fbpx
Таг: општина Карпош

таг: општина Карпош

Контраспин: Јакимовски како Трамп – жртва на длабоката држава и на Сорос!?

Стевче Јакимовски не е обвинет, ниту осуден за некое кривично дело за какво што го товарат САД со назначување на нивната „црна листа“. Тој, се разбира, може да си ја продолжи претседателската трка и градоначалничкиот мандат доколку не ги освои претседателските избори. Но, тоа со ништо нема да ги смени фактите од сегашноста или минатото, ниту пак, Јакимовски може...

Наместо да го поправи лифтот, Општина Карпош ја затвори Канцеларијата на пратениците

Иако вети, Општина Карпош не го поправи ниту лифтот, ниту ескалаторот на мостот „Влајко“, во кој е сместена Канцеларијата на пратениците за контакт со граѓаните, како што препорача Комисијата за спречување и заштита од дискриминација врз основа на истражувањето на Порталб, со цел граѓаните со посебни потреби да имаат пристап до неа. Наместо тоа, општината ја затвори канцеларијата, со образложение...

Мета факт: Младите од Карпош не добија можност за практикантство во локални компании

Градоначалникот на Општината Карпош, Стевче Јакимовски во својата изборна програма „Моќен сојуз, јас и вие“, вети дека локалната власт ќе им даде поддршка на младите жители за стекнување практикантско искуство во фирми од Карпош. Во програмата на Јакимовски, во делот посветен на младите, се предложени три проекти, со кои, покрај отворањето на канцеларија за млади и помош за обуката...

Мета факт: Општина Карпош не изгради трим патека до крстот на Водно

Општината Карпош досега не изгради трим патека за рекреација на граѓаните до Милениумскиот крст на Водно, иако овој проект беше едно од изборните ветувања на градоначалникот Стевче Јакимовски. Од Општината сега информираат дека не се подготвени самостојно да го реализираат овој проект, туку дека само би учествувале доколку Градот Скопје го реализира. Според ова, можеме да заклучиме дека ова ветување...

Општина Карпош доби буџет, блокадата на ВМРО-ДПМНЕ не успеа

По вчерашните протести на вработените во локалните установи и бројните соопштенија и контра соопштенија, Советот на Општина Карпош денеска го усвои буџетот за 2024 година со гласовите на советничките групи на СДСМ, Левица, ГРОМ и двајцата независни советници Невена Георгиевска и Александар Илиески. Градоначалникот Стевчо Јакимовски по седницата изјави дека со изгласаниот буџет општината ќе може непречено да функционира. „Ова беше...

ВМРО-ДПМНЕ со 4.000 амандмани ќе го блокира идниот буџет на Општина Карпош

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ поднесе 4.000 амандмани со кои времено ќе биде спречено носењето на Буџетот на општина Карпош. Ова денеска го најави Роберт Вељановски, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Карпош. Од партијата сметаат дека на овој начин ќе ги спречат сите обиди за носење на криминални детални урбанистички планови, кои...

Мета факт: Општина Карпош финансиски помогна при изградба на ново прифатилиште за улични кучиња

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во својата предизборна програма, во делот „Екологија“, вети дека ќе отвори професионален стационар за сместување бездомни кучиња. Советот на Општина Карпош минатиот месец донесе одлука за давање финансиска помош на стационарот за бездомни кучиња кој во моментов го гради и опремува здружението „Шепасти ентузијасти“. Со оглед на овие околности, може да се оцени дека...

Седум деца заболени од салмонела во училишта во Карпош, се испитува храната и хигиената во кујните

Седум ученици кои учат во основните училишта „Владо Тасевски“, „Војдан Чернодрински“ и во „Јан Амос Коменски“ биле заболени од инфекција предизвикана од бактеријата салмонела (dg. sаlmonellozis), потврдија за Мета од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ). Веќе се земени брисови од вработените во кујните во училиштата, а резултати се очекуваат најдоцна до сабота. Како што информира директорката Рената Младеновска, ДСЗИ...

Започнува зонското паркирање во Општина Карпош

Започнато е воведување на зонско паркирање на територијата на Општина Карпош, информираше денеска јавното претпријатие „Градски паркинг“. Новата јавна површина за паркирање – зона Д42 е лоцирана кај комплексот МИДА, на улицата „Орце Николов“. Зоната вклучува 79 паркинг места, од кои две се наменети за лица со попреченост. Час паркирање во оваа зона чини 25 денари, додека станарите кои со своите...

Заеднички Центар за талентирани ученици отвораат општините Центар, Карпош и Кисела Вода

Денеска во основното училиште „Димитар Миладинов“ во Скопје се отвори Центар за талентирани ученици, кој е резултат на меѓуопштинската соработка меѓу општините Центар, Карпош и Кисела Вода. Како што соопштија од Општина Центар, центарот располага со површина од 120 квадратни метри и вклучува три посебни простории и тоалет, опрема за планетариум и физика, биохемиска лабораторија и лабораторија за уметности. Просторот е...

