fbpx
Таг: Славица Грковска

таг: Славица Грковска

Грковска: Сајбер безбедноста ни е приоритет

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска се сретна со Дирк Јан Коп, амбасадор на Кралството Холандија во нашата држава. На состанокот, Грковска ги поздравила активностите на Кралството Холандија за градење на силна мрежа за кибер безбедност. Се заблагодарила и за поканата на холандската амбасада, Северна Македонија да се приклучи кон GFCE-глобалниот форум за кибер-експертиза. „Сајбер безбедноста...

Македонските институции со естонска помош се борат против сајбер нападите

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска заедно со e-Governance Академијата од Естонија организираше вежба за проверка на нашите капацитети за управување со кризи поврзани со сајбер напади, информираат од владината прес-служба. „Ова е вежба која ќе ни помогне на сите да ја унапредиме свесноста за потребата на воспоставување на систем кој ќе ја подигне сајбер безбедноста...

Грковска: Од заробена држава станавме ценет меѓународен партнер, но имаме уште работа

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава, a aко сакаме стабилност, мора граѓаните да имаат доверба во институциите, да имаме администрација која ќе биде на услуга на граѓаните и да се создадеме систем кој ќе биде отпорен на корупција. Ова го порача заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска,...

Северна Македонија стана членка на светска мрежа за сајбер-безбедност

Северна Македонија стана 103-та членка на Глобалниот форум за сајбер-експертиза (Global Forum on Cyber Expertise), една од најголемите светски мрежи за интернационална соработка и градење на капацитети за сајбер-безбедност. Ова се случи на иницијатива на вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. Во овој форум членуваат и соработуваат владите на најразвиените земји во светот на темата сајбер-безбедност,...

Павиќевиќ пред вицепремиерката Грковска со предлог за измени на Законот за средно образование

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со делегација од Сојузот на средношколци, предводена од претседателот Лука Павиќевиќ, на која разговараа за потребите на средношколците во земјава и за можностите за унапредување на условите за образование, кои ќе обезбедат ефикасен и квалитетен процес на наставата. Грковска истакна дека е многу важно средношколците да бидат обединети...

Грковска: Мора да се обединиме и со одржливи решенија да создадеме услови младите да сакаат да останат дома

Потребна е заеднички ангажман, системски пристап и одржливи решенија за да ги задржиме младите во земјава, порача вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, на денешната панел дискусијата што се одржа по нејзина иницијатива,  на којa се разговараше за младинските политики, како и за потребите, можностите и предизвиците со кои младите се соочуваат. „Кога се во прашање младите, мора да...

Грковска – Роутанен: Младите се наши партнери во креирањето политики за добро владеење

Младите се важен партнер во креирањето политики за добро владеење, истакна вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска на средбата со генералниот директор за демократија и човечко достоинство во Советот на Европа, Марја Роутанен. На состанокот што се одржа во Анталија, Турција на маргините на 17-тиот конгрес на Советот на Европа, на кој учествуваа министрите задолжени за спорт,...

Грковска: Мора да создадеме услови информатичарите да бидат соодветно вреднувани за да не си одат

Иднината на студентите од факултетите од областа на информатичко-комуникациските технологии во земјава, спречувањето на нивното заминување и важноста на нивното учество во креирањето на решенијата за дигитализацијата во земјава беа темите кои денес вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска ги дискутираше со претставници од факултетите од оваа област. Грковска оцени дека студентите кои ги завршуваат овие факултети...

Грковска-Јашари: Граѓанскиот сектор има суштинска улога во дигиталната трансформација на општеството

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со претставници од Фондацијата „Метаморфозис“, предводени од извршниот директор Бардил Јашари, со кого разговараа за важноста на процесот на дигитална трансформација на општеството, информираат од владината прес-служба. Вицепремиерката Грковска ја изрази важноста на вклученоста на граѓанскиот сектор во сите општествени процеси, вклучително и во делот на дигиталната трансформација...

Грковска: Слободата на изразување, заштитата на медиумите и на новинарите се клучни области на кои ќе работиме

Унапредување на здравствената заштита во затворите, градење на капацитетите за борба против трговија со луѓе кај полицијата, но и во правосудниот систем, социјалните работници и трудовите инспектори, како и јакнење на капацитетите во правосудството за слобода на изразување, слобода на медиуми, заштита на новинарите, се дел од клучните области на кои мора како држава да се насочиме во наредниот...

