fbpx
Таг: семејно насилство

таг: семејно насилство

МТСП со кампања за превенција и заштита од семејно насилство: Охрабри се, пријави го насилникот

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, подготви кампања за превенција и заштита од семејно насилство во вонредна состојба Ковид-19 преку која жртвите на семејно насилство и јавностa се информираат за препознавање на формите на семејно насилство, каде да се обратат и да пријават за помош и кои се постоечките сервиси за...

Дваесет и седум годишник нападнал полицајци откако го уапсиле поради пријава за семејно насилство

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека на 28 април во село Подареш, радовишко, полициски службеници од Полициска станица Радовиш го лишиле од слобода Б.И.(27) од с.Подареш, постапувајќи по претходна пријава дека истиот извршил кривично дело „семејно насилство“, по што тој физички ги нападнал полициските службеници. Подоцна Б.И. бил префрлен во Психијатриска болница Негорци - Гевгелија, а увид на местото...

Шкриејљ: Семејното насилство што не се пријавува е поголемо од евидентираното

На денешната онлајн прес-конференција, дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ изјави дека не е забележано зголемување на бројот на случаи со семејно насилство, но дека бројот сам по себе не значи дека нема зголемување. „Она со кое се соочуваме кога станува збор за семејно насилство и во редовни услови, а посебно во ваква состојба, е што бројката...

Во Лондон во просек има 100 апсења на ден поради порастот на случаи со семејно насилство

За една третина е зголемен бројот на случаи за семејно насилство во Лондон, соопшти управата од лондонската полиција. За само шест недели, откако се воведени мерките за социјално дистанцирање, службениците од полицијата направиле во просек 100 апсења на ден за вакви прекршоци. Во однос на претходната година, инцидентите за насилство се со пораст од 9 проценти. Од лондонската полиција велат дека...

Викендов жена пријавила напад од сопругот во семејната куќа

Триесет и четири годишна жена пријавила дека била физички нападната од нејзиниот сопруг во семејната куќа во с.Папрадишта. Нападот се случил во саботата на 18 април, за време на најдолгиот полициски час по повод продолжениот викенд за празникот Велигден. Од МВР велат дека се работи на расчистување на случајот. Претходно, невладните организации предупредија дека е можно зголемување на ризикот за семејно...

Зголемен е бројот на случаи на семејно насилство за време на карантинот

Борбата против коронавирусот принуди многу земји ширум светот да преземат ригорозни мерки, вклучително и спроведување на полицискиот час, со цел луѓето да останат во своите домови што е можно повеќе. Ваквите мерки, иако помагаат да се спречи понатамошното ширење на вирусот, во некои случаи имаат и несакани ефекти. Присилниот престој дома ги зголеми веројатноста, а реално и случаите на...

Папата Франциск предупреди дека жените се изложени на опасност од семејно насилство

Поради мерките за ограничено движење во време на пандемија, жените се изложени на опасност од семејно насилство, посочи Папата Франциск, поглаварот на Римокатоличката црква. Тој повика и на молитва за жените. „Во овие моменти жените имаат ризик да бидат изложени на насилство заради коегзистенција за што носат преголем товар“, додаде тој. „Мета.мк“ претходно пишуваше за опасноста од ризикот да се зголемат...

Нема да има санкции за лицата што ќе пријавуваат кривично дело за време на полициски час

По барањата на невладините организации да се направат исклучоци од санкции за жени и нивните деца кои го напуштаат домот поради закана и директен ризик од насилство, Министерството за внатрешни работи информираше дека на граѓаните нема да им е потребна посебна дозвола доколку сакаат да пријават кривично дело. Тоа може да го направат преку бесплатниот телефонски број 192 или...

Националната мрежа против насилство врз жените бара исклучок од санкции за жртвите на семејно насилство

Националната мрежа против насилство врз жените и семејното насилство достави барање до Владата со кое бараат да има исклучоци од санкции за жени жртви и нивните деца кои го напуштаат домот поради закана и директен ризик од насилство. „Жртвите кои се во висок ризик од насилство, да можат истото да го пријават до надлежна институција или да побараат помош во...

Изолацијата дополнително го зголеми ризикот за семејно насилство

Мерката за ограничување на движењето што голем број на влади ширум светот ја воведоа во своите држави се со цел спречување на ширењето на Ковид-19 предизвика дополнителен ризик за жртвите на семејно насилство. Карантинот ги принуди жртвите на семејно насилство да бидат во постојан контакт со насилникот. Воедно, се намалува изборот и начинот на кој тие може да комуницираат...

