fbpx
Таг: оператори

таг: оператори

АЕК: Пад на претплатниците на мобилната, зголемување кај фиксната телефонија

Зголемен интерес кај граѓаните за фиксна телефонија или пак поголема продажба на пакетите на операторите за интернет и фиксна телефонија на една сметка? Невообичаен пресврт има на пазарот на електронски комуникации во земјава, каде што во изминатиов период има тренд на пораст на бројот на корисници на фиксна телефонија, а истовремено намалување на бројот на активни претплатници на мобилна...

Извозот на свеж зеленчук во март е поголем за околу 3.000 тони во однос на лани

Покрај тешките услови, извозот во периодот јануари-март 2020 година е поголем за околу 210 милиони евра, информираше директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски. Според податоците на Царинската управа за надворешно-трговската размена, вкупната вредност на извозот во периодот јануари-март 2020 година изнесува 86,77 милијарди денари или 1,41 милијарди евра, што е поголемо за околу 210 милиони евра во однос на 2019...

Делегацијата на ЕУ ги повика телевизиите, операторите и владата да најдат одржливо решение на спорот

Делегацијата на Европската Унија во Скопје повикува владата, телевизиските станици и кабелските оператори во земјава да преговараат и да изнајдат одржливо решение за спорот којшто може да доведе до прекин на реемитувањето на домашните и странските телевизиски канали од страна на операторите во земјава. Делегацијата на ЕУ потсетува дека постигнатиот договор треба да ја почитува важноста на слободата на изразување,...

Ако не се постигне договор, на 2 март на полноќ операторите ќе прекинат со реемитување на каналите

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март (понеделник), вечерта на полноќ, за да остават простор за изнаоѓање законско решение во интерес на граѓаните. Ваквиот заклучок на членките на Здружението на ИКТ е последица на последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни...

Обвинувањата на телевизиите се неточни и тенденциозни, реагираат операторите

Здружението на информатичко-комуникациски технологии реагира на денешната прес-конференција на Македонската медиумска асоцијација на приватни национални телевизии (ММА) на која тие ги обвинија операторите за пиратерија и емитување на програма без авторски права, при што им создаваат нелојална конкуренција. „Најостро ги осудуваме неоснованите обвинувања искажани од страна на членките на ММА - Сител, Телма, Канал 5, Алфа и Алсат-М на днешната...

Во земјава има над 400.000 претплатници на ТВ-услуги (инфографик)

Колку граѓани ќе го загубат телевизискиот сигнал е прашање што заслужува внимание по најавата на операторите дека ќе прекинат со реемитување на програмата на сите канали, освен на МРТ, поради тоа што не се согласуваат со измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Според податоците на Агенцијата за електронски комуникации, вкупниот број на претплатници на ТВ-услуги во второто...

Телевизиите бараат оставка од директорот на ААВМУ, Трајчевски и акција од владата

Македонската медиумска асоцијација  на приватни национални телевизии (ММА) денес побара од надлежните институции да ја спречат заканата од телеком операторите за прекинување на реемитувањето на домашните телевизиски канали. Тие побараа оставка од Зоран Трајчевски, директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ), поради изнесените тврдења дека законските измени усвоени од Собранието биле донесени на крајно нетранспарентен начин. Атанас...

АВМУ: Последните измени на Законот за медиуми беа донесени на крајно нетранспарентен начин

Последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги беа донесени на крајно нетранспарентен начин, во процес којшто не беше инклузивен и тоа пред самото донесување на Одлуката за распуштање на Собранието и на Решението за распишување на Предвремените парламентарни избори за пратеници. Ваквиот начин на носење на законски измени е крајно разочарувачки и несоодветен, велат од Агенција за...

Манчевски апелира на разум и повика на дијалог со кабелските оператори

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, за новонастанатата ситуација со кабелските оператори рече дека кога Собранието во 2018 година ги усвоило законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, имало согласност и од кабелските оператори и од националните медиуми како засегнати страни, но исто така имало и политички консензус. Тој посочува дека во различни...

