fbpx
Таг: паркинг

таг: паркинг

Недостигот на паркинзи во Центар носи повисоки цени и протести на пазарџиите

Пазарџиите од Зелениот пазар во Скопје утринава предизвикаа сообраќаен хаос во централното градско подрачје со блокадата на улицата „Св. Кирил и Методиј“ пред седиштето на „Макпетрол“. Тие се незадоволни од зголемувањето на цената на паркингот кај пазарчето на 70 денари за еден час, бидејќи со ваквата одлука им се намалува прометот на пазарот. Пазарџиите бараат од Паркинзи на општина...

Проблемот со паркирањето во Скопје е равенка со многу непознати (инфографик + видео)

Уништено зеленило, паркирани возила по улиците, караници и тепачки меѓу возачите и секојдневни нервози при барањето слободно паркинг место се само мал дел од последиците што ги чувствуваат граѓаните од проблемот со недоволно паркинг места во Скопје. Бројот на автомобили во градот расте многу побрзо од изградбата на нови објекти за паркирање, додека јавниот превоз бележи континуирано намалување на...

Нема доволно места за паркирање во Скопје, но затоа има премногу работа за пајакот (инфографик)

Недостатокот на паркинг места во Скопје е голем проблем за граѓаните кои го користат својот автомобил за патување низ градот, но за пајак - службата на ЈП „Градски паркинг“ ваквата негативна состојба е вистинска можност за заработка. Непрописно паркираните возила, кои ги крева пајакот, на ова јавно претпријатие му носат приход од стотици илјади евра годишно. Податоците од Годишните извештаи...

Зонското паркирање во Тетово се наплаќа подолго во споредба со другите градови

После 21 часот во Гостивар, Куманово и Скопје можете бесплатно да го паркирате возилото на местата за зонско паркирање. Но, во Тетово, ситуацијата е поинаква. Во овој град зонското паркирање важи до 23 часот. Во Тетово, исто така, нема олеснувања за сабота, споредено со споменатите градови, каде што во сабота се плаќа до 15 часот, а во недела паркирањето...

Нема анализа колку паркинг места му фалат на Скопје

Градот Скопје активно го следи проблемот за недостигот на паркинг места низ главниот град, но досега немаат направено анализа за тоа колку места за паркирање недостасуваат во Скопје иако скопскиот градоначалник Петре Шилегов пролетва изјави дека на главниот град му недостигаат околу 8.000 паркинг места. Градските власти изработиле физибилити сообраќајна студија за паркирањето на подрачјето на Град Скопје, но...

Македонија на европското дно според бројот на автомобили „по глава на жител“ (инфографик)

Сообраќајните гужви се секојдневие во Скопје и во останатите градови од земјава, но дел од статистичките податоци покажуваат дека бројката на автомобили што се движат во нашите градови допрва ќе расте. Нашата земја се наоѓа на самото европско дно со едвај 195 патнички автомобили на секои 1.000 жители изброени во 2017 година. Наспроти пресметката на Државниот завод за статистика, податоците...

Д-р Беговиќ: Добро е што новите гаражи ќе ја намалат цената за паркинг на Клинички

Ако цената за месечен билет на Клинички центар се намали со изградбата на нови монтажни катни гаражи, тогаш таа одлука е за поздравување, бидејќи тоа е нешто за што ние како синдикат се боревме. Ова за Мета.мк го изјави д-р Горан Беговиќ, претседател на Самостојниот синдикат на вработените во универзитетските клиники, центри, клинички болници и други јавни здравствени установи. Реакцијата...

„Електромобилност“ бара бесплатен паркинг за еколошките возила од Советот на Општина Штип

Пред Советот на Општината Штип се најде иницијативата од здружението „Електромобилност“ од Скопје, за целосно ослободување од плаќање на паркинг за електричните и хибридните возила. Иницијативата се однесува на ослободување од плаќање паркинг за сите компании и граѓани кои поседуваат вакви возила. Предлог одлуката е до ЈП „Стипион“, кое стопанисува со паркинзите. Во образложението на иницијативата се вели дека со...

Осум години Скопје ја чека изградбата на бесплатни паркинзи за возилата од другите градови

Иако бил вклучен како проект во 2011 година во првиот план за одржлив транспорт на Град Скопје, „Паркирај и вози“, концептот до денешен ден не е воведен во нашата метропола. Проектот со кој градовите од развиените земји го решаваат проблемот со сообраќајниот метеж во нивните центри не е изведен во изминативе 8 години од страна на градските власти. Никола Крстаноски,...

Бирократски процедури го паркираа возилото за децата со посебни потреби во Штип

Цели три месеци сосема новото возило што со донации беше набавено за редовен превоз на деца и возрасни со посебни потреби во Штип стои паркирано во дворот на „Македонија пат“. Комбето е специјализрано, со рампа за кревање на колички и е едно од долгогодишните барања на родителите на децата со посебни потреби. За комбето Општината Штип издвои 3.000 евра,...

