fbpx
Таг: реакции

таг: реакции

„Твитер“ за Виена: А народот кој ќе го застапува?

Делегацијата на Европската Унија во Скопје испрати покани до политичките партии за лидерска средба планирана за петок во Виена, но твитерџии велат дека СДСМ не треба да ја прифати поканата, а протестите да продолжат помасовно. https://twitter.com/Safarafov/status/722053855085780992 https://twitter.com/bocbocbuc/status/722053483281719300 https://twitter.com/kalakurnica/status/722052646937473024 https://twitter.com/revolucionersk/status/722050590822371329 https://twitter.com/BazeLazevski/status/722051277308432384 https://twitter.com/stefan_duvnjak/status/722044705693962240 https://twitter.com/Ce_ne/status/722043334974431232 https://twitter.com/Sulimanovic/status/722042711121993728 https://twitter.com/MaximOvertroll/status/722042159822712832 https://twitter.com/Kire_M/status/722041988787408896 https://twitter.com/ginalynx/status/722038469275594752 https://twitter.com/kefremovski/status/722054425674694656 https://twitter.com/MsBrmbeska/status/722058868268908545 https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/722059683385720832

„Твитер“ експлодира: Ќутеше 10 години и оп – им прости на сите!

Голем број коментари доби претседателот на државата Ѓорге Иванов откако донесе одлука за аболиција и за амнестија на сите политичари против кои се водат правосудни постапки. https://twitter.com/kefremovski/status/719892661478547456 https://twitter.com/grof_Zarkoff/status/719892606608613377 https://twitter.com/BazeLazevski/status/719892601244160000 https://twitter.com/Inna_E/status/719892358746226688 https://twitter.com/nezenzabar/status/719891667160014849 https://twitter.com/BBozh/status/719891560385486848 https://twitter.com/alikiaj/status/719891025083281409 https://twitter.com/toVornottoV/status/719889602639736832 https://twitter.com/Mile_Panika/status/719889073930940417 https://twitter.com/goxo/status/719890165670522881 https://twitter.com/bakraci/status/719890007310409729 https://twitter.com/legovski/status/719888106577620992 https://twitter.com/Goran_Man/status/719895718526390272 https://twitter.com/bocbocbuc/status/719892483296083968 https://twitter.com/GBlagoja/status/719905164405141505

Твитер-реaкции на одлуката на Уставниот суд: „Да ти е мерак сега да местиш избори“

Одлуката на Уставниот суд, со која тој ги укина измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што повторно му се враќа можноста на претседателот на државата да помилува и да аболира лица гонети или осудени за изборен криминал, педофилија и нарко-дилери, предизвика лавина од реакции на разочарување и негодувања на социјалните мрежи. https://twitter.com/legovski/status/710076164971212800 https://twitter.com/_Luna_1979/status/710082598916263936 https://twitter.com/borokitanoski/status/710086989580734464 https://twitter.com/kefremovski/status/710086322145370112 https://twitter.com/rizikjak/status/710049966241226752 https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/710085055452999680 https://twitter.com/seirdotmk/status/710084566007083008 https://twitter.com/andrej081/status/710083755357163520 https://twitter.com/BBozh/status/710083630614388736 https://twitter.com/The__Zorro/status/709810766250123264 https://twitter.com/podzemnavoda/status/710079034277896194 https://twitter.com/saskac/status/710076659064504320 https://twitter.com/sonjatd/status/710076189784862720 https://twitter.com/bajkerot/status/710066773119340544 https://twitter.com/Petrusevski13/status/710072059037097984 https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/710071303491944448 https://twitter.com/baaaaaanoo/status/710070616527921152 https://twitter.com/andrejas_mkd/status/710070355067584512 https://twitter.com/seirdotmk/status/710065445357920256 https://twitter.com/The__Zorro/status/710065281587138560 https://twitter.com/andrej081/status/710060026296197120 https://twitter.com/MaximOvertroll/status/710059710024646657

Твитер-реакции: Обвинителки – кралици, царици, амазонки!

