fbpx
Таг: ковид

таг: ковид

Вистиномер: Вакцината против ковид-19 не содржи крв од деца

Неточно е тврдењето во постот дека изумителите на вакцините признале оти составен дел на вакцините е крвта од деца. Не навлегувајќи во религиозните аспекти на постот, ниту, пак, во верските чувства, фактичките медицински информации од науката негираат постоење на крв или крвни продукти во вакцините, ниту од возрасни, ниту од деца. Како невистинити ги оценуваме и наводите дека вакцинацијата...

Вистиномер: Лажица и монети не се лепат на рамото поради вакцината

Овој пост што се споделува на „Фејсбук“ е невистинит. Вакцините немаат магнетизирачко дејство, немаат магнетизирачки компоненти. Предмети на раката може да се залепат поради фрикција (триење), лепило, селотејп, природната пот на кожата на раката, но не и поради вакцинација. Истите луѓе кои можат да залепат магнетни предмети на нивните тела може да залепат и немагнетни предмети со истата леснотија....

Вистиномер: Изјава на експерт за делта варијантата на ковид-19 вирусот не е „психопандемија“

Научни вистини и актуелни статистички показатели, кои укажуваат за опасноста од т.н. индиски сој или делта варијанта на корона вирусот, искажани од професор и признат медицински експерт, во објава на Фејсбук се претставени како ширење страв, паника и „психопандемија“, што е очигледна дезинформација, пишува „Вистиномер“ во анализа, што подолу ја пренесуваме во целост.   Објава на профил на Фејсбук на македонски...

Вчера се аплицирани 12.994 вакцини, прва доза примиле 11.220 граѓани

Вчера прва доза примиле 11.220 граѓани, а во текот на денот вкупно се вакцинирале 12.994 граѓани, јави министерството за здравство. Вкупно се аплицирани 542.699 дози вакцини, а ревакцинирани се 220.884 граѓани. Со барем една доза вакцина, според последните бројки, приомиле 52 отсто од населението над 70 години, 49 отсто од населението над 65 години и 43 отсто од населението над...

Започнува пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2021

Организаторите на Виз Ер Скопски Маратон 2021, најавуваат дека овој маратон, кој ќе се одржи по 17-ти пат, за разлика од претходните изданија, ќе биде дводневен настан. Маратонот ќе се одржи на 2 и 3 октомври, а денеска во 10 часот започнува пријавувањето на учесниците, кое ќе се одвива до 15 септември, односно до пополнување на предвидениот број на учесници. Првиот...

Вистиномер: Нема никакви докази дека крвната слика се влошува по примање вакцина против ковид-19

Пост на Фејсбук, без никакви научни докази и факти, ги убедува луѓето дека, доколку се вакцинираат против ковид-19, ќе имаат влошена крвна слика. Ова е една од низата објави на социјалната мрежа Фејсбук кои се дел од антиваксерската кампања, пишува „Вистиномер“. ШОКАНТНО! Луѓето, кои примиле „В“ имаат влошена крвна слика! Докторка ја споредувала крвната слика на пациентите пред и по земањето...

Од 3.147 тестирања, утврдени 6 нови случаи на ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.147 тестирања, а регистрирани се 6 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 3, Тетово – 2 и Струмица - 1. Регистрирани се 4 оздравени пациенти од: Скопје, Тетово, Делчево и Крушево – по 1. Не се регистрирани починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 870.380 тестирања на ковид-19, а...

Вчера се ставени 8.792 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 462.211 граѓани, информира Министерството за здравство (МЗ). На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 295.780 граѓани. Вчера прва доза вакцина примиле 6.418 граѓани, а вкупно се...

Вистиномер: ПЦР тестот не е исфрлен од употреба

„Вистиномер“ анализираше тврдење изнесено во пост на Фејсбук дека, наводно, ПЦР тестовите повеќе не можат да се користат, и утврди дека е невистинито. Анализата ја пренесуваме во целост подолу Во постот што го рецензира Вистиномер се тврди дека ПЦР тестовите не можат да се користат, а во линкот под објавата, пак, критикуваниот канадски професор Бирам Бридл е цитиран во некоја...

