fbpx
Таг: општина Карпош

таг: општина Карпош

Одбележана 81. годишнината од формирањето на Скопскиот партизански одред

Со поклонување и положување свежо цвеќе пред споменикот на Скопскиот партизански одред во Карпош 3 денеска беше одбележана 81. годишнина од формирањето на овој одред, кој е првата партизанска формација на територијата на денешна Македонија. Почест на младите партизани, кој пред 81 година се одѕвале на повикот на КПЈ за подигнување востание против фашистичкиот окупатор оддаде делегација од Општина Карпош.

Стевчо Јакимовски ја раскина коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во Карпош, ВМРО обвинува за бизнис интереси

Градоначалникот на скопската општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска ја раскина коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. На прес-конференција тој прозборе за несогласувањата што ги има со советниците од оваа политичка партија, но и со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. „По 9 месеци коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, морам да соопштам дека повеќе таа коалиција не може да опстои овде во Општина Карпош, затоа што јас...

Општина Карпош ќе излезе на терен, кејот на Вардар ќе биде повторно осветлен

На кејот на Вардар во скопската општина Карпош е регистриран дефект на уличното осветлување и поради тоа велосипедската и пешачката патека се неосветлени на потегот од мостот „Обединети Нации“ до мостот кај хотелот „Александар Палас“, информираа денеска за Мета.мк од Општина Карпош. „Екипи на општина Карпош во текот на денот ќе излезат на терен да го санираат дефектот“, велат од...

Кејот на Вардар во Карпош неосветлен, граѓаните навечер се рекреираат во темница [фото]

Пешачката и велосипедската патека покрај реката Вардар во скопската општина Карпош изминативе денови воопшто не е осветлена. Граѓаните кои се рекреираат во вечерните часови се во опасност поради темницата. Со исклучок на многу мал број светилки кои работат, целата патека е неосветлена на потегот од мостот „Обединети Нации“ до мостот кај хотелот „Александар Палас“. Поради високите температури, голем број од...

Во Карпош се гаси струја по 1 часот на полноќ, општината штеди поради високите сметки

Граѓаните на скопската општина Карпош веќе десетина дена се жалат на темните улици и јавни површини во населбите поради исклучувањето на јавното осветлување. Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска потврди дека спроведува мерки за штедење, поради високите сметки за електрична енергија. И покрај тоа што веќе улиците низ Карпош се во темница, Јакимовски вели дека како општина имаат на...

Општина Карпош ќе дава субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Од понеделник (21 март), Општина Карпош го отвора огласот за субвенционирање на една третина од цената за купување на нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари, како и една третина од цената за купување на нов електричен тротинет, односно најмногу до 5.000 денари. Право на аплицирање за субвенциите имаат сите полнолетни жители на општина Карпош, кои ќе купат нов велосипед...

Во Карпош, во вториот круг ќе се натпреваруваат Душко Весковски и Стевчо Јакимовски

По маратонското пребројување на гласовите, на официјалната веб-страница страница на ДИК е објавено кои двајца кандидати ќе се спротивстават меѓусебно во вториот круг на локалните избори во општина Карпош. По преброени 99,86 отсто од гласовите, јасно е дека во вториот круг ќе оди Стевчо Јакимовски од ГРОМ како второрангиран, за кој вчера гласале 6.830 гласачи. Првопласиран во Карпош е Душко...

Промовирана Националната платформа за електронски упис на првачиња во учебната 2021/2022 година

Денеска во ООУ „Вера Циривири – Трена“ во Општина Карпош беше промовирана Националната платформа за електронски упис на првачиња за новата учебна 2021/2022 година. Од идната година, родителите ќе имаат избор дали да ги запишат своите деца преку електронскиот упис или тоа да го направат директно во училиштата преку хартиена форма. „Родителите ќе можат тоа да го направат и онлајн...

МВР: Кривична пријава за трупање градежен шут и смет во бунарското подрачје „Нерези Лепенец” во Карпош

Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривична пријава против Ј.С. од село Шишево и против правно лице од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад“, казниво по член 230 став 1 од Кривичниот законик. Кривичната пријава ја поднело СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал, информираат...

Градежната експанзија и урбанизмот е проблемот што најмногу ги мачи жителите на Карпош

Преку анкета на јавно мислење на граѓаните во Општина Карпош, утврдено е дека 30 отсто од анкетираните лица рекле дека најголем проблем во општината е градежната експанзија, 10 отсто е невработеноста, додека 8 отсто од граѓаните имаат проблем со безбедноста. Овие резултати ги презентираше Данче Даниловска Бајдевска, програмска координаторка во Фондацијата Отворено Општество Македонија на денешната тркалезна маса „Корупција?...