Попова Шапка можеше да биде тоа што се денес Банско и Боровец

Двата скијачки центри во Бугарија, Банско и Боровец, иако помалку популарни во времето кога Попова Шапка имаше светска слава, последните години имаа силен развој, и го доживуваат најголемиот „сјај“ што го имале досега, пишува „Порталб.мк“. Покрај тоа, благодарение на компаративните предности што ги имаат, ниските трошоци, овие центри се натпреваруваат со ски-центри во Франција и Швајцарија. Повеќегодишните проблеми во скијачкиот...

Големиот паркинг на Водно ќе биде затворен за викенд, поради трки со автомобили

Големиот паркинг на Водно ќе биде затворен за време на викендот, до 15.30 часот поради спортска манифестација, информираат од МВР. „На 08 и 09 декември (сабота и недела) во времето од 07 до 15.30 часот, во организација на АКК Примо АВЈ – Скопје ќе се одржи спортска манифестација „Авто слалом-спретно возење Скопје 2018“ на големиот паркинг на Водно и од тие причини...

Во Охрид акција на „Супер радио“: Помалку автомобили, помалку метеж

Охридското „Супер радио“ ја почна акцијата „Помалку автомобили, помалку метеж“, со која ги повикува охриѓани колку што е можно помалку да ги користат автомобилите во текот на шпицот на сезоната, особено во центарот на градот. - Идејата е да се обидеме сите заедно да го намалиме бројот на автомобили во центарот на градот. Ќе признаеме дека сите ние ги користиме...

Сменетиот Панчевски се паркирал на местото на претседателот на судот

Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, сменет од функцијата на 4 декември лани, денеска својот приватен автомобил „БМВ Х5“ го паркирал на местото резервирано за службеното возило на претседателот на судот, објави „СДК“. Порталот објави фотографии од џипот, кои ги добил попладнево од судии од Основен суд Скопје 1. На тоа место, со одлука на експретседателката на Врховниот суд,...

Авион „пајпер“ се сруши во населено место во Невада жителите евакуирани

Авион „пајпер“ се сруши во градот Елко, во Невада под засега неразјаснети околности. Според тврдењата на градските власти во него се наоѓале четири лица, а жителите од тој дел од градот биле евакуирани. Според пишувањата на сведоците на социјалните мрежи, авионот се срушил на паркиралиште и притоа предизвикал експлозија на паркираните автомобили. На местото на несреќата пристигнале полициски, противпожарни и возила...

Центарот на Тетово блокиран од паркирани возила

Жители од центарот на Тетово реагираа поради хаосот со паркирањето во нивните населби. Според нив, поради недостиг од слободни места за паркирање во рамки на зоната А, голем број возила се паркираат покрај нивните домови. - Автомобилите нема каде да се паркираат и на крај луѓето ги оставаат пред нашите домови, на тротоари и на улици. Поради ваквиот начин на паркирање тука се...

Зонското паркирање не го реши недостигот од паркиралишта во Тетово

Проблемот со паркирањето во Тетово дополнително се влошува со враќањето на печалбарите во градот, велат тетовци. - Нема каде да се паркираш, затоа и не користам автомобил. Ако морам, тогаш автомобилот го паркирам на зелени површини и на тротоари. Не е правилно, ама што да правам? - вели еден тетовец. Според граѓаните, зонското паркирање не го реши нивниот проблем. - Воведоа зонско паркирање, ама, бадијала,...

Опозицијата во Кочани ја напушти седницата на Советот

Кочанската опозиција ја напушти денешната седница на Советот на Општината по жолчната расправа за воведување на СМС-пораки за наплата за паркирање. За опозицијата воведувањето на овој тип наплата ќе значи зголемување на цената за еден час паркирање, што се коси со веќе донесената одлука на Советот. - Освен десетте денари што ќе се наплаќаат за час, ќе се плаќа една порака...

Тетово: Повеќето жители од зоната Б сè уште се без паркинг-место

Во рамки на зоната Б, која се воведе месецов во Тетово, за поголем дел од станарите сè уште нема обезбедено паркинг-место. Поголемиот дел од станарите што живеат во рамки на зоната Б, каде месецов се воведе овој начин на паркирање, останаа без паркинг-место. Велат дека аплицирале за месечен билет за зонско паркирање, но од Јавното претпријатие „Градски паркинг“ биле одбиени, поради тоа...

Тепачка за паркинг-место пред „Мавровка“

На булеварот Филип Втори Македонски, вчера, во 15 часот, пред влезот на подземната паркинг-гаража во Трговскиот центар „Мавровка“, Е.Р. (27) од село Студеничани, го паркирал возилото марка „голф“ на тротоарот, по што настанала тепачка со С.Ш.(36) од Скопје, вработен во фирмата „Франк“, која стопанисува со подземната гаража. Во тепачката дошло до кршење на задното ветробранско стакло на автомобилот. Потоа Е.Р. со шипка го удрил С.Ш....

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...