fbpx
Таг: реакции

таг: реакции

Брисел го поздрави усвојувањето на заклучоците за францускиот предлог, Мицкоски вели дека „ништо не е завршено“

Информацијата која помина во Собранието нема никакво значење затоа што рамката ја усвојува Владата, но, затоа, обврските кои произлегуваат од преговарачката рамка, а тоа е промена на Уставот со цел внесување на Бугарите, нема да помине во македонското Собрание, порача лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција по изгласувањето на предложените заклучоци за францускиот предлог. Мицкоски рече дека пратениците...

Политико: Кирил Петков го вперува прстот кон мафијата и Русија за падот на бугарската влада

Досегашниот бугарски премиер Кирил Петков ја обвини Русија и моќната бугарска мафија за изгласувањето недоверба на неговата влада, пишува Политико. Престижниот американски медиум во својот текст објаснува дека владата на Петков дојде на власт во Бугарија пред само шест месеци со ветување дека ќе се бори против корупцијата во земјата и зазеде невообичаено цврст став против Русија од почетокот на...

Арсовска се сретна со продавачите на стари книги, Град Скопје не одговара кој ширел дезинформации

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се сретна со претставници на закупците на дрвените куќарки на Кејот „13 Ноември“, кои продаваат стари книги и други антикварни предмети. Таа им објаснила дека новата постапка за издавање на дрвените куќарки од Градот Скопје ќе се води со крајна цел заштита на закупците кои продаваат книги на кејот. Арсовска со закупците разговараше за затекнатата...

Град Скопје ќе распишува оглас за куќарките на кеј, велат продавачите на стари книги го оштетиле буџетот

Град Скопје преку јавен оглас ќе бара субјекти коишто ќе ги користат дрвените куќарки на Кејот „13 Ноември“. Продавачите на стари книги и други антикварни предмети кои ги користат дрвените куќички на Кејот „13 ноември“ добиле наредба од Градот Скопје да се иселат, заедно со своите залихи, најдоцна до 21 април, објави вчера Мета.мк. Градските власти во соопштение до медиумите...

Реакции по заканата од амбасадорот на Русија за приближувањето на БиХ кон НАТО

По изјавата на рускиот амбасадор во БиХ, Игор Калабухов, дека Русија ќе реагира во случај на прием на БиХ во НАТО, спомнувајќи ја во контекстот и Украина, уследија остри реакции од САД и од Велика Британија „Последните закани на рускиот амбасадор кон Босна и Херцеговина се опасни, неодговорни и неприфатливи. Ниту една трета страна нема право на одлука во безбедносните...

Мицкоски и Пендаровски на различен колосек по вчерашната средба за настаните за 27 април

Кој што кажал внатре на средбата и надвор пред телевизиските камери, причина за денешните реакции на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претседателот Стево Пендаровски. Упадот во Собранието на 27 април 2017 година и казните за осудените лица остануваат централна точка на расправа меѓу нив. Мицкоски во врска со вчерашната средба со претседателот Стево Пендаровски, рече дека Пендаровски изнел различен...

Реакции за говорот на омраза што се појави по емитувањето на емисијата „Моја сторија“ на МТВ

Хомофобичниот и трансфобичниот говор на омраза што деновиве се шири по социјалните мрежи од поединци и по некои медиуми по емитувањето на емисијата „Моја сторија“ на Македонската телевизија (МТВ) доведе до реакции на институциите и на невладиниот сектор. Интерпартиската парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето во Собранието на РСМ го осудува говорот на омраза кој се појави...

Меѓународните новинарски организации реагираат на црната кампања на српските власти против КРИК

Црната кампања која ја започнаа провладините таблоиди во Србија против редакцијата на КРИК доведе до реакција на меѓународните новинарски организации. Невистинитите поврзувања на новинарите од овој критички медиум кон властите во Белград со криминалната група на неодамна уапсениот Вељко Беливук претставуваат бесрамна и опасна кампања, јавува КРИК.рс. Европската федерација на новинари (EFJ) во заедничкото соопштение со уште пет други меѓународни...

За бугарските работи на македонскиот пат кон ЕУ

Деновиве една од главните теми во јавноста е Меморандумот на бугарската влада. Никој скоро и да не се прашува каков е тој документ, но насловот е звучен, па почнаа дури да се бараат официјални реакции од типот на декларации на Собранието и слично. Документот е всушност „Објаснувачки меморандум“, посоодветно преведуван и како „образложение“. Тоа е всушност појаснување на ставовите на...

Фустанот на првата дама на САД стана интернет меме

За време на републиканската конвенција, првата дама на САД, Меланија Трамп се појави во елегантен зелен фустан од дизајнерската куќа Валентино. Поради специфичната боја на фустанот која се користи како зелен екран при снимање филмови, фустанот брзо стана меме на твитер. Зелената боја се користи бидејќи може многу лесно со помош на видео монтажа да "исчезне" и на нејзино...

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да го преиспита случајот со Љупчо Златев за предлогот за обвинителен акт

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразуваат загриженост во врска со Обвинителниот предлог против Љупчо Златев, уредник на Лидер.мк од страна на Основното јавно обвинителство Скопје за наводно сторено кривично дел „Оддавање на службена тајна“. ОЈО во својата објава вели дека на 9 јули и 12 јули на интернет порталот на кој...

