fbpx
Таг: култура

таг: култура

Отворен повик за авторски аудио поткасти на КСП Центар-Јадро

KСП Центар Јадро во рамки на проектот „Arts Hub”, објави јавен повик за поддршка на автори и авторки во создавање авторски аудио поткаст. На повикот ќе се одберат пет апликации кои меѓудругото ќе добијат и поединечен хонорар од 8000 денари бруто износ. Темите за поткастот се: екологија и заштита на животна средина, ментално здравје, јавни простори и архитектура, критика или...

ФОТО-ВЕСТ: Како изгледа првиот Студентски културен центар во земјава?

Студентите на најголемиот универзитет во земјава, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје утре ќе го добијат својот нов простор каде ќе можат да се дружат, работат, учат и да се забавуваат. Викендов се отвора Студентскиот културен центар (СКЦ), прв од ваков вид во државата, кој се наоѓа во палатата „Кузман“ веднаш до студентскиот дом „Кузман Јосифовски -...

Проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ го отвора фестивалот „Балканима“ во Белград

Со проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ денеска се отвора 19. издание на „Балканима“ - Европски фестивал на анимираниот филм, кој се одржува од денеска до 9 октомври (недела) во Белград. Проектот се состои од изложба на артефакти и филмска проекција на кратки анимирани филмови создадени во периодот од 1971 до 1991 година од пионерите на македонскиот анимиран филм: Петар Глигоровски,...

Седмото издание на фестивалот КРИК продолжува со перформансот „Обука за реанимација“

Седмото издание на КРИК - фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт што годинава се одржува на темата „Во постојан отпор“ продолжува со вториот дел од својата програма. Првиот настан во агендата е перформансот „Обука за реанимација“ што ќе се одржи  во среда (21 септември) со почеток во 18:00 часот во Музејот на современа уметност – Скопје. Автори на перформансот се...

Бесплатен влез во музеи и галерии за Денот на независноста

Покрај многубројните пригодни манифестации кои ќе се одржат по повод 8 Септември, Денот на независноста, утре од 11 часот, за граѓаните ќе бидат отворени за посета со бесплатен влез повеќе културни установи, музеи и галерии, соопштија од Владата. Во Скопје, ќе бидат отворени за посета Археолошкиот, Природонаучниот музеј, Музејот на македонската борба за самостојност, Музејот на Северна Македонија, Музејот на...

Костадиновска-Стојчевска за „Топ Ченел“: Стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, како Македонци со македонска култура и македонски јазик

„Сакаме да се признае македонската култура, македонскиот јазик, нашата етничка припадност и посебноста што ја имаме како Македонци и како што неколкупати напомена нашиот премиер, „Да“ нашата стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, но не сакаме ништо повеќе или помалку отколку што заслужуваат, сакаат или имаат другите земји-членки на ЕУ“, одговори министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во...

Костадиновска-Стојчевска: Културното наследство ни ја дава основата на заедништвото

Културното наследство ни ја дава основата на заедништвото, заедничката припадност во рамките на Европа, бидејќи ние споделуваме заедничка повеќемилениумска испреплетена традиционална култура која резултира со сегашните позитивни процеси на промовирање на истата, ова го посочи министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска на денешниот Министерски состанок на промоција на Првата министерска платформа на Западен Балкан за култура во Тирана, Албанија. На министерската...

Поетско читање на „Сенката на Бодлер – Есеј за поетската определба“, вечерва во рамките на КРИК 07

Во рамки на програмата на КРИК – фестивал за критичка култура вечерва во предворјето на Даут пашин амам со почеток во 20:00 часотќе се одржи поетско читање и одбележување на двотомното издание на преводот од француски на англиски јазик на книгата на канадскиот професор Нејтан Браун, „Сенката на Бодлер — Есеј за поетската определба“. Освен тоа, вечерва ќе биде промовирано...

Истражување на критичката стратегија на отпорот – утре започнува 7. издание на културниот фестивал КРИК

Во духот на „Постојаниот отпор“ утре започнува седмото издание на КРИК - фестивалот за критичка култура штоовој пат во фокусот става широк спектар на формати низ кои ќе се артикулираат темата и потребата од демократијата, солидарноста и создавањето заедници. „Овогодинешниот КРИК 07 го насловивме „ВО ПОСТОЈАН ОТПОР“ истражувајќи ги и промислувајќи ги критичките и автономните стратегии на отпор, низ лепеза...