Вистиномер: ЕМА не издала нова препорака вакцината „АстраЗенека“ да не се дава на постари од 60 години

Објава на Фејсбук, преку насловот на текстот што се споделува, шири невистини дека има нова препорака од Европската aгенција за лекови (EMA) да не се вакцинираат постарите од 60 години. Повод за ваквиот наслов е интервјуто на лидерот на работната група на ЕМА за ковид-19, Марко Кавалери за италијанскиот весник „Ла Стампа“, но тој потоа за „Ројтерс“ изјави дека...

МЗ: Вчера се ставени 7.202 вакцини, од нив 2.683 се прва доза

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 456.607 граѓани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Прва доза вакцина вчера примиле 2.683 граѓани, а вкупно биле вакцинирани 7.202 граѓани. Во државата вкупно се ставени 482.058 дози вакцини, а ревакцинирани се 203.856 граѓани, односно бројот на...

Три нови случаи на ковид-19, сите од Скопје, починаа две лица

Министерство за здравство информира дека, според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.601 тестирања, а се регистрирани 3 нови случаи на ковид-19 во Скопје. Регистрирани се 15 оздравени пациенти од: Скопје – 6, Прилеп, Битола и Кичево – по 2, Тетово, Неготино и Виница по еден. Пријавени се две починати лица: од Скопје (76) и...

Првпат по 2 септември 2020, без смртни случаи од ковид-19

Првпат по 2 септември 2020 година не е забележан смртен случај од ковид-19. Министерството за здравство (МЗ) вели дека „вирусот е далеку од победен, но оваа мала победа ни влева надеж дека сме се поблиску до ставање крај на агонијата. Сепак, мерките мора да продолжиме да ги почитуваме, а еднствен начин да го намалиме бројот на жртви е масовно...

Во ковид центрите се лекуваат 106 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни или сомнителни за  на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 106 и има околу 530 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона...

Полицискиот час ноќеска го прекршиле 43 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека полицискиот час ноќеска, односно од полноќ до 4 часот, го прекршиле 43 лица. Во текот на изминатото деноноќие (12/13.06.2021) на територијата на целата земја регистрирани се 117 прекршоци на мерката за носење заштитна маска.

Приведени осум лица, растурена домашна забава во Скопје

Ноќеска во 1.28 часот по добиена пријава во СВР Скопје, полициски службеници од Полициска станица Карпош извршиле контрола во стан на бул.„8 Септември“, во кој престојува П.П.(25). При контролата, покрај П.П., биле затекнати уште седум лица на домашна забава, на возраст од 25 и 26 години и било констатирано дека не се почитуваат мерките за заштита и спречување на...

Во последните 24 часа 20 нови случаи на ковид-19 и двајца починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на ковид-19, од: Куманово – 5, Скопје и Битола – по 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид, Кичево и Крива Паланка – по 1. Регистрирани се 30 оздравени пациент од: Скопје – 21, Куманово, Прилеп и Виница – по 2, Кочани,...

Вистиномер: Отец Здравески шири лаги за составот на вакцините против ковид-19, МПЦ поддржува вакцинација

Антивакцинален став базиран врз лажно твдење за составот на вакцините беше пласиран од страна на свештеник на МПЦ-ОА. Проверката на факти покажа дека тврдењата на отецот се невистина, пишува „Вистиномер“ во својот нов текст, што го пренесуваме во целост подолу. Отец Стеван Здравески од Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ-ОА, во изјава за Сител телевизија, говорејќи за вакцините против ковид-19 го кажа...

МЗ: Вкупно ревакцинирани над 177.000 граѓани

Во државата вкупно се дадени 431.174 дози вакцини, а ревакцинирани се 177.020 граѓани, соопшти Министерството за здравство. „На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 254.154 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.450 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 10.065 граѓани“, додаваат оттаму. Според анализите на МЗ, со последните бројки со барем една доза вакцина се вакцинирани: 48%...

Нови 18 случаи на ковид-19, починал еден пациент

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а се регистрирани 18 нови случаи на ковид-18, од: Скопје – 8, Куманово – 5, Кочани – 2, Тетово, Крива Паланка и Кратово по еден случај. Регистрирани се 31 оздравен пациент од: Скопје – 11, Виница – 3, Куманово, Кочани,...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...