  По одржаната прес-конференција на специјалната обвинителка Катица Јанева, на која таа ја најави првата акција под името „Титаник“ во која биле отворени истражни постапки против поранешните министри, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, на социјалните мрежи се појавија голем број реакции во знак на поддршка на Специјалното јавно обвинителство, а особено на трите обвинителки, Катица Јанева, Ленче Ристовска и Фатиме Фетаи. https://twitter.com/Mee_Yah_/status/698109447739174913 https://twitter.com/vladlazar/status/698115424278413312 https://twitter.com/IrenaMila2/status/698115415415902208 https://twitter.com/Kire_M/status/698115078810439680 https://twitter.com/seirdotmk/status/698114812233048064 https://twitter.com/puernoviaeon/status/698113933719240704 https://twitter.com/The_BB_/status/698114312544591872 https://twitter.com/cccruella/status/698108223270866944 https://twitter.com/sonjatd/status/698113858653810688 https://twitter.com/vladlazar/status/698113688683855873 https://twitter.com/unreal_realism/status/698111527598034944 https://twitter.com/banekoma/status/698113518797746176 https://twitter.com/IrenaMila2/status/698104865629806592 https://twitter.com/MontazhaMan/status/698109290167586817 https://twitter.com/evrosimoski/status/698110787945156608 https://twitter.com/MarincePink/status/698099379492818944 https://twitter.com/lea_misstres/status/698109404600733697 https://twitter.com/boki_89/status/698108444994363393 https://twitter.com/pipelinmkd/status/698107715604914177 https://twitter.com/ozimec333/status/698107375513964544 https://twitter.com/FlavrSavr/status/698106935644659716 https://twitter.com/i999y/status/698105928281944065 https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/698104685551611904 https://twitter.com/Elislonce/status/698104636343980032

Пломп: Реакциите на интервјуто со Латас ја покажуваат важноста на медиумите

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп денеска за „Мета“ изјави дека вчерашното интервју на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, со главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ - Латас, е доказ за важноста на медиумите за демократијата во Македонија. „Огромниот број реакции по синоќешното интервју ја докажува уште еднаш важноста на медиумите за демократските процеси во државата и нивното значење...

Реакции на интервјуто на Груевски: Итрец е тој, сака нешто да ни продаде!

Читателите на грчка „То вима“ различно го прокоментираа интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, некои со обид да го сфатат, а некои со крајни навреди. Низ целиот текст на интервјуто е искористен еден редакторски трик, па името на земјава - Република Македoнија - е оставено во одговорите, но секаде во наводници, односно „Република Македонија“. Во своето прво интервју за грчки печатен медиум,...

Грчките европратеници лути на Хрватите кои сакаат да формираат група „Пријатели на Македонија“

Обидот на хрватската европратеничка Маријана Петир да формира неформална група „Пријатели на Македонија“ во Европарламентот предизвика лавина реакции од грчките европратеници. Остро протестираа европратениците од СИРИЗА и од ПАСОК, реагирајќи бурно против користењето на името Македонија, со барање да се употребува меѓународно договореното привремено име поранешна југословенска Република Македонија. Според европратениците, чекорот на хрватската пратеничка оди против сите одлуки на Европската...

Твитерџии експресно порачаа: Збогум Никола!

По обраќањето на премиерот Никола Груевски и неговата најава дека утре ќе ја депонира оставката до Собранието како еден од условите од Договорот од Пржино и за да се стави крај на политичката криза, социјалните мрежи се преплавија од реакции и од „оценки“ што, всушност, значи овој потег на Груевски. https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/687702629623926784 https://twitter.com/KitevNikola/status/687706017593995264 https://twitter.com/Kopriva/status/687708000195330049 https://twitter.com/lomim_barbike/status/687707053255700481 https://twitter.com/AnastasVangeli/status/687707466092687361 https://twitter.com/kapetan_taki/status/687705656086904832 https://twitter.com/andrej081/status/687653675905495040 https://twitter.com/DossierMartin/status/687704276634890240 https://twitter.com/IsNog00d/status/687702261552824320 https://twitter.com/AnaFiljana/status/687703778368303105 https://twitter.com/RagingDemon1/status/687702596019195904 https://twitter.com/sinisa_goliOtok/status/687552922335469568 https://twitter.com/Ref/status/687701182391926784 https://twitter.com/OdUtre/status/687710377388437504 https://twitter.com/bebishte/status/687707602592116736

ЕУ: Ќе веруваме, кога ќе го видиме договорот!

