fbpx
Таг: паркинг

таг: паркинг

Почнува процедурата за издавање пропусници за зонско паркирање во Карпош

ЈП Градски паркинг Скопје, соопшти дека на терен се изведува бележењето на паркинг места и поставување сигнализација за зонско паркирање, а почнати се и активностите за издавање потврди за бесплатно паркирање за станари, фирми и вработени во фирми на подрачјето на општината. Процедурите за сите категории корисници за бесплатно паркирање се објаснети на веб-страницата на ЈП Градски паркинг Скопје.  

Обвинителството четири месеци не постапува за узурпираниот паркинг зад Поликлиника Бит Пазар

Поминаа четири месеци откако полицијата поднесе кривична пријава против две лица во врска со узурпација на државен имот и трансформација на истиот во приватен паркинг со наплата, но Обвинителството сѐ уште нема преземено конкретни мерки. Нелегалното паркиралиште продолжува да функционира во нормални услови, како ништо да не се случило, пишува Порталб.мк. „Предметот е во фаза на предистражна постапка во рамки...

Од полноќ, бесплатно паркирање на паркинзите на ЈП ПОЦ

ЈП ПОЦ, јавното претпријатие на Општина Центар, соопшти дека од почетокот на утрешниот ден до полноќ в понеделник, 8 јануари, на сите паркиралишта со кои тоа стопанисува, паркирањето ќе биде бесплатно. Редовната наплата за паркирање на паркиралиштата и издавање на договори во Дирекцијата ќе продолжи на 9 јануари, вторник, со вообичаено работно време. Депото на „Пајак“ службата на ЈП ПОЦ ќе...

Меџити: Во 2024 ќе има ригорозни мерки за аерозагадувачите и за пушачите

Во најмодерните земји во светот се повикува на превенција во врска со аерозагадувањето. Ќе видите во наредната година, дека многу динамично ќе постапиме со мерки заеднички со сите министерства. Ќе има навистина ригориозни мерки за загадувачите. Мораме да се стремиме да сме дел од зелената еколошка карта, да има место за Македонија во светот. Ова денеска на брифинг со новинарите...

Хакери украле лични податоци преку апликации за плаќање паркинг низ Европа

Хакери украле лични податоци на клиенти преку апликации за плаќање паркинг низ Европа и Велика Британија. Најголемиот европски оператор на апликации за паркирање ја пријавил ситуацијата кај регулаторите за информации во ЕУ и во Велика Британија, соопшти Гардијан.  Земени се имиња на клиенти, телефонски броеви, адреси и делови од броеви на кредитни картички, но податоците за паркирањето не биле компромитирани...

Зонското паркирање во општина Аеродром се „проширува“

Општина Аеродром соопшти дека се работи на проширување на опфатот на зонското паркирање на нејзината територија. Ќе се организираат и анкети, а опфаќањето на нови паркиралишта со наплата за паркирање, ќе трае до крајот на годинава. Првата фаза опфаќа формирање и обележување паркинг зони на булеварот „Јане Сандански“, како и улиците „23 Октомври“, „Ангел Димовски“ и „Коста Новаковиќ“. Втората фаза ќе...

Започнува зонското паркирање во Општина Карпош

Започнато е воведување на зонско паркирање на територијата на Општина Карпош, информираше денеска јавното претпријатие „Градски паркинг“. Новата јавна површина за паркирање – зона Д42 е лоцирана кај комплексот МИДА, на улицата „Орце Николов“. Зоната вклучува 79 паркинг места, од кои две се наменети за лица со попреченост. Час паркирање во оваа зона чини 25 денари, додека станарите кои со своите...

Пензионерка нападнала вработена во „Градски паркинг“

Пензионерка физички нападнала вработена во јавното претпријатие „Градски паркинг“ во центарот на Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Настанот се случил во понеделникот наутро на паркинг простор во Центар. „На 30.10.2023 во 08.30 часот во СВР Скопје, Х.А.(38) од Скопје, вработена во Ј.П. „Градски паркинг“, пријавила дека околу 07.45 часот на паркинг простор на подрачјето на Центар, додека извршувала...

Кривична пријава за нелегалната наплата на паркинг кај поликлиниката Бит-пазар

По неколкумесечните пишувања на Порталб.мк за узурпираниот паркинг позади поликлиниката Бит-пазар, институциите конечно се одлучија да излезат на терен и да проверат кој наплатува незаконски за паркирање на оваа локација. „Денеска (31.10.2023), во близина на Јавната здравствена установа – Поликлиника Бит Пазар во Скопје, полициски службеници од Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје во содејство со Државниот...

Предметот за узурпираниот паркинг кај „Бит Пазар“ пет месеци е во предистражна фаза

Пет месеци по отворањето на предметот за узурпираниот простор зад Поликлиниката „Бит Пазар“, кој незаконски се користи како паркинг со наплата, предметот сè уште е во предистражна фаза, а во меѓувреме узурпаторите продолжуваат незаконски да земаат пари од граѓаните, пишува Порталб.мк. Од Обвинителството информираат дека предметот е во фаза на предистражна постапка, во рамките на која издадени се барања за доставување...

