fbpx
Таг: општина Карпош

таг: општина Карпош

„Марш за зелен Карпош“ утре во 18 часот, пред „Сити мол“

Граѓаните од иницијативите „Ние сме Карпош 4“ и „Зелено Тафталиџе“ утре, во 18 часот, ќе организираат „Марш за зелен Карпош“, со кој ќе ја блокираат крстосницата кај „Скопје сити мол“ за да укажат на, како што велат, самоволието на локалната самоуправа на општина Карпош, која нетранспарентно и со негрижа се обидува да интервенира во урбанистичкиот план. По блокирањето на крстосницата, ќе се упатат...

Карпошани повторно излегоа на протест против донесениот ДУП

Жителите на општина Карпош денеска во 12 часот повторно излегоа на протест против деталниот урбанитички план за кој велат дека е донесен сомнително и нетранспарентно. Тие половина час го блокираа сообраќајот на булеварот Партизански одреди, на крстосницата кај трговскиот центар „Скопје сити мол“. Незадоволните граѓани и минатата сабота го блокираа булеварот и најавуваат дека ќе протестираат сè додека не се изменат урбанистичките...

Утре напладне, протест против ДУП-от во Карпош

Утре жителите на општина Карпош ќе излезат на граѓански протест против деталниот урбанистички план, за кој организаторите на протестот велат дека донесен сомнително и нетранспарентно. Протестот ќе почне во 12 часот, на раскрсницата кај „Сити мол“ на булеварот Партизански одреди. „Ги повикуваме сите сограѓани од Карпош да ни се придружат на граѓанскиот протест, на получасовната блокада. Да излеземе и да се спротиставиме на...

Граѓаните на Карпош 4 со писмо бараат да се запре усвојувањето на ДУП-от

Неформална група граѓани од Карпош 4 испрати писмо до советниците на Општина Карпош и до градоначаникот, Стевчо Јакимовски, со барање за запирање на усвојувањето на деталниот урбанистички план за Карпош 4. „Сметаме дека со овој ДУП се нарушуваат начелата загарантирани во Законот за просторно и урбанистичко планирање и тоа: рамномерниот просторен развој; рационално уредување и користење на просторот; услови за хумано живеење...

Весковски: ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ на Бадник незаконски носеа урбанистички планови за Карпош

Советничката група на СДСМ во Општина Карпош поднела две иницијативи за покренување постапки пред надлежните органи, поради, како што велат, незаконското и неделовничко носење на два урбанистички планови, кои советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ ги усвоиле на 6 јануари, на празникот Бадник. - На седницата на Советот на општина Карпош, одржана на големиот христијански празник Бадник, скришно, на нетранспарентен...

Скопје: Наши пари за нивни скапи проекти и за политички поени

Три проекти на три скопски општини ги обединува едно -  сите имаат првенствено декоративна функција. Паркот на езерата во Аеродром, Боемската улица во Центар и плоштадот Делфина, иако во различни општини, имаат заеднички именител – висока цена и постојано фалење со тоа зошто и колку многу наши пари потрошиле нивните ментори. Општините во Скопје во последниве години вложија многу пари во разубавување на јавните простори,...

Поставен камен-темелникот на првата црква во Карпош

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г Стефан, го постави камен-темелникот и го освети местото каде што ќе се изгради црква „ Христос Спасителот“ во општина Карпош, зад трговскиот центар „Скопје сити мол“. Градоначалникот на општината, Стевчо Јакимовски, им вети на граѓаните уште неколку цркви на територија на Карпош. - Покрај овој свет храм, камен-темелник ќе поставуваме веќе наредната...

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Пеколни горештини и суша нè чекаат и ова лето, а климатските промени го наплатуваат данокот на невнимателност на човекот, како најодговорен за емисиите на стакленички гасови. Иако само што...