fbpx
Таг: реакции

таг: реакции

Доза ксенофобија и најави за референдуми од општините за стратегијата за бегалци

Вкупно шест општини во земјава доставиле мислења до Минитерството за труд и социјална политика и до Владата во врска со нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 и за предложениот акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година. Од МТСП за „Мета“ оценуваат дека делови од образложенијата на повеќето од општините се „на линија на ксенофобија“. Според дописот што...

Кај Царовска стигнале само две забелешки за стратегијата за бегалците

Само две забелешки стигнале во Министерството за труд и социјална политика денеска, на последниот ден кога организациите или граѓаните може да даваат предлози или забелешки за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година. До вчера немаше стигнато ниту една реакција, иако уште пред 18 дена, кога...

На ден пред истекот на рокот, никој не реагирал на стратегија за бегалците и за мигрантите

Министерството за труд и социјална политика до денеска, еден ден пред истекувањето на крајниот рок, сè уште нема добиено ниту еден официјален предлог или реакција за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година, потврдија за „Мета“ од Министерството. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска го повика премиерот Зоран...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО и СДСМ прават дефокус од гневот на народот

Двете реакции на СДСМ и на СЈО на утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ покажуваат дека авторот што стои зад нив е еден ист, се вели во контрареакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. „Тоа е уште еден доказ дека помеѓу СЈО и СДСМ има знак на еднаквост. СДСМ тоне и е во паника. Видоа дека нивната антидржавна и антинационална политика не поминува кај народот. Сосема очекувано беше...

Јовановски го тргна „воинствениот“ статус со кој го запали „Фејсбук“, но најавува нова акција

Актерот Владо Јовановски го избриша спорниот статус на неговиот „Фејсбук“ профил по бурната реакција и големиот број на коментари на социјалните мрежи - често преполни со говор на омраза, но денеска стави нов и напиша дека не се крие и дека „уште денес ќе го видат, а можеби и утре и задутре“. Тој вчера на „Фејсбук“ сподели статус во кој...

Серија деманти и најави за тужби од НВО и од граѓански организации за клеветите на СОС

Реакциите, демантите и најавите за тужби од голем број граѓански здруженија и асоцијации против тврдењата и клеветите на „Стоп операција Сорос“ (СОС) изнесени во саботата, продолжуваат. По реакциите од вчера, денеска со барања за извинување и со деманти се јавија и здружението „Регионален центар за одржлив развој“ од Кратово, Организација на жени од Струмица, Здружението „Факултет за работи што не...

По реакциите во Атина, Тајани на грчки преку „Твитер“ рече дека Александар Велики е Грк

Грчката политичка и дипломатска јавност се крена на нозе поради стари изјави на новиот претседател на Европарламентот, Антонио Тајани, во кои тој ја именува Македонија под уставното име и вели дека Александар Велики е предок на македонскиот народ. Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, го обвини Тајани за извртување на историјата, Грција испрати протестна нота до претседателот на...

Николиќ во Белград го прими Крајишник, остри реакции од српските НВО

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска во Белград го прими Момчило Крајишник, еден од воените лидери на босанските Срби и осуденик на Хашкиот суд за воени злосторства, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. За време на средбата, Крајишник му ја додели на Николиќ плакетата „Октомвриска споменица на Република Српска 1991 година“, што предизвика остри реакции кај српските невладини организации. Како...

Грчки медиуми: Црвен картон од Србија за Скопје!

Голем број грчки медиуми ги пренесоа изјавите на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, дека Србија не требало да ја признае Македонија под уставното име. „Српско МНР: Направивме грешка што БЈРМ ја признавме под уставното име“, „Изјава на српскиот премиер за шамарот кон Грците - Не требаше да ја признаеме БЈРМ под уставното име“, „Дачиќ: Грешка што го признавме...

Трамп телефонски разговарал со претседателката на Тајван, остри реакции од Кина

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, ја прекина децениската традиција така што директно телефонски разговарал со претседателката на Тајван, Цај Инг-вен, што предизвика остри реакции од Кина, пренесуваат светските агенции. Од Вашингтон соопштија дека Трамп и Цај Инг-вен во текот на разговорот ги истакнале „посебните врски меѓу Вашингтон и Тајпеј во областа на економијата, политиката и на безбедноста“ и си размениле...

Грција со поделени реакции околу победата на Трамп

Грчката влада сè уште нема објавено официјален став за изборот на Доналд Трамп за нов американски претседател, но коалицискиот партнер Панос Каменос и голем број грчки политичари веќе излегоа со свои ставови, реакции и со честитки. Извори од грчката влада за телевизијата „Скај“ истакнале дека промената на власта не значи и промена на американските позиции кон Грција во однос на надворешната...