Зонското паркирање на „Градски паркинг“ од недела со зимско работно време

Од недела, 1 октомври, јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје ќе започне со зимско сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање (зонско) со кои стопанисува. Согласно промените, работното време во зоните А, Б и Ц ќе биде од понеделник до петок од 7 до 21 часот, а во сабота од 7 до 14 часот. На јавната површина наменета...

Со апликацијата „Parking.MK“ ќе може да се плаќа паркинг во Скопје од мобилен

Скопското јавно претпријатие „Градски паркинг“ денеска ја пушти во употреба апликацијата „Parking.MK“ за зонско паркирање, која ќе биде достапна за користење на IOS и ANDROID уредите, информираа од ЈП „Градски паркинг“. „Апликацијата е бесплатна за симнување, едноставна за примена и нуди низа поволности, меѓу кои, можност преку ГПС прецизно и точно да се утврди локацијата на возилото на корисникот, а...

За да се влезе во гаражата на Поликлиниката „Бит Пазар“ мора да се бара дозвола од узурпаторите

Сè додека не реагираат институциите, приватните лица ќе продолжат незаконски да собираат пари од граѓаните на дивиот паркинг зад Поликлиниката „Бит Пазар“, објави „Порталб“. Од Министерството за здравство (МЗ) не кажуваат дали ќе преземат мерки против одговорните лица на Поликлиниката, кои не реагирале во врска со узурпирањето на просторот зад нивниот објект, кој оваа институција го користела за свои...

Обвинителството отвори предмет за узурпираниот паркинг позади поликлиниката „Бит-пазар“

По објавување на истражувањето на Порталб.мк во врска со узурпирањето на државните парцели позади поликлиниката „Бит-пазар“, Јавното обвинителство оформил предмет и презема мерки за утврдување на состојбата.  „Јавното обвинителство оформил предмет и истиот е пратен на надлежен јавен обвинител. Се преземаат мерки за утврдување на фактите“, велат кратко за Порталб.мк од Обвинителството.  Отворањето на предметот доаѓа по најавата на Обвинителството дека...

Ганиу за узурпираниот паркинг на Поликлиниката „Бит Пазар“: Адресата за овие девијантни работи е Владата

Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, во разговор со новинарот на Порталб.мк ги отфрли тврдењата на Владата, Државниот градежен инспекторат, но и на претседателот на ЗЕЛС според кои надлежна да постапува во врска со узурпираниот простор позади Поликлиниката „Бит Пазар“, кој на илегален начин долги години се употребува како паркинг простор со наплата е Општина Чаир. Според него, надлежни...

Узурпиран паркингот на поликлиниката „Бит Пазар“, Општина Чаир дозволува парите на граѓаните нелегално да завршат во приватни џебови

Позади објектот на поликлиниката во Бит Пазар граѓаните се принудени да плаќаат паркинг и покрај тоа што парцелите се во државна сопственост и се узурпирани. Парите на граѓаните наместо во касата на болницата, општината или државата, незаконски завршуваат во џебовите на приватни лица. Со години наназад општина Чаир и општинските инспектори дозволуваат да се одвива една ваква активност и...

Скопски „Градски паркинг“ од утре ќе наплаќа по летно работно време до 23 часот

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ од Скопје информира дека од утре (1 јуни) започнува летното работно време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува претпријатието. Почнувајќи од утре, работното време во зоните А, Б, Ц и Д ќе биде од понеделник до сабота – од 7 до 23 часот, односно граѓаните за користење на услугите за паркирање ќе треба...

Обвинителен предлог за двајцата што се обидоа да прават див паркинг кај поликлиниката „Бит Пазар“

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје доставило предлог за продолжување на определената мерка притвор за првиот обвинет од двајцата, кои се обидоа да прават див паркинг кај поликлиниката „Бит Пазар“. За второто обвинето лице на сила се определените мерки на претпазливост.​​ Од Основното јавно обвинителство Скопје информираат дека поднеле обвинителен предлог против двете лица за кривичното дело – узурпација...

Притвор и мерки на претпазливост за двајцата што се обидоа да прават див паркинг кај поликлиниката „Бит Пазар“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје синоќа до Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за определување мерка притвор за две лица против кои е поведена постапка за кривично дело – Узурпација на недвижности согласно член 225 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на возраст од 45 и 42 години, на особено дрзок начин, со...

Приведени две лица кои сакале да градат нелегален паркинг кај поликлиниката „Бит пазар“

Две лица се приведени во врска со обидот за узурпација и диво градење зад поликлиниката „Бит пазар“, информираше денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој рече дека случајот бил пријавен синоќа по 19 часот, а полицијата реагирала веднаш. По наредба на јавен обвинител, одземена е градежната машина, додека во тек е кривична пријава против двете лица, за две дела...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...