fbpx

Здружението „Лесја Украинка“ на скопскиот плоштад ќе ја одбележи годишнината од руската воена агресија

-

Здружението на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ денес во 14 часот, по повод годишнина од почетокот на руската воена инвазија врз Украина, организира митинг на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје.

Учесниците на митингот, од плоштадот „Македонија“, ќе се упатат во паркот „Жена борец“, кој се наоѓа во близина, каде ќе положат цвеќе пред споменикот на Тарас Шевченко, познат украински претседател.

Од почетокот на инвазијата, во Скопје се одржаа неколку протести против руската воена агресија врз Украина.

Украинската химна се пееше во 50 земји во светот, одекна и од Плоштадот Македонија

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free
download samsung firmware
Download WordPress Themes
lynda course free download