fbpx
Таг: семејно насилство

таг: семејно насилство

Притворен скопјанец за семејно насилство

Јавен обвинител донесе наредба за спроведување истражна постапка за 44-годишен скопјанец осомничен за обид за убиство. Осомничениот во неделата ја нападнал својата сопруга, по што со нож и со сатар и нанел тешки телесни повреди. На семејното насилство, кое завршило со крвав деликт, сведок било и едно од трите деца на брачните партнери. По извршеното кривично дело, осомничениот е уапсен. Јавен...

Обвинетиот за убиството на медицинската сестра бил жртва на семејно насилство

Блиски роднини на Никола Кузмановски, обвинет за убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, кое се случи на 9 јануари годинава на Детската клиника во Скопје, на денешното продолжението на судењето сведочеа дека Кузмановски бил жртва на семејно насилство, пренесува порталот „Академик“. На денешното рочиште прва сведочела братучетка на Кузмановски, која изјавила дека тој и неговата мајка секојдневно биле малтретирани од неговиот...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На...