Поетична визуелизација на интимноста преку „Гол живот“ што ќе се одржи утре во МКЦ

Оваа сабота, во рамки на фестивалот „Прво па женско“ ќе се одржи перформансот „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива од Љубљана. „Гол живот“ нѐ повикува да размислиме што значи да се биде вид на живо суштество во светот, да се има тело, услови за постоење, можност за живот? Идеологијата не е решение. Животот е надвор од тоа. Преку...

„Студентска музичка пролет“ – пет години култура на универзитетите

Во тек е петтото издание на „Студентска музичка пролет“ – манифестација што изминативе години придонесува кон збогатување на културниот живот на студентите преку организирање на онлајн настани, но и концерти и дебати на самите универзитети. Годинава јубилејното издание беше отворено на 11 април со гостинско предавање за танцот во македонскиот фрескоживопис, за кој зборуваше професорката Соња Здравковска-Џепароска. Дел од „Студентската...

Од следната академска година Скопје добива Студентски културен центар

Студентите на најголемиот универзитет во земјава, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, ќе добијат свој простор каде ќе можат да се дружат, работат, учат и забавуваат. Со стартот на следната академска година, Универзитетското студентско собрание (УСС) на УКИМ го најавува и отворањето на Студентскиот културен центар (СКЦ), кој ќе се наоѓа во склоп на студентскиот дом „Кузман Јосифовски...

Отворени апликациите за учество на средношколци и студенти на младинскиот фестивал „Три дена култура“

Фестивалот за млади уметници, средношколци и студенти, „Три дена култура“ што го организира културно - уметничката асоцијација, „Art house Karev“ при гимназијата „Никола Карев“ по четврти пат ќе се одржи и оваа година во периодот од 14 до 16 април. На овој младински фестивал може да учествуваат сите заинтересирани креативци кои сакаат да ги претстават своите дела. Со пополнување на...

Украинското културно наследство е во опасност, предупреди УНЕСКО

Агенцијата за култура на Обединетите нации, УНЕСКО, предупреди дека главните историски знаменитости во Украина се во опасност да бидат оштетени, па дури и уништени додека Русија продолжува со својата офанзива, пишува „Јуроњуз“. УНЕСКО посочува дека намерното уништување на наследството на една земја или култура е воено злосторство и дека таргетирањето на културните места преминало во тактика на војна за оштетување...

Вистиномер: Во Бугарија веќе 17 години има македонски културно-информативен центар

Во Софија веќе постои културно-информативен центар на Република Северна Македонија, кој официјално е отворен на 27 април 2005 година. Истовремено, отворен е и културно-информативен центар на Бугарија во земјава, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објавена е вест на веб-портал од информативен карактер, која содржи неточен и сензационалистички наслов, кој во време на затегнати односи на С.Македонија и Бугарија...

Валандово избран за „Град на културата“ за 2022 година

Општина Валандово годинава ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, откако вака одлучи комисијата по распишаниот Конкурс на Министерството за култура. Годинава во трка за „Град на културата“ се пријавиле две општини – Валандово и Велес. Имајќи го предвид и фактот дека Општина Велес двапати била финансирана во рамките на манифестацијата, во 2005 и 2015 година, комисијата предложила да...

Министерството за култура ги објави резултатите од конкурсите за финансирање на проекти

Министерката за култура Бисера Костадиновска - Стојчевска денеска одржа прес-конференција за објавување на резултатите од „Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни области и активности од културата за 2022 година“. Таа го истакна трудот на членовите на комисиите одговорни за избирањето на добитничките апликации, кои како што нагласи, го задржале високото ниво на професионалност и етичност. „При селекцијата...

Илустративен хор преку дигитални дела инспирирани од уметноста на Блаже Конески

На Факултетот за ликовни уметности во Скопје е отворена изложба на илустрации за јубилејната книга: „Блаже Конески - поезија и кратка проза“. На оваа ликовна изложба учествуваат седум автори: Гоце Илиевски, Владимир Илиевски, Марија Конеска, Филип Велковски, Елена Ѓорѓиевска, Иван Коминовски кои се претставуваат со 3 дигитални илустрации инспирирани од поезијата на македонскиот великан и тука е наградената авторка...

Конкурс за краток хорор расказ: „Гулабарот“ – прва награда

Утревечер се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Краток хорор расказ: „Ливада од Мимози“ – втора награда

Утревечер се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Не е точно дека момче било отруено со дрога во пијалак во кафуле

Официјалниот став на МВР е дека смртта настанала поради повреди од пад од висина. Токсиколошката анализа во моментот на објавувањето на овој текст не е готова. Професорката Виолета Ачкоска...