Бугарија: Либерализацијата на железничкиот превоз донесе корист за компаниите и граѓаните

Железничкиот сектор во Бугарија веќе неколку години наназад функционира со либерализиран пазар. Наместо еден железнички превозник како што е случајот со Македонија, нашиот источен сосед во 2018 година имал дури 15 лиценцирани превозници. Во патничкиот превоз функционира единствено „Бугарската државна железница (БДЖ) - патнички превоз“, додека повеќе од половина од товарниот транспорт го реализираат приватни железнички компании. Бугарскиот професор Симеон...

Закажување термин за лични документи од денеска и преку мобилен број

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска пушта во употреба мобилен број на кој ќе може дасе закажува термин за аплицирање за биометриски лични документи. Заинтересираните закажувањето ќе го прават преку мобилниот број 072929292. Инаку, другите можности за закажување се преку веб-страницата на МВР и преку фиксниот телефонски број 0800 192 92. Од МВР велат дека на закажување термини работат 30 оператори.

Правата за реемитување програма судрија дел од кабелските оператори и телевизиите

Правата за емитување и реемитување програма во земјата се уште се толкуваат на различни начини од различни центри, во зависност од тоа на која интересна група им припаѓаат. Најголеми се разликите меѓу националните телевизии на една и операторот „Телекабел“ на друга страна. Едните бараат затемнети телевизиски екрани и казни во случај кога операторот нема регулирано права за реемитување, другите...

ААВМУ не може да избегне одговорност за медиумскиот хаос, велат од Владата

Владата и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) вчера и денеска разменија остри забелешки за проблемите во медиумската сфера во изминатиот период, по обвинувањето од министерот Роберт Поповски во петокот дека Агенцијата со години не функционирала и не си ги вршела надлежностите, во контекст на реемитување странски програмски сервиси без авторски права. ААВМУ вчера реагираше дека станува збор...

Поевтин роаминг кон ЕУ не значи целосно бесплатен роаминг, вели Манчевски

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на Саемот за мобилна технологија во Барселона ќе има средби поврзани со Дигиталниот самит во Скопје во април. На Дигиталниот самит, една од најавените теми ќе биде и дискусијата за поевтин роаминг помеѓу земјите од Западен Балкан и земјите од Европската унија. „Во Брисел сите европски оператори работат на оваа тема. Не знам дали конкретната...

Директорот на Агенцијата за следење на комуникациите (ОТА) ќе го избира Собранието

Со новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) преку која ќе се врши следењето на комуникациите ќе раководи директор што ќе го избира и ќе го разрешува Собранието, стои во предлог-законот за новата агенција, кој наскоро треба да се најде пред пратениците. Директорот, како што е наведено во законот, ќе се избира преку јавен оглас. Неговиот мандат ќе трае пет години, без право на...

Македонските тур-оператори продолжуваат со организација на аранжмани за Турција

Тур-операторите и туристичките агенции, членки на Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, кои имаат веќе договорени туристички аранжмани за Турција, продолжуваат да ги организираат патувањата до понудените дестинации. Ваква одлука синоќа донеле тур-операторите и туристичките агенции членки на Здружението при Комората, откако во Турција на 21 јули беше прогласена вонредна состојба која ќе трае три месеци. Во...

Апсурд: Законски е да се прислушува преку мобилните оператори!

Државата, со Законот за комуникации, а преку операторите, создаде можност за нелегално прислушување, тврди универзитетскиот професорор по безбедност и поранешен директор на Агенцијата за разузнавање, Владимир Пивоваров. Според него, оваа можност произлегува од член од Законот кој вели: „Операторите се должни да ги обезбедат техничките услови за следење на комуникациите во нивните мрежи“. Пивоваров тврди дека веднаш откако е донесен законот, операторите...

Охрид во аранжманите на најексклузивни светски туристички оператори

Македонската туристичка и летна културна мека, Охрид, се најде во туристичките аранжмани што ги нудат најексклузивни туристички оператори од светот, за 2015 година. Најчесто, тој е дел од понудата за балкански тури, во кои Македонија се нуди во туристички пакет со Косово и со Албанија, објави порталот „Охрид њуз“. Еден од најстарите американски туристички оператори, „Кутрубс травел“ (Кutrubes travel) од Бостон, го...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...