fbpx
Таг: ковид

таг: ковид

Вацинирани или ревакцинирани вчера биле 11.857 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 10.845 граѓани, а ревакцинирани биле 1.012, односно вкупната бројка на луѓето граѓани што вчера примиле доза од вакцините против ковид-19 изнесува 11.857 граѓани. На вакциналните пунктови во земјава заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани, односно вкупно се дадени 130.878 дози вакцини. Со последните бројки околу 30 отсто од...

Пет прекршувањa на полицискиот час, 522 санкции за неносење маска

Од 23 часот вчера до 5 часот денеска полицијата фатила петмина што не ја почитувале забраната за движење, односно полицискиот час, соопшти МВР. Во текот на изминатото деноноќие, односно од вчера до денеска наутро, на територијата на целата земја МВР регистрирало 522 прекршоци во однос на мерката за задолжително носење заштитна маска. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и...

Вистиномер: Стара теорија на заговор употребена и против ковид вакцинацијата

Објава на Фејсбук шири антивакцинален наратив и теорија на заговор, според која постои план да се уништи светската популација преку вакцинација во три фази. Оваа конспирациска теорија е атрибуирана на наводен меморандум на Светската здравствена организација од 1972 година. Но, се разбира дека ова скандалозно тврдење не е втемелено на реалноста и не е дел од никаков меморандум на...

Вистиномер: Антиваксерство со злоупотреба на името Исусово и преку лажно тврдење за вакцините

Фејсбук пост со наслов „Не ви ги даваме децата“, преку злоупотреба на религиски чувства и лажни информации повикува на антиваксерство. Настрана фактот што децата засега не подлежат на вакцина против ковид-19, пишува „Вистиномер“ во анализа што подолу ја пренесуваме во целост. Објава на Фејсбук на македонски јазик во која има порака-проглас насочен кон јавноста со неколку елементи, а кои се...

Откажан „Октоберфест“ – втора година по ред

Исто како и минатата година, еден од најпознатите фестивали во светот „Октоберфест“ што секоја година традиционално се одржуваше во септември и октомври во германскиот град Минхен, и оваа година нема да се одржи поради пандемијата на ковид-19. Како што на прес-конференција соопшти премиерот на сојузната германска покраина Баварија, Маркус Седер, ситуацијата е премногу несигурна за да се дозволи одржување на...

Нови 105 случаи и 45 починати пациенти пријавени во изминатово деноноќие

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 946 тестирања, а регистрирани се 105 нови случаи на ковид 19. Во истиот период 403 пациенти оздравеле, а пријавени се вкупно 45 починати лица: 14 од Скопје ( 51г, 58г, 65г, 68г, 69г, 70г, 70г, 70г, 73г, 76г, 81г, 81г, 81г и 83г), 5 лица од Прилеп (42г, 61г,...

Туризмот на Охридско Езеро сериозно погоден од пандемијата, песимизам за закрепнување во текот на 2021 година

Туризмот е еден од најтешко погодените сектори од глобалната пандемија на ковид-19. Буџетот и економијата на градовите кои гравитираат околу Охридското Езеро беа директно погодени од рестриктивните мерки за спречување на ширењето на болеста. Бројот на туристи кои ја посетија Струга во 2020 година е половина од тоа во 2019 година. Поградец во соседна Албанија се соочува со истата...

Вкупно 1.102 пациента се лекуваат од ковид-19 во болниците

Според најновите податоци од Министерството за здравство, во болниците низ земјава во моментов се сместени и се лекуваат од ковид-19 вкупно 1.102 пациенти. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 28 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 465 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие,...

Од вечерва повторно полициски час, изминатово деноноќие 436 граѓани казнети за неносење маска

По временото повлекување на полицискиот час изминатата ноќ, заради празнувањето на Велигден, од вечерва повторно е на сила забраната за движење на граѓаните, освен со посебна дозвола, од 21 часот до 5 часот следниот ден. Минатата година во текот на повеќедневните велиденски празнувања беше на сила неколкудневна забрана за движење. Времено повлекување на полицискиот час ќе има и за Рамазан...

Вистиномер: Не е вистина дека со онлајн учење децата ќе добијат разни болести и ќе станат „зомби генерации“

Шпекулативна и сензационалистичка објава на Фејсбук преку непотврдени хорор сценарија шири паника и страв дека онлајн учењето е опасно по здравјето и менталниот развој на децата. За изнесените податоци, кои се прикажани во навидум точни проценти, нема никакви научни и точни докази добиени од релевантни институции. Не е јасно дали станува збор за податоци добиени од некои истражувања, и...

Вистиномер: Младата пациентка, чие семејство се согласило нејзините органи да се донираат, немала ковид-19!

  Фејсбук објава во следниот пост дезинформира дека ќе бидат донирани органи од млада пациентка почината од ковид-19 пишува Вистиномер.мк во новата анализа што подолу ја пренесуваме во целост. Пациентката, инаку, е почината во сообраќајна несреќа и не била заболена од ковид-19. Објавата се однесува на напис со наслов ,,Филипче: Меѓу починатите од ковид 19 денеска има и млада пациентка нејзините...

Пред вежбата „Одлучен удар“ на Криволак подигнат КОВИД центар (галерија)

На воениот полигон Криволак е подигнат КОВИД центар, како превентивен капацитет за претстојната вежба „Одлучен удар“, која ќе се одржи во мај и јуни. Полигонот за вежбата го подготвуваат инженерци на АРМ и 15. инженериски баталјон на Армијата на САД, кои пристигнаа минатиот месец. „Припадниците на 15. инженериски баталјон на Армијата на САД се на Криволак. Подогнат е КОВИД 19...

АРМ на јавното здравство му стави на располагање седум санитетски возила за пациенти со ковид

Седум воени санитетски возила, од кои пет во Скопје, од денеска им се на располагање на здравствените служби за транспорт на пациенти со ковид. Болничките возила ќе се користат со респираторите за транспорт на пациенти кои ги донираше НАТО, најави министерот за здравство Венко Филипче. „Од денеска имаме на располагање пет болнички возила и уште две дополнително, кои што ќе...

НАТО бара вложување во одбраната и поотпорни општества

„Поправедна распределба на товарот“, односно порамноправно вложување во одбраната, зајакнување на одбранбените и способностите за одвраќање, како и засилување на отпорноста на општествата се главни теми на дводневниот состанок на министрите за одбрана на НАТО во рамки на Северноатлантскиот совет. Македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска на денешната сесија преку видео-конференциска врска се заблагодари за помошта на НАТО...

Македонската армија се опремува со 89 нови лесни оклопни возила од САД

Преку договор влада-со-влада, Македонија од САД купува 89 лесни оклопни возила (ЛОВ) за опремување на Лесната пешадиска баталјонска борбена група (ЛПБГ), дознава „Мета“ од серија јавно достапни документи. Министерството за одбрана ја потврди набавката на 33 лесни оклопни возила JLTV (Joint light tactical vehicle – здружено лесно тактичко возило, н.з.) од фирмата „Ошкош“, а до американската влада е доставено...

Разговор со Ways2Help, победниците на Стартап викенд Скопје – Ковид19

Минатиот викенд се одржа настанот  “Startup Weekend Skopje” по десетти пат, но овој пат во онлајн издание – “Covid 19 edition”. Ова беше прв пат во нашата држава да се одржи настан целосно електронски, како и прв стартап викенд од ваков тип. Овој настан беше организиран од Агенцијата за иновации Solveo. Овој настан им дава платформа на сите оние кои...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...