Северна Македонија и Романија ќе соработуваат во креирање антикорупциски политики

Заменичката на претседателот на Владата зaдолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска се сретна со Адела Моника Аксинте, амбасадорка на Романија во земјава. На средбата се разговараше за можноста за унапредување на соработката меѓу Северна Македонија и Романија, посебно во областа на креирање  антикорупциски политики и во делот на доброто владеење, како и за споделување корисни искуства...

Промовирани резултатите од Проценката на добро владеење преку Индексот на отвореност

Во организација на Фондацијата Метаморфозис, денеска беа промовирани резултатите од Проценката на состојбата на доброто владеење во единиците на локалната самоуправа во Република Северна Македонија за 2022 година, како и резултатите од Проценката на добро владеење во Северна Македонија и регионот преку Индексот на отвореност според мерењето за 2021 година. Резултатите беа презентирани на онлајн настан, на кој се...

Нов проект за сајбер безбедност со поддршка од ЕУ, ќе бидат вклучени Северна Македонија, Албанија и Црна Гора

Раководителката на програмата за сајбер безбедност во e-GA, Мерле Маигре соопшти дека со поддршка на Европската унија веќе се работи на нов проект за сајбер безбедност, во кој освен Република Северна Македонија ќе бидат вклучени и Албанија и Црна Гора. Маигре ова го соопшти на редовен онлајн координативен состанок на кој учествуваа вицепремиерката Славица Грковска, министерот за информатичко општество и...

Да се отстрани политичкото влијание врз образованието, побараа средношколци во Владата

Добро организиран и квалитетен образовен и здравствен систем, праведна држава со нулта толеранција за корупцијата, социјална држава во која помошта оди на вистинското место. Ова се прашањата што учениците од повеќе средни училишта од Валандово, Гевгелија, Велес и Скопје ги отворија во рамки на денешната посета на Владата, што ја организираше заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики...

Oтворен реновираниот хируршки ургентен центар

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, заедно со министерот за здравство Беким Сали и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска го отворија реновираниот Хируршки ургентен центар во Скопје. Директорот на Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ), Александар Трајановски, ја потенцираше важноста од...

Средба Грковска-Која: Мисијата на ОБСЕ е голем поддржувач на реформските процеси за добро владеење

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која, со кого разговараа за реформските процеси и за следните чекори и активности во контекст на нашето претседавање со Организацијата во 2023 година. На состанокот, вицепремиерката Грковска истакна дека поддршката и соработката со Мисијата на ОБСЕ...

Грковска – Ауварт: Сајбер безбедноста има многу важна улога во безбедносниот систем на секоја држава

Дигиталната трансформација на општеството, технолошкиот напредок, но и геостратешките предизвици во Европа и во светот наметнуваат целосно нов пристап во безбедносниот систем, во кој сајбер безбедноста има многу важна улога. Сајбер безбедноста е стратешко прашање, за кое секоја држава, мора да има координиран пристап, и на домашен и на меѓународен план. Ова беше потенцирано на денешниот состанок што заменичката...

Вицепремиерката Грковска разговараше со естонскиот претседател Карис на тема дигитализација

На маргините на дигиталната конференција „E-governance“ која што се одржува во естонскиот главен град Талин, вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска имала средба со претседателот на Естонија Алар Карис, со кој разговарале за предностите што дигитализацијата на општеството ги обезбедува за сите граѓани. Вицепремиерката Грковска се заблагодари за поддршката што Естонија ѝ ја дава на Република Северна...

Средба Грковска – НДИ: Продолжуваме со партнерството за спроведување на реформските процеси

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска оствари средба со канцеларијата на Националниот демократски институт (НДИ) во Северна Македонија. На средбата присуствуваа Роберт Скот Хејзлет, директор на НДИ-Северна Македонија, Лидија Стојкова Зафировска, програмски директор и Насер Бислими, програмски офицер, информираат од владината прес-служба. Грковска се заблагодарила за долгогодишната поддршка која ја дава Националниот демократски институт на Северна...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...