fbpx
Таг: Лесја Украинка

таг: Лесја Украинка

Интервју со Тамила Велковска: Проруската пропаганда вешто злоупотребува „болни точки” на македонските граѓани

Иако Здружението на Украинците во Македонија постои веќе повеќе од деценија, јавноста за „Лесја Украинка“ дозна преку настаните поврзани со војната во Украина, која Русија ја започна минатата година. Откако во февруари 2022 година се оддржа протест во Скопје за поддршка на Украина, Здружението почна да организира хуманитарни акции и настани за да ја информира јавноста за воениот терор...

Лесја Украинка: Македонија да побара Специјален трибунал за руските злосторства во Украина

Здружението на Украинците „Лесја Украинка“ побара од македонските власти да се приклучат на земјите кои побараа формирање на Специјален трибунал за судење на руските воени злосторства извршени со руската агресија врз Украина. Неодамна Меѓународниот кривичен суд во Хаг објави дека распиша налог за апсење на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, како и за апсење на комесарката за правата на...

„Лесја Украинка“ организира митинг по повoд една година од масакрот во Буча

Здружението на Украинците во Северна Македонија „Лесја Украинка“, во петок на 31 март со почеток во 16:30 часот организира митинг кај споменикот на Тарас Шевченко во паркот „Жена борец“ во Скопје, по повод одбележување една година од бучанската трагедија. Од „Лесја Украинка“ ги повикаа граѓаните да го поддржат настанот. Русија беше обвинета за воени злосторства по масакрот во градот Буча....

Бегајќи од руските тенкови, украинската дизајнерка Елизавета спасот го нашла во Скопје

Младата дизајнерка Елизавета Матјушенко е една украинските бегалци која бегајќи од руските гранати и тенкови спасот го нашла тука, во Македонија. Нејзината сестра престојува во Бугарија, а Елизавета со дел од семејството живее во Скопје затоа што тука има пријателка чиј сопруг е Македонец. „Јас сум од Украина, од мало село во близина на Харкив до руската граница. Една од...

Украинците од центарот на Скопје порачаа: „Русија е терористичка држава“

Држејќи долг банер со натпис „Русија е терористичка држава“ и многу знамиња и цвеќе во сино жолта боја, Украинците од центарот на Скопје им оддадоа почит на нивните сонародници кои веќе една година ги жртвуваат животите за спас на татковината. Тие изразија и голема благодарност за хуманитарната помош и за поддршката од Северна Македонија кон украинскиот народ. „Денеска ние, Украинците,...

Здружението „Лесја Украинка“ на скопскиот плоштад ќе ја одбележи годишнината од руската воена агресија

Здружението на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ денес во 14 часот, по повод годишнина од почетокот на руската воена инвазија врз Украина, организира митинг на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Учесниците на митингот, од плоштадот „Македонија“, ќе се упатат во паркот „Жена борец“, кој се наоѓа во близина, каде ќе положат цвеќе пред споменикот на Тарас Шевченко, познат украински...

Здружението Лесја Украинка ќе протестира во Скопје по руските гранатирања на украински градови

Здружението на Украинците во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“ за денеска најави протестен митинг против денешните руски гранатирања на украински градови. Протестот ќе почне во 18 часот, пред Амбасадата на Руската Федерација во Скопје. Пред граѓаните кои ќе дојдат на протестот ќе се обрати претседателот на „Лесја Украинка“, Олександар Урбанович. По денешните разорни напади, Твитер со свој пост реагираше и амбасадорката...

Во центарот на Скопје отворена „Алеја на Украина“

Новата украинска амбасадорка во земјава Лариса Дир од центарот на Скопје каде што денес беа засадени дрвја донирани од Украина и беше отврена изложбата наречена „Алеја на Украина“ порача дека Украина има исклучителна важна поддршка од македонското општество. Таа рече дека Русија продолжува со својата крвава напаѓачка политика, одземајќи животи на цивили и уништувајќи го украинското културно наследство. „Северна Македонија ја...

Украинците во земјава на протест, потсетија на злосторствата извршени врз нивната татковина

Здружението на Украинците во земјава „Лесја Украинка“ денеска организираше мирен протест во Скопје против руската воена агресија врз Украина. Протестот започна во 12 часот на детското игралиште зад Универзална сала, а заврши пред амбасадата на Руската федерација во Скопје. Преку транспаренти и илустрации, присутните ја искажаа загриженоста за случувањата во нивната татковина и побараа Русија да престане со агресијата и...

Украинците во Скопје утре организираат мирен протест против руската агресија

Хуманитарен концерт за спас на Украина, 27.03.2022 г. | Фото: Мета.мк
Здружението на Украинците во земјава „Лесја Украинка" најави дека утре (недела) ќе организира протестен митинг во Скопје против руската воена агресија врз Украина. Како што најавуваат од здружението, мирниот протест ќе започне во 12 часот на детското игралиште зад Универзалната сала, а во 12.30 часот ќе се префрли пред амбасадата на Руската федерација во Скопје.

Здружението „Лесја Украинка“ бара реакција за дезинформациите што ги негираат злосторствата во Украина

„Лесја Украинка“, здружението на Украинците во Северна Македонија се огласи со реакција на сè почестите дезинформации во врска со инвазијата на Русија врз Украина, како и одобрувањето на воените злосторства, односно на навредите и говорот на омраза на интернет. Здружението побара мерки за сузбивање на овие негативни појави, кои се оквалификувани како кривични дела во македонското законодавство. „Во информациониот простор...

„Лесја Украинка“: Медиумите да не шират дезинформации за иницијативите за преименување на улици

Хуманитарен концерт за спас на Украина, 27.03.2022 г. | Фото: Мета.мк
Здружението на Украинците во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“ апелира до медиумите и порталите да не шират лажни и извртени информации во врска со петициите за преименување на улици во различни земји, каде се наоѓаат руски амбасади и дипломатски претставништа (што навистина е глобална иницијатива на Украинското МНР во знак на солидарност со Украина), а поконкретно, да не шират...

Тага, гнев и плач на протестот против руската агресија, отворен и шатор за донации за Украина [фото]

Итно сопирање на руската агресија во Украина и затворање на небото за прелети на руската авијација. Ова е главното барање на граѓаните коишто денеска во центарот на Скопје се собраа на протестот против руската инвазија врз Украина. Во плач и неверување, со гнев и тага, секој од присутните на протестот на различен начин испрати апел за сопирање на војната во...

Во недела протестен марш во Скопје против руската агресија во Украина

Здружението на украинците во Република Северна Македонија, „Лесја Украинка“ ги повикува граѓаните да излезат на утрешниот протест кој ќе започне во 14:00 часот со собир кај споменикот „Воинот на коњ“ на плоштадот „Македонија“.  „Ги повикуваме сите свесни граѓани да го изразат својот револт против војната и безграничната суровост од страната на Русија кон Украина и да се приклучат на протестниот...

Повеќе апели за хуманитарна помош за нaстраданите во војната во Украина

Битките во Украина не стивнуваат. Според најновите податци кои ги објавија светските медиуми во изминативе 24 часа поради руските гранатирања на украинскиот град Харков убиен е најмалку 21 цивил, а 112 се ранети. Бидејќи во рушевините кои остануваат од гранатирањата многумина губат сѐ, претседателот на Здружението на Украинците во Северна Македонија, „Лесја Украинка“, Александр Урбанович упати апел за донации за...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...