Тетово го „претрка“ Охрид според висината на долговите, на листата и Карпош, Струга, Делчево

Со пријавени доспеани, а неплатени обврски во износ од скоро 7,9 милиони евра Општина Тетово на чие чело е градоначалничката Тута Арифи го држи приматот на „најзадолжена локална самоуправа во земјава“, пишува „Порталб.мк“. Оваа должничка состојба се однесува до крајот на јуни годинава и во однос на состојбата на крајот на март, долгот на Тетово се зголемил за 500.000...

ПОЦ со три нови паркиралишта во Центар, во Карпош сè уште се чека на зонско паркирање

Хроничниот проблем со недостиг на паркинг места во главниот град се решава на различен начин низ скопските општини. Двете јавни претпријатија кои управуваат со паркинзите во Скопје веќе подолг период регистрираат поголем број на издадени бесплатни дозволи за паркирање од бројот на паркинг места со коишто тие располагаат. Ситуацијата е најкритична во центарот на Скопје, каде што повластена паркинг...

Денеска нови 225 случаи на ковид-19, вирусот се шири низ скопските општини

Од ден во ден расте бројот на новозаразени лица од ковид-19 во Скопје, при што вирусот изминативе денови забрзано се шири низ општините Аеродром, Карпош и Центар. Во последните 24 часа регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19, од кои 96 се во Скопје, информираат од Министерството за здравство. Зголемување на бројот на активни случаи на ковид-19 има и во...

Истражување на ЦГK: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Од 2017 до 2020 година, вкупниот број на вработени во министерствата пораснал за три проценти (односно за 540 луѓе), а во општините за два проценти (односно за 154 луѓе), покажува истражувањето на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните три години по сите основи – редовен работен однос, привремени...

Во Скопје најголемо намалување на одѕивот, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со 1.660 гласа пред Можеме (инфографик)

Мал одѕив на гласачите во главниот град на одржаните парламентарни избори на 15 јули, како и тесна изборна трка меѓу двата главни конкуренти - коалициите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Незадоволство од работата на политичките партии или страв од можноста за ширење на ковид-19? Овие прашања се поставуваат по објавувањето на конечните неофицијални резултати на Државната изборна комисија (ДИК) за...

Заврши анкетата за паркирање во Карпош 1, нема најава за изградба на нови паркинзи

Анкетирањето на граѓаните од населбите Карпош 1 и 2 за нивниот став за воведување на зонското паркирање трае веќе една недела. Во Карпош 1 заврши анкетирањето и податоци за ставот на жителите беа собрани од околу 1.500 домаќинства. Од Општина Карпош за „Мета.мк“ велат дека од денеска започнува анкетирањето на граѓаните од Карпош 2 и истото ќе трае на терен...

Тепачка помеѓу групи граѓани на јавната расправа за ДУП-от за Трнодол, Жданец и Козле (видео)

Пропадна и вториот обид за одржување на јавна расправа по предлог-ДУП-от за Трнодол, Жданец и Козле организиран од Општина Карпош кој беше закажан за денес, откако во преполната сала на месната заедница во Козле дојде до тепачка помеѓу групи на граѓани. Дел од присутните видно револтирано изразија незадоволство што Општина Карпош го форсира донесувањето на овој ДУП со кој се...

Општина Карпош мапираше 13 критични точки за потенцијални депонии

Надлежните служби во Општина Карпош мапираа 13 локации на територија на Општината каде што има создадено отпад на јавни површини, информираат од таму. Преку стратешки пристап и нивно мапирање, локалната самоуправа презема мерка за чистење на овие т.н. диви депонии. „Како дел од мерките и активностите предвидени во Акцискиот план за спроведување на мерки и активности дефинирани со ЛЕАП (Локален...

Европската награда за млади за апликацијата „мЗаедница“ на Општина Карпош

Мобилната апликација за Општина Карпош, „мЗаедница“ е добитник на Европската награда за млади за 2019 година (European Youth Award 2019), во категоријата „Активно граѓанство – дигитално решение со влијание врз општеството“. Високото признание за оваа мобилна апликација произлегува од можноста што таа ја дава за директна комуникација на граѓаните со надлежниот сектор и со задолжените лица за прашањата што ги...

Примарната мрежа од гасоводот во Карпош во голем дел е завршена

Примарната мрежа од гасоводот во Карпош во голем дел е завршена, но таа постојано може да се надградува, по барање на заинтересирани страни, велат од Општина Карпош за „Мета“ на прашањето дали е завршена изградбата на гасификационата мрежа. „Гасификацијата на сите скопски општини се одвива преку новоформираното јавно претпријатие „Градски енергетски системи“ АД Скопје. Општина Карпош на ова јавно претпријатие...

Видеото од руската фрегата во Куба е снимено пред пет години

Во деновите пред пристигнувањето на руските воени бродови, на интернет кружеа слики и видеа, кои наводно го покажуваат пристигнувањето на фрегатата „Адмирал Горшков“ во пристаништето во Хавана. Таков е...