Охрид доби Шелтер центар за жртви од семејно насилство

Oхрид конечно доби Шелтер-центар за жртви од семејно насилство, според сите стандарди. Објектот  има капацитет за згрижување на вкупно 12 лица, а првично тука ќе се згрижуваат жртви од регионот Охрид, Струга, Кичево  и Дебар. Штитениците ќе бидат под постојан надзор на стручни лица, и под придружба одат на лекар и во школо. Во близина на центарот, кој заради безбедноста на...

ОБСЕ: Само два проценти од жените кои доживеале семејно насилство пријавиле во полиција

Разгледувајќи го извештајот на ОБСЕ еден податок ме загрижи - само два проценти од испитаните жени кои имаат доживеано насилство од нивните партнери во полиција го пријавиле како сериозен инцидент. Ова мора итно да го менуваме. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев, кој со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска присуствуваа на презентација на Извештајот на ОБСЕ...

„Женски форум“: За 18 месеци, 60 жени жртви на семејно насилство во Тетовско

За 18 месеци, помош побарале 60 жртви на семејно насилство во Tетовско, од кои сите се жени. За оваа бројка информираат од невладината организација „Женски форум“ во Тетово, каде што жртвите имаат можност да побараат и добијат поддршка, како и бесплатна правна помош. Од организацијата велат дека, овие бројки се нереални за тоа колку навистина има жртви на семејно насилство,...

Царовска: Со препознавање на ризикот, може да се спречат убиства на жени од нивните партнери

Убиствата на жените предизвикани од семејно насилство може да се спречат со навремено препознавање на ризикот, за што е потребна посветена меѓуинституционална работа. За таа цел, по ратификувањето на Истанбулската конвенција,  Владата почна со усогласување на законодавството, воведување на управување со случаи и отворање шелтер центри за лица жртви на семејно насилство. Ова го изјави министерката за труд и социјална...

Статистика на МВР: Мажите најмногу вршат семејно насилство, а жените се најчести жртви

Во првите шест месеци од оваа година, полицијата поднела кривични пријави против вкупно 388 лица осомничени за семејно насилство, покажуваат статистичките податоци на Министерството за внатрешни работи. Од вкупниот број на сторители на ова кривичното дело, според статиските, 94 отсто се мажи. Во најголем број од пријавените случаи или во вкупно 161 случај, насилството било извршено од сопруг, во 84...

Млад прилепчанец ѝ скршил рака на баба си и ја натепал мајка си

Млад прилепчанец вчера дивеел дома и ја натепал мајка си, а на баба си, која сакала да помогне на својата ќерка, ѝ ја скршил раката, соопшти СВР Битола. Случајот во 22 часот вчера во Полициската станица во Прилеп го пријавила 41-годишна жителка на Прилеп. Таа кажала дека дента околу 17 часот во семејниот дом, нејзиниот син првин почнал вербална расправија...

Поранешни сопружници се пријавувале еден со друг за семејно насилство

Во полициската станица во Радовиш вчера вечер било интересно - двајца поранешни сопружници се пријавувале еден друг за семејно насилство. Радовишанката Л.Д. (45) околу 21 часот вчера пријавила дека нејзиниот поранешен сопруг С.Д. (48) извршил семејно насилство врз неа. Мажот пак исто така во полиција пријавил семејно насилство и рекол дека Л.Д. првичн почнала кавга со него, а потоа во...

Сопругот осомничен за убиството на битолчанката

Полицијата поднесе кривична пријава за вчерашното убиство на битолчанката Е.М.Д., за кое е осомничен нејзиниот сопруг. Според Јавното обвинителство, осомничениот ја убил сопругата удирајќи ја со дрвено сукало по главата. Основното јавно обвинителство Битола до надлежниот суд доставило предлог на осомничниот да му биде одредена мерка притвор. „Предлог е доставен поради основан сомнеж дека осомничениот на 13 март 2017 година, поради...

Гостиварец ја претепал сопругата со сукало

Дваесет и шестгодишна гостиварка вчера пријавила семејно насилство, кое дента, околу 14.30 минути, во заедничкиот дом во Гостивар, го извршил нејзиниот една година помлад сопруг. Според пријавата во СВР Тетово, двајцата најпрвин почнале да се расправаат. Во еден момент, сопругот зел дрвено сукало и повеќепати ја удрил по рацете и по телото, нанесувајќи ѝ притоа видливи повреди. Според гостиварката, сопругот досега повеќепати...

Полицаец убиен во Куманово

Припадник на полициските сили ноќеска, околу 23 часот, е убиен при интервенција по пријава за семејно насилство во кумановската ромска населба Средорек, соопшти јавното обвинителство. МВР денеска соопшти дека синоќа во 21.30 часот, од Итна медицинска помош во Куманово пријавиле дека во населбата Средорек, во куќа сопственост на М.Б., имало физички напад во кој синот Е.Б. (1983) ги повредил неговата...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На...