Бонева ги повлекла патните налози за јули и за август

Силвана Бонева ги повлекла сметките за патни трошоци за јули и за август што претходно веќе ги имала доставено до Државната изборна комисија, објави телевизија „Алсат М“. Ваквиот потег на Бонева следува откако пред неколку недели таа се најде на удар на јавноста, дека за шест месеци само за патни трошоци од ДИК добила 12.000 евра. Според неофицијалните сознанија на телевизијата,...

Македонската влада со „Ослободување на Скопје“ врши антибугарска пропаганда, велат во Софија

Бугарија e револтирана од новиот македонски филм „Ослободување на Скопје“, на режисерот Раде Шербеџија, бидејќи Бугарите се прикажани како „лоши“ и сметаат дека филмот е дел од владината антибугарската пропаганда во Македонија. - Само во рекламниот спот за „Ослободување на Скопје“ неколкупати се забележуваат реплики како што се: „Бугарите апсат сè живо и диво“, „Бугарите ќе те убијат“, „Пазете се, идат Бугари“ - пишува...

Северна Кореја ја изведе петтата нуклеарна проба, најсилна досега

Северна Кореја успешно ја извела петтата нуклеарна проба, најсилна досега, соопштија официјални јужнокорејски претставници кои остро го осудија новото тестирање, оценувајќи го како „чин на самоуништување“. Американските, европските и кинеските сеизмолошки служби вчеравечер регистрирале потрес, за кој се претпоставува дека е предизвикан од нуклеарната проба на Пјонгјанг. Нуклеарнот тест го потврди и Северна Кореја. „Нашите нуклеарни научници изведоа проба на најновата нуклеарна...

Меркел жали за Брексит, но најави блискост на Брисел со Лондон

Европа не треба да извлекува брзи и едноставни заклучоци што ќе создадат нови поделби во ЕУ, изјави германската канцеларка Ангела Меркел откако Британците одлучија да ја напуштат Европската Унија. Таа изрази длабоко жалење и порача дека ЕУ во иднина ќе има блиски односи со Велика Британија. - Сè до излегувањето од ЕУ, Велика Британија ги има сите права и обврски како членка...

На „Фејсбук“ за Иванов: Македонија е опасно место за живеење

„Се подлабоко и подлабоко ми е срам што имаме ваков фикус“, „Овој човек раскрстил со реалноста“, „Со специјалното обраќање Иванов денес ја отвори туристичката сезона со информации дека Македонија е опасно место за живеење“, „Што Груевски мисли, Иванов зборува“... Ова се само дел од реакциите што вчера се појавија на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“ по обраќањето на претседателот на државата, Ѓорге Иванов,...

На „Твитер“ за Иванов: Сите што гласаа за него, ни должат извинување

По вчерашното обраќање на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во кое тој ги критикуваше граѓанските организации, СДСМ, странските партнери на Македонија и Специјалното јавно обвинителство, не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи. Иванов, меѓу другото, вчера рече дека нема намера да си поднесе оставка за одлуката за аболирање на 56 лица. На „Твитер“ под хаштагот „Хорхе“ се појавија илјадници шеги на сметка на...

Реакции на „Твитер“ и на „Фејсбук“ за настапот на Иванов во Сараево

Вчерашниот настап на претседателот, Ѓорге Иванов на панелот на процесот „Брдо-Бриони“, во Сараево во кој тој рече дека „ако Исус Христос и Мухамед се јават во Македонија, ќе бидат убиени“ предизвика низа реакции на социјалните мрежи. „Фејсбук“ за кратко време се наполни со статуси: „Маја, не си човек ако не го дочекаш дома со две кришки леб намачкани со ајвар! Ќе се...

Селективната аболиција не поминува кај меѓународната заедница

Претседателот, Ѓорге Иванов во петокот, минатата недела, реши да ги поништи помилувањата на 22 политичари од вкупно 56 аболирани лица, одлука која наиде на жестоки критики од претставниците на меѓународната заедница. Денеска, според најавите, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) треба да излезе со официјален коментар за поништувањето на аболицијата за 22 лица. Во кабинетот на специјалната обвинителка Катица Јанева ги чекаат...

Сите реакции на странците за кризата на едно место

Меѓународната заедница овие два дена ја поздрави одлуката на Уставниот суд за замрзнување на изборите и изборната кампања, но повика следниот чекор да биде целосно укинување на аболицијата. Ова се сите реакции по одлуката на Судот: Амбасада на САД во Македонија Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини и евокомесарот за проширување Јоханес Хан Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг Британскиот амбасадор...

Мехмедовиќ: Го подготвуваме системот за евентуална епидемија со мајмунски сипаници

Да го подготвиме системот што е можно подобро за да одговори на евентуална епидемија со мајмунски сипаници и во нашата земја, е целта на Комисијата за заштита од заразни...