Во Карпош 3 кај салата „Партизан“ започна изградбата на затворен пливачки базен

Скопје ќе добие нов спортско-рекреативен комплекс во населбата Карпош 3 со најновата инвестиција на Агенцијата за млади и спорт. Денеска започна изградбата на затворен пливачки базен до спортската сала „Партизан“, која исто така во моментов се наоѓа во завршна фаза на реконструкција. „Со почетокот на изградбата на затворениот пливачки базен којшто го означуваме денеска и реконструкцијата на спортската сала „Партизан“...

Новиот мост во Карпош 4 ќе биде пуштен во употреба до крајот на годинава

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со генералниот директор на ТАВ, Неџат Курт, денеска изврши увид во градежните работи на мостот на Љубљанска во Општина Карпош. До крајот на годинава треба да заврши изградбата на овој мост, кој треба да ја поврзе улицата Љубљанска во Карпош 4 со улицата Скупи во Злокуќани. Новиот мост ќе има широчина од 24 метри со четири...

Антикорупциска ќе бара распуштање на Советот на општина Карпош поради ДУП-от за „Пуцко Петрол“

Антикорупциската комисија ќе достави до Министерството за локална самоуправа претставка за понатамошно постапување за распуштање на Советот на општина Карпош во согласност со членот 75, став 1, точка 1 од Законот за локална самоуправа поради тоа што во два навратa го донеле Деталниот урбанистички план за градската четврт 3 04, а истиот бил поништен од Уставниот суд. Во спорниот ДУП...

АНАЛИЗА: Милионски тужби, ненаплатени даноци, неоправдани вработувања – ревизорски наоди за Карпош и Бутел

По објавување на детали од ревизорскиот извештај за Општина Тетово, Порталб.мк објави и наоди за работењето на други општини во земјава чие финансиско работење беше под лупа на ревизорите. Општина Карпош: судски тужби во вредност од речиси 30 милиони евра Неостварени приходи и нереализирани расходи како што било планирано - на приходната страна се собрале 78 отсто од планираното, на расходната...

Мостот што ќе ги поврзе Карпош и Злокуќани ќе биде готов до крајот на годинава

Новиот мост што се гради на реката Вардар на улицата Љубљанска во Општина Карпош ќе биде готов до крајот на годинава. Станува збор за мост што ќе ги поврзе населбите Карпош 4 и Злокуќани, а ќе биде со широчина од 24 метри со четири коловозни ленти, со пешачки и велосипедски патеки од двете страни. Ова го најави вицепремиерот задолжен...

Уставен суд го укина ДУП-от за салата „Борис Трајковски“ каде требаше да се гради бензинска

Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја укине Одлуката за донесување Детален урбанистички план за градска четврт 3 04 блок 04.05 на Општина Карпош.  Станува збор за ДУП-от што се однесува на локацијата кај спортската сала „Борис Трајковски“, при што на една од парцелите е предвидена изградба на бензинска станица, а земјиштето веќе го купи „Пуцко петрол“. „Од утврдената...

Комисијата за антидискриминација потврди: Општина Карпош ги дискриминира лицата со попреченост

Општина Карпош континуирано ги дискриминира граѓаните со попреченост кои се жители на оваа општина, истовремено кршејќи го Уставот на државата. Вака одлучи Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), повикувајќи се на истражувањето на Порталб.мк за нефункционалноста на канцелариите за контакт на граѓаните со пратениците на Собранието на РСМ, пишува Порталб.мк. Според КСЗД, со оглед на тоа што Канцеларијата...

Нападнат советник на ВМРО-ДПМНЕ во Карпош, СДСМ и Стевчо Јакимовски вперуваат прст кон Мицкоски

По вчерашниот напад на советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Илиески од Совет на општина Карпош што го потврди и полицијата, градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски и СДСМ реагираат и бараат да се истражи евентуална поврзаност на нападот со раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Наталија Спировска, советничка од СДСМ во Советот на општина Карпош денеска го осуди физичкиот напад врз советникот Александар Илиески,...

КСЗД отвори постапка за Канцеларијата за контакт на граѓаните со пратениците во Карпош

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) по истражувањето на Порталб.мк во врска со Канцелариите за контакт на пратениците со граѓаните, поточно за Канцеларијата во Карпош која нема пристап за лицата со посебни потреби, донесе одлука да поведуве постапка по службена должност. „Ве известуваме дека вашето барање е разгледано на седница и Комисијата одобри решение за поведување постапка по...

ВМРО-ДПМНЕ сака да им ги одземе мандатите на советниците во Карпош кои не се појавиле три седници едноподруго

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Карпош денеска поднесе барање до претседателот на Советот на Општина Карпош, Бранко Ристов за отпочнување процедура за одземање на мандатите на советниците кои што три пати последователно не дошле на седница на Советот. Од партијата сметаат дека не смее повеќе да се толерира и плаќа неработењето. „Треба да се знае дека во Карпош...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...