fbpx
Таг: ковид

таг: ковид

Нобелова награда за изумителите на мРНК вакцините

Годишната Нобелова награда за физиологија или медицина беше доделена на унгарската научничка Каталин Карико и американскиот научник Дру Вајсмен. Двајцата научници биле клучни во развивање на технологијата зад мРНК вакцините, технологија која беше основата на вакцините против ковид-19 развиени од Бионтек-Фајзер и Модерна, известува Би-би-си. Пред ковид-19 пандемијата, мРНК технолгијата за вакцини беше експериментална и никогаш претходно не била искористена...

Има опасност од појава на епидемија од морбили, родителите да ги вакцинираат децата, порачува КЗБ

Членовите на Комисијата за заразни болести денеска се состанале и дискутирале за респитаторните вируси кои циркулираат периодов. Меѓудругото, оттаму апелираат и родителите да ги вакцинираат децата против морбили затоа што процентот на вакцинирани деца против оваа болест е далеку под посакуваниот. „Во моментов нема потврден случај на морбили, со што е безбедно децата од понеделник да се вратат во училиштата“,...

Минатиот месец пораснал бројот на акутни заразни заболувања, соопшти ИЈЗ

Минатиот месец во С. Македонија пријавени сe вкупно 1.133 заболени лица од акутни заразни заболувања (овчи сипаници, ентероколитиси, шуга, инфективна мононуклеоза, салмонелози, скарлатина, сифилис, бактериски алиментарни инфекции и интоксикации, вирусен хепатитис Б и вирусен хепатитис Ц). Ова го покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје. Првите две најчести заразни заболувања (овчи сипаници и ентероколити), учествуваат со 91,2 отсто во...

Кина набавува нови болнички кревети, напливот на ковид пациенти предизвикува загриженост

Во градови ширум Кина се поставуваат болнички кревети и се градат клиники за откривање треска, бидејќи властите пријавија уште пет смртни случаи, пишува Ројтерс. Меѓународната загриженост се зголеми после изненадувачката одлука на Пекинг да ги укине сите мерки и да го „ослободи“ вирусот. Кинеските власти овој месец го укинаа строгиот режим на локдаун по протестите против ограничувањата што го...

Кинеските власти велат дека е невозможно да се следи ширењето на ковид инфекциите

Ширењето на ковид-19 во Кина сега е „невозможно“ да се следи, соопштија здравствените власти во земјата, воедно информирајќи дека престанале да евидентираат асимптоматски случаи во нивните дневни извештаи. Kaко што објави Гардијан, ковид-19 брзо се шири кај населението заради ненадејното отстранување на строгите мерки во време на пандемија. Здравствените власти во земјата апелираа луѓето да не бараат итна здравствена...

Вистиномер: Не е точно дека 15 тенисери поради поствакцинални компликации се повлекле од „Мајами Опен“

Авторот пишува дека станува збор за 15 тенисери, а во веста која ја споделува, повикувајќи се на познати антиваксерски портали, конкретно се опишува здравствената состојба на двајца тенисери, односно за Паула Бадоса и Јаник Синер. Двајцата имале здравствени проблеми, но не како последица на вакцината, туку Бадоса имала вирусна инфекција на грлото и на увото, а Синер плускавци на...

Регистрирани 142 нови случаи на ковид-19 и уште четиримина починати

Според најновите податоци што ги објави Министерството за здравство, во последниве 24 часа во земјава се направени 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19. Од нив повеќе од половината се од Скопје – 77, а по него е Битола со 22 нови случаи и Кавадарци, Гостивар и Струмица со по 5. Во другите градови, бројките се...

Вистиномер: Не е точно дека во Франција и САД не се исплаќа животно осигурување за вакцинирани од ковид

Не е вистина дека во САД и во Франција фирмите кои нудат полиси за животно осигурување, наводно одбиваат да ги исплатат затоа што починатиот носител на полисата бил вакциниран, односно бидејќи ја сметаат вакцинацијата за самоубиство. И француското Министерство за правда и Советот на осигурителни компании во САД негираат дека вакво нешто се случува, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Владиниот Кризен штаб прифати делумно укинување на маските, на потег е Владата

Главниот координативен кризен штаб прифати неколку одлуки и препораки на Комисијата за заразни болести кои ги проследи до Владата. Најголемата работа за која ќе треба да се произнесе Владата е заклучокот за укинување на обврската за носење на заштитни маски во затворен простор, со исклучок на здравствените установи, јавниот превоз, аптеките и домовите за возрасни лица. Помеѓу усвоените заклучоци за кои...

Вакцините против Ковид-19 не предизвикуваат ХИВ и нема докази дека вирологот Монтање го тврдел тоа

На некои „Фејсбук“ страници се дистрибуира дезинформација дека покојниот француски виролог Лик Монтање наводно предложил луѓето кои ја примиле третата доза од вакцината Ковид-19 да се тестираат за ХИВ. Нема докази дека вирологот Монтание го рекол ова, а пак третата доза од вакцината не може да предизвика ХИВ, пишува Порталб.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Треба да се истакне фактот...

