fbpx
Таг: Твитер

таг: Твитер

Бомбата на Заев експлодира низ хуморот на „Твитер“

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги запали социјалните мрежи обелоденувајќи само мал дел од долго најавуваната „бомба“. Новинарите, и твитерџиите, за време на прес-конференцијата на лидерот на опозицијата (првпат во Македонија) вршеа директен пренос со твитови, кои послужија како инспирација за шегување со целата ситуација. Еве некои од поинтересните: Зезнат е #ЗЗ за прислушкување со струмичкиов #Бомба — Dr.Agan (@DSekulovski) February 9, 2015 И...

„Гугл“ ќе ги пребарува и „твитовите“

Американската микроблог-мрежа „Твитер“ склучи договор со „Гугл“ благодарение на кој нивните кратки пораки ќе бидат повидливи на интернет. „Во текот на првата половина на годината, „твитовите“ ќе се појавуваат во резултатите од пребарувањето на „Гугл“, благодарение на согласноста која друштвената мрежа ја даде за пристап до објавите што ги поставуваат нивните корисници“, објави „Блумберг“. „Гугл“ претходно мораше сам да ги пребарува информациите на „Твитер“,...

Со „Твитер“ против срцевите болести

Микроблог-платформата „Твитер“ може да послужи како алатка за борба против спречување срцеви болести. Новата студија што заедно ја спроведоа научниците од Универзитетот во Пенсилванија и Универзитетот „Нортвест“ во Мелбурн, докажала дека негативните емоции изразени преку „твитови“ може да бидат фактор кој јасно укажува на ризикот за појава на срцеви болести. Истражувањето е спроведено на територија на САД, а во него учествувале 1.300...

Сириски хакери го нападнаа профилот на „Монд“

Хакерската група Сириска електронска армија (СЕА) го нападна твитер-профилот на францускиот весник „Монд“. Членови на СЕА, кои се приврзаници на сирискиот режим, објавија неколку соопштенија, во кои изразија поддршка за Палестина, Сирија и за Африка, а едно од нив беше насловено „Јас не сум Шарли“. We have successfully hacked Le Monde and we will never fail to deliver our message of...

Џихадистите го освојуваат интернетот, може ли некој да ги спречи?

Паралелно со вистинските вооружени пресметки во Париз и со антитерористичките акции кои следуваа потоа во Германија, Франција и во Белгија, во кои се убиени и уапсени повеќе екстремисти, на интернет се води жестока воена пропаганда предводена од џихадистите кои ја контролираат територијата на Исламската држава. Екстремните исламисти кои се борат во Ирак и во Сирија интензивно го користат интернетот, социјалните мрежи и софистицираните...

„Твитер“ воведува видеоуслуга

Следните неколку недели, „Твитер“ ќе ја претстави својата нова услуга, која вклучува снимање и објавување видеоснимки на мрежата. Во сопственост на социјалната мрежа се наоѓа и сервисот „Вајн“, кој овозможува снимање до шест секунди, а желбата на челниците на „Твитер“ е дополнително да се зголеми видеосообраќајот на мрежата. Две клучни причини за оваа промена е сè поголемата популарност на видеообјавите на...

Италијанска астронаутка: Бонџорно Скопје, Македонија!

Италијанската астронаутка Саманта Кристофорети викендов ги поздрави граѓаните на Македонија од вселената. Кристофорети, која на 23 ноември ја почна својата шестмесечна мисија на Меѓународната вселенска станица, во саботата преку својот твитер-профил испрати поздрав, објавувајќи фотографија на Скопје од вселената. „И убава сабота, Македонијо! Еве го вашиот главен град Скопје, погледнат утринава од вселената. Бонџорно Скопје, Македонија!“, напиша Кристофорети. Триесет и седумгодишната Кристофорети...

Табели: Кои јазици во светот се највлијателни?

Повеќето од говорните јазици во светот, како што се мандаринскиот, хинди и арапскиот јазик, се далеку од влијателни. Според новото истражување на Технолошкиот институт во Масачусетс, „Харвард“, Североисточниот универзитет и „Е-Марсеј“, повеќето јазици живеат во релативна изолација, додека неколку мали јазици, пак, се енормно влијателни. „Еден јазик, како, на пример, холандскиот, го зборуваат 27 милиони луѓе. Тој може да биде повлијателен отколку, на...

„Инстаграм“ го престигна „Твитер“

Сервисот „инстаграм“ на компанијата „Фејсбук“, според последните информации, брои повеќе од 300 милиони активни корисници, кои дневно споделуваат повеќе од 70 милиони фотографии и кратки видеозаписи. „Инстаграм“ за четири години од постоењето успеа да ја достигне оваа бројка. Во март годинава сервисот броеше 200 милиони корисници, а доказ за неговата популарност и за забрзаниот пораст е фактот што значително постариот сервис „Твитер“...

Твитерџиите за студентскиот марш

Социјалната мрежа „Твитер“ беше преплавена од креативни „твитови“ за денешниот студентски марш на кој присуствуваа повеќе илјадници граѓани. Кога возрасните се плашат да речат НЕ, тука се младите, има надеж!! #СтудентскиМарш #СтудентскиПленум — Баљум (@Steffito_G) December 10, 2014 Расположение на денот! :) #СтудентскиМарш pic.twitter.com/EmBHJq7Qmz — Мрмејд (@Mnemosynee_) December 10, 2014 Не е само за вас, и за идните генерации, излезете покажете колку сме гласни!...

Полицијата го исмејала на „Твитер“

Ванкуверската полиција има смисла за хумор, барем одвреме-навреме, пишува „Глоуб анд мејл“. Полицијата на својот профил на „Твитер“ неделава објави две фотографии кои прикажуваат „ламборџини хуракан“ модел за 2015 година, фатен за пребрзо возење, поради што е натоварен на камион. Очигледно дека пишувањето казна за возачот и поставувањето на фотографијата на социјалната мрежа не било доволно за полицијата, па тие истовремено ставиле...

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...