Мисијата на Европската унија на Македонија засега се воздржува од коментирање на вчерашниот договор, бидејќи сè уште го немаат добиено. „Ќе веруваме, кога ќе го видиме“, соопштија кратко од делегацијата на ЕУ. Еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, кој денеска е во посета на Косово, сепак, нема да ја посети Македонија. Од прес-службата од канцеларијата на еврокомесарот, на...

Иванов во Брисел си го чувал јазикот, а дома доби лавина интернет-шеги

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на прес-конференцијата во Брисел по лидерскиот самит посветен на бегалската криза, говореше на македонски, а неговиот советник Ивица Боцевски преведуваше на англиски јазик. Довикувањата на претседателот Иванов кон Боцевски да дојде да преведува и неговото заминување пред Боцевски да заврши со преведот предизвикаа смеа кај собраните новинари, но и низа потсмешливи и иронични коментари...

„Твитер“: Груевски задоцни, Бејли му напиша уште еден неоправдан

Премиерот Никола Груевски доцнеше 50 минути од закажаниот почеток на манифестацијата за отворањето на новата учлишна зграда за учениците со оштетен вид од државаното училиште „Димитар Влахов“, по што амбасадорот на САД, Џес Бејли, реши да ја почне манифестацијата со министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми. Премиерот Груевски се појави на средина на говорот на амбасадорот Бејли, по...

Северина и Каролина го парализираа Скопје

Речиси сите улици и булевари во централното градско подрачје од утрово се блокирани за сообраќај. Улиците во центарот веднаш по полноќ беа затворени за сообраќај без да има некакво известување, а ќе останат затворени до 12 часот в недела. Улиците Димитрија Чуповски и 11 Октомври се затворени поради поставување бина на улицата пред Собранието, за забавата по повод ребрендирањето на „Ти-мобајл“. Главни гости на...

„Твитер“: Катица го урна „Гугл“, Македонија си доби KATwoman

Jавната обвинителка, Катица Јанева, која рано утринава беше избрана за специјален јавен обвнител, е вистинска енигма. Освен името и кратка биографија, за јавната обвинителка од Гевгелија на пребарувачот „Гугл“ не може да се најде ни фотографија, што предизвика низа реакции на социјалните мрежи. https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/643691368334893056 https://twitter.com/BazeLazevski/status/643690866721296384 https://twitter.com/BBozh/status/643690005869801472 https://twitter.com/mindplumber/status/643689563794358272 https://twitter.com/apostolov80/status/643689321531351040 https://twitter.com/KureNaTocak/status/643674676779200513 https://twitter.com/EStavrevska/status/643682379043876864 https://twitter.com/arheologinja/status/643682820590800896 https://twitter.com/Plavaaa/status/643683838410014720 https://twitter.com/sinisa_goliOtok/status/643683831141240832 https://twitter.com/pilula12/status/643683207020453888 https://twitter.com/MajkaNaZmejovi/status/643680625623465984 https://twitter.com/dimanovski/status/643681054629490688 https://twitter.com/The_BB_/status/643679900818403328 https://twitter.com/Gjavolot/status/643679012032802816 https://twitter.com/b0stan/status/643668446480343040 https://twitter.com/Gjavolot/status/643667899136253952 https://twitter.com/bakraci/status/643695014044942336 https://twitter.com/Mee_Yah_/status/643698889443426304

Двата гола на Груевски завршија работа на „Твитер“

По вчерашниот натпревар каде екипата на Западен Балкан го победи тимот на Европската унија (ЕУ) со 4 – 2, во фудбалскиот меч што синоќа се одигра во Виена, на социјалните мрежи се коментираат „фудбалските способности“ и двата гола на премиерот Никола Груевски. https://twitter.com/AnaPetruseva/status/636654348848787456 https://twitter.com/TheDudeVladimir/status/636800007149088768 https://twitter.com/vrafajlovski/status/636825077485596672 https://twitter.com/vrafajlovski/status/636823046163169280 https://twitter.com/GTturbo16v/status/636824864242991104 https://twitter.com/DAlcinov/status/636820336454070272 https://twitter.com/Andreas_Hz/status/636814034176724992 https://twitter.com/MirkoSlavkovski/status/636811660284575744 https://twitter.com/KureNaTocak/status/636803460474740736 https://twitter.com/hasawatermark/status/636801612179197952 https://twitter.com/olabaven/status/636800428471152641 https://twitter.com/evrosimoski/status/636789138986037248 https://twitter.com/SieMiGaDjuro/status/636788036030873600 https://twitter.com/rambodek/status/636687197089824768 https://twitter.com/rmfcmk/status/636685816421568512 https://twitter.com/ivanmihail96/status/636665375627866112 https://twitter.com/nekojnekade/status/636662056645730305 https://twitter.com/makraduli/status/636660744231235584 https://twitter.com/The_BB_/status/636623084036956160 https://twitter.com/pilula12/status/636805156278038528