Вистиномер: Не е точно дека двојно и тројно вакцинираните развиле СИДА

Не е точно дека канадските власти известиле дека тројно вакцинираните развиле СИДА, имале 5.1 пати поголема шанса да починат од ковид-19. Канадските власти не известиле ниту дека двојно и тројно вакцинираните изгубиле 73 и 74 проценти од способноста на имунитетот. Тоа се произволно нафрлени податоци небазирани на реални факти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме...

Откриени 294 нови случаи на ковид-19, пријавени се шест починати лица

Во изминативе 24 часа во земјава се направени 2.430 тестови, а откриени се 294 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Поделено по Центри за јавно здравје, најмногу од новите случаи отпаѓаат на Скопје, односно 149. На второ место е Битола, со 36 нови случаи. Од вкупниот број новооткриени позитивни (294), регистрирана е 41 реинфекција. Во изминативе 24 часа регистрирани сe...

Вистиномер: Медицинските предупредувања за можни нови варијанти на коронавирусот, не се „тероризирање“

Фактот дека е можно да се појават нови варијанти на коронавирусот со опаднат интензитет на вакцинација и со поминато подолго време по примена последна доза, не е ширење на терор, туку медицинска стварност. Тоа што омикрон варијантата на коронавирусот не дава толку тешка клиничка слика не значи дека во иднина нема да се појават нови мутации на коронавирусот, пишува...

Вистиномер: Нема докази дека 5Г и графен оксидот се поврзани со ковид-19

Тврдењето дека 5Г мрежата и некакви непостоечки микрочипови во вакцините се комбиниран напор да се контролира населението, не e поткрепено со никакви факти и е невтемелено во реалноста. Дека 5Г мрежата нема никаква поврзаност со коронавирусот беше потврдено уште на почетокот на 2020 година, кога СЗО соопшти дека не е откриено влијание на оваа мрежа врз јавното здравје. Не...

Вистиномер: Неосновано се проблематизира ефикасноста на вакцината

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот кога се вели дека Германија го вакцинирала целото население, а има рекорд во бројот на заразени. Кога текстот – линкуван во постот, ја проблематизира спасителната функција на вакцината, не се осврнува на исходот од тие инфекции кој во најголем дел од случаите е без хоспитализација и без смртен исход. Релевантни медицински...

Нови 232 случаи на ковид-19, пријавени шест починати пациенти

Министерството за здравство соопшти дека во последниве 24 часа во земјава биле регистрирани 232 нови случаи на ковид-19: Скопје – 139, Битола – 19, Кавадарци – 14, Охрид – 10, Прилеп – 8, Кичево – 5, Гостивар и Неготино – по 4, Куманово, Тетово и Кочани – по 3, Велес, Струмица, Штип, Струга, Радовиш, Делчево и Дебар – по...

Вистиномер: Анонимни мејлови не се доказ дека мРНК вакцините ги зголемиле невролошките заболувања

Пласираните тврдења не се поткрепени со никакви медицински докази и факти, туку се темелат на анонимни извори и наводи испратени по електронска пошта. Политифакт пишува дека клиничките испитувања со десетици илјади учесници не покажале никаква поврзаност помеѓу вакцините и невролошките нарушувања, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук пласира информации дека сè поголем е бројот на невролошки...

Вистиномер: Не е точно дека вакцината на „Фајзер“ има 1.291 несакан ефект

Не станува збор за листа на предизвикани несакани ефекти од мРНК вакцината на „Фајзер“, туку за листа на несакани ефекти на коишто „Фајзер“ се фокусирала и ги барала во пријавите што стигнувале до нив. Според извештајот, не се откриени нови здравствени ризици од вакцината, а 1.291 потенцијална опасност биле барани, но не биле најдени во пријавите. Во однос на...

Вистиномер: Вакцините против ковид беа создадени поради пандемијата, а не обратно

Временскиот редослед по кој се појавуваа случаите, како и фактот што вакцините дури подоцна беа создавани, потоа поминуваа опсежни и комплицирани процедури, проверки, клинички тестирања, одобренија од релевантни медицински агенции, покажува дека прв е појавен коронавирусот, а потоа вакцините. Во декември 2019 година, кога беше пријавен првиот случај на коронавирус до СЗО од страна на Кина, немаше ни вакцина,...

Започнува карван за вакцинација против ковид-19 во повеќе општини

Министерството за здравство со поддршка од Светската здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник (21 март) почнува со карван за вакцинација против ковид-19, кој ќе опфати 14 локални заедници низ државата. На секое од овие места, согласно распоредот, граѓаните ќе имаат можност да се вакцинираат и да се информираат за придобивките од имунизацијата против ковид-19. Исто така, на овие...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...