fbpx
Таг: ковид пациенти

таг: ковид пациенти

Сали: 560 ковид-пациенти биле третирани со хемофилтрација во „Жан Митрев“, ќе ни треба време за анализа

Министерот за здравство Беким Сали денеска изјави дека од клиниката „Жан Митрев“ ги добиле сите побарани материјали и најави дека дека за детален извештај ќе треба повеќе време. „Се работи за 560 ковид-пациенти кои биле третирани со хемофилтрација. Ќе ни треба време за анализа на тие 560 досиеја коишто се обемни. Да бидеме реални 560 предмети ќе ни одземат доволно...

Денеска изборен молк, гласаат затворениците, болните и немоќните, лицата во карантин и самоизолација

Гласањето на Локалните избори 2021 започна денеска со изјаснувањето на болните и немоќните лица, лицата кои се наоѓаат во карантин и самоизолација поради ковид-19, како и лицата кои се во затвор, притвор, раселените лица и лицата во установи за вонсемејно сместување. Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), барање за гласање доставиле вкупно 7.921 лица, чии пријави се прифатени од...

На Институтот за трансфузиологија со крвна плазма досега третирани 1.431 ковид пациент

Обезбедени се вкупно 1.732 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со ковид-19, од кои 157 единици се собрани преку аферезна процедура, а останатите единици конвалесцентна плазма, обезбедени се преку стандардно дарување. Со крвна плазма досега се третирани 1.431 ковид пациент, соопштуваат од Институтот за трансфузиона медицина. „Со ваквиот највисок чин на хуманост, граѓаните кои се оздравени имаат можност да им помогнат на...

Нема починати од ковид во последното деноноќие

Во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а се регистрирани 15 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Од: Кичево – 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево по еден нов случај. Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Куманово, Гостивар и Кичево по еден. Нема...

Во ковид центрите се лекуваат 109 пациенти, има 530 слободни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 109, и има околу 530 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство, според податоците во последните 24 часа. Во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти. Во Битола...

Во ковид центрите во Скопје примени тројца нови пациенти со ковид-19

Во ковид центрите во Скопје се примени 3 нови пациенти во последното деноноќие, а вкупно 48 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, соопшти Министерството за здравство. Во Институтот за ТБЦ немало приеми, два пациента се примени во ГОБ „8 Септември“, а еден на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Во изминатите 24 часа дома...

Нови 10 случаи на ковид-19, оздравеле 332 пациенти, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира дека, според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.825 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на ковид-19 од: Скопје има 5, по два случаја се во Прилеп и во Виница и еден случај е во Куманово. Регистрирани се 332 оздравени пациент од: Скопје – 101, Куманово - 45, Битола...

Во ковид центрите има вкупно 123 пациенти од ковид-19, во Скопје се лекуваат 50

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 123 и има околу 420 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство, според податоци во последните 24 часа и додава дека поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите...

Во ковид центрите се лекуваат вкупно 164 пациенти од ковид-19, има 490 слободни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 164 и има околу 490 празни болнички кревети во ковид центрите, информира Министерството за здравство, според податоците од последните 24 часа, како и дека поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите...

Регистрирани се 50 нови случаи на ковид-19, оздравеле 81 пациент, починале 18 лица

Според податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања, а се регистрирани 50 нови случаи на ковид-19. Во: Скопје–27, Куманово–5, Прилеп–4, Гостивар–3, Тетово, Велес, Штип и Кичево по 2 и Струмица, Гевгелија и Виница по 1. Евидентирани се 81 оздравен пациент од: Скопје – 34, Прилеп – 9, Струмица...

Во ковид центрите се лекуваат 249 лица од ковид-19, има 538 слободни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 249 и има околу 538 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство, според податоците во последните 24 часа.  Во болниците низ земјава се лекуваат вкупно 149 пациенти. Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се...

Во ковид центрите се лекуваат 318 болни од ковид-19, има 574 слободни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава е 318 и има околу 574 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство, според податоците од последните 24 часа. Во болниците низ земјава на лекување се 181 пациент. Во Битола се хоспитализирани 17 пациенти,...

Во сите ковид центри се лекуваат 317 болни од ковид-19, има 565 слободни болнички кревети

На инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава се лекуваат  317 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот и има околу 565 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство според податоците од последните 24 часа. Во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 186 пациенти. Во Битола се хоспитализирани 17, во Штип 20, а на...

Нови 37 случаи на ковид-19, 69 оздравени, починаа 15 лица

Според податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 20, Кичево - 4, Велес – 3, Тетово и Виница – по 2, Куманово, Струмица, Кочани, Свети Николе, Радовиш и Македонска Каменица – по 1. Евидентирани се 69 оздравени...

Во ковид центрите се лекуваат 329 лица од ковид-19, има 575 слободни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 329 и има околу 575 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство, според податоците од последните 24 часа. Во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 7 пациенти, а вкупно се лекуваaт 127...

Од ковид-19 се лекуваат 379 пациенти, се затвораат ковид центрите на Интерните клиники и во комплексот „Мајка Тереза“

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава е 379 и има околу 614 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство, според податоците во последните 24 часа. „Поради намалениот број на пациенти, од денес се затвораат сите ковид центри на Интерните клиники...

Вкупно 391 пациент се лекуваат во ковид-центрите низ државата, има околу 450 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 240 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 391 и има околу 450...

Рехабилитација на пост-ковид пациенти ќе се врши во центарот за белодробни заболувања во Отешево

Во центарот за белодробни заболувања во Отешево, со поддршка од Министерството за здравство, подготвен е дел наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација. Од ова министерство соопштуваат дека, голем дел од пациентите кои прележале ковид се соочуваат со потешкотии во дишењето и движењето кои полесно би се надминале со стручна помош, односно со респираторни и со физикални вежби. Целта е...

Во ковид центрите се лекуваат 490 болни од ковид-19, има 750 слободни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 490 и има околу 750 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство, според податоците од последните 24 часа. „Поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти“, информираат од ова...

Опаѓа бројот на ковид пациентите, во сите инфективни оддели се лекуваат 926 заболени

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 926 и има околу 800 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство според податоците од последните 24 часа. Во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека има вкупно 527 пациенти. Во Битола се...

За една недела нови 44 случаи на пертусис, најбројни се деца од 10 до 14 години

Во период од една недела, пријавени се 44 нови случаи на голема кашлица, стои во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Најголем број од случаите се пријавени...