fbpx
Таг: култура

таг: култура

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе бидат отворени во текот на целиот ден, соопшти Министерството за култура. Граѓаните ќе имаат можност да се запознаат со археолошките локалитети и спомениците низ државата. Отворени ќе бидат вратите на националните установи:...

Почнува „Студентска уметничка пролет“ – студентите ќе имаат можност да посетат изложби, концерти, претстави и предавања

Од денеска почнуваат настаните на „Студентска Уметничка Пролет“ што ги организира Europe House Скопје во соработка со Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ). Серијата настани ќе траат до 26 април, а се посветени на збогатувањето на културно-уметничката понуда на кампусот, како и промовирањето на интердисциплинарниот пристап кон знаењето меѓу студентите. „Целта на овие настани е да се обединат и поврзат...

Мемиња: јазикот на интернетот кој ги надминува културните бариери

За интерактивна верзија од сторијата, кликнете на овој линк   Додека ги читав пораките и прашањата што пристигнуваат на страницата „Студентарија“ на Инстаграм, една ноемвриска вечер, внимание ми привлече порака од студент што се нашол „во тесно“: го изгубил пенкалото што една од неговите колешки-соученички му го позајмила за време на писмен испит. Заплеткан во „небрано“, студентот на Универзитетот „Св. Кирил...

Изложба „Уметници и бегалци“ во Чифте Амам

Изложбата „Уметници и бегалци“ ќе се отвори во вторник (2 aприл) во Националната галерија Чифте Амам во скопската чаршија. Делата на изложбата се инспирирани од сведоштва кои биле директно раскажани на уметниците од страна на украински бегалци во Романија во почетокот на месецот. На изложбата ќе може да се видат делата на Oзбек Ајваз, Ѓорѓе Јовановиќ и Маја Танева од Македонија,...

Почина Мирко Попов, пионер на македонската електронска музика и поддржувач на локалната независна сцена

По кратко боледување, вчера, на 51-годишна возраст почина Мирко Попов. Тој важеше за еден од највлијателните скопски диџеи, музичари, композитори, текстописци, издавачи и продуценти на македонска електронска и алтернативна музика. Попов претходно беше хоспитализиран неколку дена по добиен мозочен удар, а информацијата за неговата смрт ја потврди неговата ПР консултантка. Попов постојано беше ангажиран како диџеј или изведувач во скопските кафулиња...

(ИНТЕРВЈУ): Патот на рачно анимираниот спот на „Арома(н)тична“ на музичкиот проект Мојра

Се создаде песна во склоп на музичкиот проект Мојра, започнат од гитаристот Дарко Јованов и вокалистката Јасна Трпкова. „Арома(н)тична“ е една од многуте деца на креативната соработка меѓу Дарко и Јасна, кои нешто повеќе од година свират и творат под името Мојра, инспирирано од грчкиот назив за трите наречници. Свиреле под разни други имиња и состави, но одлучуваат да...

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој ќе се претстават четворица млади автори и ќе биде поставена изложба на младиот уметник Бојан Звездаковски. Учесници на „Клинци“ ќе бидат младите автори Викторија Ангеловска, Драгана Стојадиновска, Дамјан Златановски и Софија Тодороска, кои ќе се претстават...

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ утре одбележува 74 години од формирањето

Театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп утре ќе прослави 74 години од формирањето – завесата првпат се кренала на 18 февруари 1950 година со изведба на претставата „Кир Јања“ од Ј.С. Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски. Од овој театар информираа дека годишнината ќе биде одбележана со изведба на најновата претстава „Стапица за глувци“, според текст на Агата Кристи, во режија...

Крива Паланка избрана за „Град на културата“ за 2024 година

Општина Крива Паланка е избрана да биде организатор на манифестацијата „Град на културата“ во 2024 година, соопшти денеска Министерството за култура. Вака одлучила комисијата по распишаниот конкурс за ова министерство, а покрај Крива Паланка, на конкурсот апликација доставила и Општина Велес. „По извршената процена на пријавите, а во согласност со приоритетите, критериумите и мерилата наведени во конкурсот, стручната комисија составена од...

Влезниците во културните установи за студентите поевтинуваат за 50 отсто

Студентски попуст од 50 отсто се воведува на влезниците во сите државни културни установи во земјава, откако Министерството за култура и Универзитетското студентско собрание на УКИМ денеска потпишаа Меморандум за соработка. Со Меморандумот е утврден попуст од 50 проценти на влезниците за влез и следење на програмите на националните установи од областа на културата за сите студенти кои имаат индекс...

Орден за заслуги за Оливера Николова, Ристо Вртев, Слободан Унковски и други

Претседателот Стево Пендаровски ги одликуваше актерите Бедија Беговска, Благоја Чоревски, Ѓокица Лукаревски, Рефет Абази, писателката Оливера Николова, музичарот Ристо Вртев и режисерот Слободан Унковски со Орден за заслуги за Република Северна Македонија. На културните работници им беше оддадена оваа почит во свечена церемонија во Филхармонијата вчеравечер. Од музичкиот свет беше почестен Ристо Вртев, култен македонски текстописец, пејач и музичар. Како...