Хонорарците среќни, работодавците пријатно збунети, Владата „излегла во пресрет“

Укинувањето на законот за хонорарци предизвика различни реакции во јавноста, но оние кои беа меѓу засегнатите, како што се културните работници, сметаат дека тој направи штета од моментот кога се помислило на него. - Криејќи се зад наводна социјална грижа, донесоа закон што беше толку дискриминациски и неправеден на безброј нивоа, што однапред сугерираше дека самата помисла не била социјална грижа,...

Нашите твитерџии за грчкото „не“ : Македонија вечна, Грција сиромашна

Референдумот во Грција и кажувањето „не“ на грчките граѓани за мерките на европските кредитори, предизвикаа реакција и на македонските социјални мрежи, каде ситуацијата во Грција и грчкиот долг се споредуваат со задолженоста на Македонија. https://twitter.com/legovski/status/615943581648482304 https://twitter.com/pikabu00/status/618016008503230464 https://twitter.com/sazspasm/status/618011478998822912 https://twitter.com/FlavrSavr/status/617994889360445440 https://twitter.com/seirdotmk/status/617993588702638080 https://twitter.com/seirdotmk/status/617989556495847424 https://twitter.com/zamislena/status/617987530470858752 https://twitter.com/iKokkii/status/617988043342004225 https://twitter.com/ZenskiPrikazni/status/617788202267623424 https://twitter.com/MedoDimoski/status/617972445853691904 https://twitter.com/DiSkopje/status/617984096623566848 https://twitter.com/VidanaDeSign/status/617982260743131136 https://twitter.com/propercare/status/617980880917790721 https://twitter.com/hasawatermark/status/616970170997866497 https://twitter.com/bakraci/status/617750908970115072 https://twitter.com/Magare_Edno/status/617329288690434048

„Перцепција“, нов сјаен бисер на Иванов

„Тоа што е извештај на „Фридом хаус“ е перцепција, тоа не е на основа на факти или аргументи и на основа на одредени документи туку на основа на перцепција, која е создадена од нашите медиуми“, рече претседателот Ѓорге Иванов во вчерашното интервју на телевизија „Телма“ во емисијата „Топ-тема“. Во текот на својот мандат, претседателот Иванов имаше неколку гафови како „разумен...

„Твитер“: Хaн е рaзoчaрaн, ние рaзoчaрaни, Грујo рaзoчaрaн, Зaев рaзoчaрaн…

Неуспешните преговори на лидерите на најголемите политички партии и на европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, и неговата изјава дека е разочаран од одговорноста и од лидерството на некои од лидерите, наидоа на низа коментари на социјалните мрежи. Мда. Груевски го обвини Заев дека ги минирал преговорите, не прифаќајќи ја неговата оставка. Нека се шири ова во кампот собрание. Техехе —...

„Твитер“ за средбата со Хан: Уште колку ќе се иселат од Македонија до април 2016 година?

Социјалните мрежи беа преплавени од коментари за вчерашната средба на лидерите на најголемите политички партии и на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на која беа договорени предвремени парламентарни избори во април следната година. Некои исходот го прогласија за успешно решение, некои негодуваат, а други велат дека Јавното обвинителство треба да почне уште отсега независно да дејствува. И сеа ќе сечеме,...

„Твитер“ откачи: Контра добро утро, контраграѓани

Најновиот бисер во македонската политичко-забавна сцена - појавата на кампови и контракампови - предизвика експлозија сатирични реакции на „Твитер“. Уште малце ќе почнат да возат у контра правец. — Твитагора (@Tvitagora) May 19, 2015 Дали премиерот е во контра-кампот или чека да му дигнат барокен шатор? — Ајви (@LeelooDallasMul) May 19, 2015 Можеби и кога ќе банкротира Македонија, Груевски ќе организира контрабанкрот. — levraipessimiste (@therealpsmst) May...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...