МОН ќе го повлече, измени и препечати спорниот учебник по социологија

Министерството за образование и наука ќе прави измени во учебникот по социологија за втора година средно образование, кој вчера и денеска предизвика лавина реакции во јавноста. Станува збор за содржина која ја дискриминира жената, односно тврди дека ако жената е затворена дома, таа нема можност да прави кривични дела. Планот на Педагошката служба за ревизија на учебниците го содржи и...

Спротивставени реакции на власта и опозицијата по приведувањето на Јанева

Власта и опозицијата излегоа со дијаметрално спротивни реакции по проведувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева. Владиниот портпарол Муамет Хоџа денеска изјави дека одговорност за предметот „Рекет“ мора да има за секој инволвиран, повикувајќи на темелна и независна истрага за овој случај. Хоџа наведе дека со денешното приведување на Катица Јанева се потврди оти пред правдата и законите буквално секој е...

Лажните дрва растат на плодна почва: „Скопското“, може да е турско, а може и не е

Пост на Фејсбук објавен вчера, во кој се тврдеше дека со четири фотографии ја објаснува трагичната судбина на едно дрво во Скопје, односно дрвото на тревник пред зграда во пролет, есен и зима, а потоа градба на местото на кое било дрвото, за кратко време предизвика многу гневни реакции против „скопската урбана мафија“ и голем број пресподелувања. Но, станува збор...

Објектот на Архивот во Тетово се осовременува со лим, граѓаните реагираат

Одлуката на Архив на Македонија зградата од првата половина на 20. век во кој е сместена неговата Регионална единица во Тетово да добие нова фасада од лим, предизвика бројни реакции од граѓани и од политичка партија. По негодувањето дека со ваквата постапка се деградира архитектонската вредност на овој стар објект, инспекторите на Општина Тетово го посетија Архивот со цел...

Вучиќ: Не се мешам во внатрешните работи на Македонија, го почитувам Договорот со Грција

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по повод референдумот во Македонија, рече дека Србија има јасен став, а тоа е дека го почитува секој Договор помеѓу Грција и Македонија, но дека не може да се запостави што мисли народот и не може да се наметне ништо на сила, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Тој додал дека очекувал повеќе разбирање од светот...

Белград: Резултатите од референдумот контрадикторни, се зависи од ВМРО-ДПМНЕ

Официјалната реакција на власта во Србија на исходот од референдумот во Македонија се уште нема, но аналитичарите и медиумите оценуваат дека резултатите се контрадикторни затоа што излезноста била мала, додека големо мнозинство од оние кои излегле гласале „за“ и затоа сега се е во рацете на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Во анализите исто така се наведува...

Српските медиуми за референдумот: Одзивот помал од очекуваниот

Mедиумитe во Србија објавија дека одзивот на граѓаните на референдумот во Македонија бил помал од очекуваниот, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Радио-телевизија Србија (РТС) објави дека „граѓаните избирале во пакет ново име и шанса за ЕУ и НАТО, но дека референдумот е под знак прашање и дека резултатите нема да бидат валидни поради слабата излезност.“ Во извештајот РТС наведе дека...

„Твитер“ за затворската казна на Груевски: Она на М! Марица?

Откако во Кривичниот суд беше прочитана пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски во случајот „Тенк“ на СЈО и тој беше осуден на две години казна затвор, на социјалните мрежи се масовно коментира настанот. https://twitter.com/Sulimanovic/status/999225070101975040 https://twitter.com/MarincePink/status/999255913776189440 https://twitter.com/alikiaj/status/999258130780426240 https://twitter.com/andrej081/status/999258710584283141 https://twitter.com/_RedGandalf_/status/999248966524047361 https://twitter.com/SendvicSoVegeta/status/999251208991895553 https://twitter.com/seirdotmk/status/999256570449022976 https://twitter.com/Enkriptirana/status/999251048190693378 https://twitter.com/GPockov/status/999253072160460800 https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/999250700617093120 https://twitter.com/ivogievski/status/999252745428324358 https://twitter.com/Shkottt/status/999251747741884416 https://twitter.com/Sulimanovic/status/999251512495955968 https://twitter.com/MissMcCool/status/999251632352358400 https://twitter.com/MarincePink/status/999250863624421379 https://twitter.com/kvkriss/status/999250794284290048 https://twitter.com/legovski/status/999250543854915585 https://twitter.com/kapetan_taki/status/999250248294858752 https://twitter.com/pilula12/status/999249997886640128 https://twitter.com/dArsovec/status/999257748146655235 https://twitter.com/MissMcCool/status/999248865634213888 https://twitter.com/jiggymkd/status/999267159611269120 https://twitter.com/Goran_Man/status/999241532292165632

МВР: На протестот запалени грчкото и албанското знаме и каменуван ЕУ Инфо центар

На синоќешниот протест во Скопје организиран од Светскиот македонски конгрес и македонските заедници во Европа, биле запалени знамињата на Грција и на Албанија, а била каменувана и зградата на ЕУ Инфо центарот, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. При каменувањето на објектот, од каде започна протестот „за одбрана на името“, со камен бил погоден полициски службеник во левата натколеница. Како што...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...