана како нејзина „пријателска алтернатива“. Како што пренесоа повеќе светски медиуми, адвокатот на Твитер испратил писмо до извршниот...

„Тредс“ веќе е достапна – над 10 милиони корисници во првите неколку часови

По неколкумесечни гласини и протечени информации, конечно пристигна апликацијата „Threads“ (Тредс) – конкурентот на Твитер создаден од Инстаграм. До новата социјална мрежа веќе може да се пристапи и од Македонија, преку интернет страницата Threads.net или со преземање на апликацијата од продавниците на Андроид и iOS. Шефот на компанијата „Мета“, Марк Закерберг изјави дека новата апликација има за цел да го...

Инстаграм ривалот на Твитер утре пристигнува во Македонија, но не и во ЕУ

Ривалот на Твитер создаден од компанијата „Мета“ и наречен „Threads“ утре нема да стане достапен во земјите од Европската Унија поради несигурноста околу користењето на личните податоци од страна на платформата. „Гардијан“ пишува дека извори на „Мета“ посочиле оти причина за одложувањето на лансирањето во ЕУ се европските регулативи и бројните судири меѓу технолошката компанија и претставници на блокот. Двете неодамнешни...

„Threads“ – ривалот на Твитер создаден од Инстаграм ќе стане достапен неделава

Сопственикот на Фејсбук, компанијата „Мета“ конечно ја лансира својата нова апликација базирана на текст и дизајнирана за да се натпреварува со Твитер. Повеќе медиуми објавија дека апликацијата ќе биде лансирана овој четврток. Како што јавува Би-би-си, апликацијата се нарекува „Threads“ (Нишки) и веќе е достапна за претнарачка на продавницата за апликации на „Епл“ – App Store. Апликацијата ќе биде поврзана со...

Ко-основачот на Твитер Џек Дорси регира на новите ограничувања

Ко-основачот на Твитер, Џек Дорси реагираше јавно откако сопственикот на социјалната мрежа, Илон Маск, го ограничи бројот на твитови кои корисниците можат да ги видат во текот на еден ден. „Тешко е да се води Твитер. Никому не му го посакувам тој стрес. Верувам дека тимот дава сè од себе знаејќи ги ограничувањата што ги имаат, кои се огромни“, напиша...

Собранието пресече – рокот на важење на старите пасоши нема да се продолжи

Собранието на денешната седница не ги изгласа предложените измени на Законот за патни исправи, со кои се бараше старите пасоши на граѓаните со „Република Македонија“ да важат до крајот...