fbpx

„Лесја Украинка“ организира митинг по повoд една година од масакрот во Буча

-

Здружението на Украинците во Северна Македонија „Лесја Украинка“, во петок на 31 март со почеток во 16:30 часот организира митинг кај споменикот на Тарас Шевченко во паркот „Жена борец“ во Скопје, по повод одбележување една година од бучанската трагедија. Од „Лесја Украинка“ ги повикаа граѓаните да го поддржат настанот.

Русија беше обвинета за воени злосторства по масакрот во градот Буча. Украинските власти истражуваа можни воени злосторства извршени од страна на Русија, откако пронајдоа стотици тела од кои некои врзани, застрелани и расфрлани низ градовите во близина на Кијив. Злосторствата беа откриени по повлекувањето на силите на Кремљ, откако Русија се одлучи да ги пренасочи своите напади во други делови на земјата.

Руските власти тврдеа дека станува збор за пропаганда на непријателската страна и нагласуваа дека и тие имаат докази кои покажуваат дека Западот лаже.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
udemy course download free
download intex firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free online course