fbpx
Таг: семејно насилство

таг: семејно насилство

Семејно насилство: Од ќотек до пресуда поминале шест години, насилникот одамна е во бегство

Најголемиот број казни што сторителите на семејно насилство ги добиваат во Основниот кривичен суд во Скопје се условни, што практично значи дека лицата кои вршат семејно насилство остануваат на слобода, под услов да не сторат ново кривично дело во одреден период. Според податоците што ги обезбеди Мета.мк, од 2020 година до мај годинава, дури 198 лица добиле условни казни при...

„Немој тато, немој!“: Децата сведоци или жртви на семејно насилство доживотно ја носат болката

По 21 година брак, од 1998 до 2019 година, сопругот враќајќи се од кладилница влегува дома и почнува да ја навредува својата сопруга пред очите на нивната 17-годишна ќерка. „К*рво“, к*рво оди си, к*рво оди си само“, биле дел од зборовите кои тој ги упатувал кон својата сопруга. Почнува да ја турка, да ја удира по грбот со тупаници, ја...

Ги силувал трите малолетни ќерки, мајката знаела, но молчела

Малолетно девојче на 27 јуни годинава во полициска станица во прилепско го пријавила својот 36 годишен татко дека ја силувал нејзе и нејзините две малолетни сестри. Како што соопшти јавното обвинителство, таткото, во текот на три години, од 2021 до 2023 година на повеќе наврати ги силувал неговите ќерки родени во 2008, 2010 и 2014 година. Поради тоа, Основното јавно обвинителство...

„Имаше крвав поглед како во хорор филм“: По три пријави за семејно насилство дневно

Среда, 16.03.2022 година, 8 часот наутро. Невенчаниот сопруг, по претходна расправија, ја удира сопругата со бокс во левото око, а попладнето околу 16 часот насилно ја зема и ја носи на планина. На вратот ѝ става конец за да ја обеси, ја соблекува гола, а потоа се премислува - ја враќа назад дома и ѝ уринира во устата. Насилството тука...

Штипјанец физички ја нападнал жената со која се разведува

Триесет и деветгодишен маж од Штип вчера бил приведен од полициски службеници, кои постапувале по претходна пријава дека тој физички ја нападнал неговата 37-годишна сопруга со која се во бракоразводна постапка, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). „По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок“, стои во соопштението на МВР.

Обвинение за скопјанецот кој ја уби баба си при семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против 28-годишен скопјанец за кривично дело – Убиство согласно член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик. На 18 јануари, при вршење семејно насилство во семејниот дом на булеварот „Видое Смилевски Бато“ во Скопје, скопјанецот со умисла ја лишил од живот сопствената баба. Додека жртвата јадела, тој ја...

За едно деноноќие, четири пријави за напади врз жени

Министерството за внатрешни работи информира за четири пријави на семејно насилство во последното деноноќие. Така, во последниот билтен на МВР, има пријава од вчера според која во 13.53 часот, 26 годишна жена пријавила дека во домот на подрачјето на Драчево била физички нападната од нејзиниот 39 годишен сопруг. Истиот ден, 19.30 часот во СВР Скопје, 60 годишна жена од Скопје...

Семејно насилство: Најголем дел од жртвите се жени, само 24 отсто од пријавените завршиле на суд

Примените пријави за семејно насилство во 2022 година пораснале за дури 61 отсто во споредба со 2018 година. Во 2022 година бил регистриран 61 случај на семејно насилство на 100.000 граѓани, информираа од Државниот завод за ревизија (ДЗР) по направената анализа врз основа на официјални податоци од Министерството за внатрешни работи (МВР). Приближно 80 отсто од жртвите на семејно насилство...

Три жени во последното деноноќие жртви на семејно насилство

Три случаи на семејно насилство биле пријавени во текот на вчерашниот ден во полицијата. Случаите се пријавени во Штип, Гостивар и во Скопје. Вчера околу 15.30 часот, полициски службеници од Полициската станица Штип го уапсиле Н.М.(46) од Штип затоа што во семејниот дом, по претходна расправија, физички ја нападнал својата невенчана 39-годишна сопруга, при што употребил тврд и остар предмет. Во...

Два случаја на семејно насилство во Охрид

Два случаја на семејно насилство биле регистрирани вчера во Охрид од страна на полицијата. Вчера полициските службеници од СВР Охрид, го привеле М.С.(54) од Охрид, по претходна пријава дека во својот дом физички ја нападнал неговата сопруга. Вчеравечер, околу 20.50 часот, уапсен бил и С.Н.(34) од Охрид кој, во семејниот дом агресивно се однесувал кон членови на семејството а потоа...