Пондер и независната културна сцена во Битола: Ако не го направиш ти сам, никој нема

Има некоја посебна енергија на културната сцена во Битола последниве неколку месеци. Се чини дека секоја недела има некој концерт од интересен домашен или странски бенд, во комбинација со некоја изложба или пак промоција на самоиздадено дело. Одговорните за голем дел од овие настани се „Пондер“. Станува збор за здружение на битолски ентузијасти-активисти. Нивната цел е да се воздигне независната...

На 3 ноември во Кинотека започнува недела на јапонски филм

На 3 ноември во 20 часот, по шеснаесетти пат ќе започне „Недела на јапонски филм“ во Кинотеката на Северна Македонија. Годинешната програма на јапонската филмска недела ќе обработува теми од секојдневните предизвици со кои се соочуваат претставници од различни демографски групи во јапонското општество. „Тоа ќе ѝ овозможи на публиката полесно да се идентификува и приближи до културата која е далечна,...

Во Битола утре бесплатни стрипови во продавницата на „Светот на Биби“

Утре во Битола во продавницата на „Светот на Биби“ ќе се делат бесплатни стрипови. Акцијата ќе се одржи од 11 до 13 часот. „Сите наши другарчиња што ги обожаваат Биби и Боби, но истовремено ги сакаат и суперхероите како Нинџа желки, Спајдермен, Покемон и многу други, имаат можност да ги разгледаат стриповите и да одберат еден што ќе го добијат бесплатно!“...

Костадиновска-Стојчевска: Името на Џон Малкович се впишува во богата историја на „Охридско лето

На големата сцена на Античкиот театар во Охрид вчеравечер во рамките на 63 издание на фестивалот „Охридско лето“ настапи славниот американски актер Џон Малкович во театарската претстава „Пеколна комедија: Исповеди на сериски убиец“. Брилијантната изведба на славниот Малкович кого го придружуваа сопранистките Чен Реис и Сузан Лангбеј и Оркестарот на Виенската академија предизвика бурни овации кај публиката.  Претставата е во авторство...

Изложба, филм и албуми со фотографии ќе може да се видат утре по повод 60 години од катастрофалниот земјотрес

Во Културно-социјалниот простор, Центар-Јадро, утре, на 60 годишнината од скопскиот земјотрес, ќе се одржат два настани. Едниот е „26 Јули, 1963“ - изложба на фотографии, видео проекција за Скопје, а вториот е „Сведоштва за земјотресот“ од Нестор Несторовски во организација на неговата ќерка Солунка Зоксимовска. „26 јули, 1963“ претставува изложба која е конципирана како мултимедијален настан на кој посетителите ќе...

Со дводневен настан „Скопје во пет и седумнаесет“ ќе бидат одбележани 60 години од катастрофалниот земјотрес

Со низа културни настани во рамките на проектот „Скопје во пет и седумнаесет“, Министерството за култура се вклучува во одбележувањето на 60 годишнината од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје. Официјалната програма на „Скопје во пет и седумнаесет“ започнува со вечерен концерт на 25 јули (вторник), од 21 часот, во паркот „Ибни Пајко“, на кој ќе настапат оркестарот на Здружението...

Илјадници посетители на овогодинешниот Д-фестивал во Дојран

Илјадници посетители присуствуваа на 11-тото издание на Д-фестивал, кој викендов од 30 јуни до 2 јули, се одржа во Дојран во организација на Пасворд продукција. Покрај тоа што неколку пати на целиот фестивал снема струја и имаше силни дождови на вториот ден поради што имаше мало преместување на тајмингот на концертите, публиката неуморно уживаше во тридневната манифестација. Исто како...

Во Лешок откриен нов фрагмент на живопис од тројно сликарство, историчарите ќе утврдуваат од кога датира

Нов фрагмент од живопис од трослојно сликарство бил откриен при активностите за реставрација и конзервација на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во тетовското село Лешок. Новооткриениот трет слој живопис се наоѓа во олтарот, во долната зона, под слојот од 17. век, и се работи за фигура на архијереј во цел раст на свиток во раката. Конзерваторскиот проект за ѕидното сликарство...

Британскиот амбасадор Лосон на дебата за родовата нарација во британската книжевност и култура

Во Институтот за македонска литература, а во соработка со Британската амбасада во Скопје, платформата за креативен дијалог и критичко размислување „Книжевни рефлексии“ вчера ја продолжи мисијата за поврзување на британската и македонската книжевност и култура со втората дебата на тема „Родовата нарација во британската книжевност и култура“. Адресирајќи горливи општествени прашања како родова еднаквост, слобода на говор, цензурирана книжевност, гласот...

Двете изборни среди училиштата ќе ги одработуваат на 18 мај и на 1 јуни

Основните училишта во текот на вчерашниот ден добиле известување од Министерството за образование и наука (МОН), дека деновите во кои ќе се одржат изборите, ќе треба да се одработат...