fbpx

Три лица го претепале секретарот на Бугарскиот клуб во Охрид

-

Дваесет и едногодишниот Бугарин од Охрид, Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид, синоќа бил претепан од три лица пред угостителски објект во центарот на градот. Информацијата на Фејсбук ја објави бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој извести и дека Пендиков е примен в болница.

„Насилството, омразата и дискриминацијата треба да сопрат! Очекувам моментална реакција од властите во двете земји! Оваа состојба е неподнослива. Политичката класа, медиумите и академската заедница создадоа атмосфера на омраза и прогон на Бугарите. Европските институции, се разбира, ќе бидат информирани“, напиша Ковачев.

Според Костадин Костадинов, претседател на „В’зраждане“ (Преродба), една од повлијателните парламентарни партии во Бугарија, Пендиков е в болница со скршена вилици, искршени заби и черепно-мозочни трауми. Тој рече дека ќе побара бугарскиот министер за внатрешни работи да дојде во парламентот и да одговара на пратенички прашања, а побара и македонската амбасадорка да биде повикана во бугарското МНР и сите европски институции да бидат запознаени со „терористичкиот чин“.

„Не можеме да стоиме и само да го чекаме моментот во којшто ќе прочитаме и вест за убиен Бугарин во Македонија“, напиша Костадинов на Фејсбук.

Инаку, ова не е првиот инцидент со Бугарскиот клуб во Охрид. Пред точно два месеца, било искршено стаклото на клубот. На 7 октомври, наместо свечено отворање на овој клуб, имаше протест, на кој десетици граѓани го искажаа своето незадоволство од отворањето на Здружението на граѓани „Цар Борис III“ во Охрид. Протестот беше организиран од партијата Левица, а беше поддржан од ВМРО-ДПМНЕ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
online free course
download intex firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download