Кликбејт наслов дека мајката на починатото девојче од Кичево се огласила со шокирачка изјава

Мајката на починатото двегодишно дете од Кичево воопшто се нема огласено со некаква шокирачка изјава за јавноста, туку станува збор за изјава што ја дала во полициска станица пред полициски службеници уште кога детето се повредило. Не се познати околностите зошто таа кажала дека детето се повредило при детска игра, ниту дали била запознаена за тепањето кое претходело. Насловот...

Насилство, говор на омраза и нееднаквост меѓу мажите и жените и во минатата година

Голем број протести, насилство, убиства, закани, говор на омраза, економска нееднаквост, недоволно спроведување на законите и низа други ненадминати предизвици. Ова, накратко, е она што ја одбележаа 2023 година во Северна Македонија во однос на родовата (не)еднаквост. Порталб.мк носи една ретроспектива на она што се случуваше минатата година на ова поле. Бројни проблеми Дека жените во нашата земја сè уште се...

За едно деноноќие двајца приведени поради семејно насилство

Полицијата привела двајца мажи поради семејно насилство во текот на вчерашниот ден.  Во гостиварско село бил уапсен 61 годишниот Ќ.С поради физички напад врз неговата сопруга. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава. Полициски службеници од Кавадарци го лишиле од слобода и Ј.С.(59) од Кавадарци затоа што во семејниот дом физички ја нападнал неговата 57 годишна...

Маж со нож ја избодел партнерката, ОЈО го гони за обид за убиство

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје поведе истражна постапка против едно лице за  кривичното дело – Убиство според член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик, информираат од ОЈО. „На 15 ноември, осомничениот при вршење семејно насилство, се обидел да ја лиши од живот неговата вонбрачна партнерка. По кратка вербална расправија, тој зел...

Синот кој си го уби таткото претходно бил пуштен од болницата во Бардовци, одреден му е притвор

Полицијата во вторникот извести, а Основното јавно обвинителство потврди дека во вторникот 28-годишник го убил својот татко, Б.П (75) во својот семеен дом во скопската населба Драчево. „На 7 ноември, осомничениот го лишил од живот сопствениот татко, нанесувајќи му повеќе убодни рани со нож по телото и главата. Кога оштетениот се обидел да се одбрани, движејќи се кон ходникот, паднал...

Скопјанец осомничен дека ја претепал бремената сопруга

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – тешка телесна повреда. Според обвинителството, осомничениот вчера ја претепал неговата сопруга, доведувајќи го во опасност нејзиниот и животот на плодот. Додека заедно со жртвата и нивното 2-годишно дете се движеле со автомобил, осомничениот прво почнал да се расправа, а потоа и...

Се бара притвор за скопјанец – ја гризел и ја гребел сопругата пред двегодишната ќерка

Основното јавно обвинителство поведе постапка против 25-годишен скопјанец за семејно насилство. За него се бара притвор, поради нанесување телесни повреди и неизвршување на судска одлука. Како што известува обвинителството, осомничениот на 3 октомври годинава, алкохолизиран дошол пред влез на зграда на улицата „Пушкинова“ во Кисела Вода, и прво со висок тон се обратил на жената со која биле во бракоразводна...

Националната мрежа против насилство врз жените бара институциите да постапат за случајот со младата радовишанка

Откако во јавноста излезе веста за 24-годишна жена од радовишкото село Тополница која си го одзела животот во полскиот тоалет во дворот на семејната куќа и притоа оставила проштална видеопорака во која објаснува низ што се поминала во животот, Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство излезе со реакција. Мрежата бара надлежните институции да постапат со должно...

Притвор за скопјанец кој ја претепал партнерката со клоци и со шамари

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднел oбвинителен предлог против 46-годишен скопјанец за кој постојат основани сомненија дека ја претепал својата вонбрачна партнерка, односно ја удирал со шлаканици по лицето и главата и со клоци во пределот на екстремитетите, на бедрата и кај градниот кош. Од ударите, жената се здобила со тешки телесни повреди набиеници, подливи и мултифрагментарна скршеница...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако обвинителството поднесе жалба и бараше Илиовска да биде казнета, сепак, Скопскиот Апелационен суд денес ја потврди пресудата донесена од судијката Габриела Гајдова. Со оваа одлука, Илиовска, е целосно ослободена од вина. Минатата...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...