fbpx
Таг: изборна измама

таг: изборна измама

Не е точно дека предвреме заокружени ливчиња за Бајден се броеле во Детроит

Нема ништо незаконско или нерегуларно во тоа гласачките кутии да се носат на место за пребројување 8 часа после завршувањето на гласањето. Меѓу овие гласачки ливчиња што се донесени на пребројување, имало не само гласови за Бајден, како што лажно се тврди во постот кој го рецензираме, туку имало гласови и за неговиот тогашен противкандидат Доналд Трамп. Но, во...

Вистиномер: Не е точно дека Бајден изгубил на претседателските избори во САД во 46 држави

Не е вистина дека 46 од 50 држави во САД утврдиле дека Бајден ги изгубил гласовите во нивната држава, како што се тврди во постот што го рецензираме. Пребројувања на гласовите од претседателските избори во 2020 година, поттикнати од Републиканската партија и Трамп, не беа спроведени во 46 држави во САД, туку во неколку држави. Бајден ги доби мноштвото од...

Главната обвинителка на Венецуела поведе истрага за изборна измама

Главната државна обвинителка на Венецуела, Луиза Ортега, отвори истрага за наводната измама за време на контроверзните избори одржани во неделата. Изборите за уставотворно собрани, според опозицијата, се „проект на претседателот Никола Мадуро“. Ортега, која е жестока критичарка на претседателот Мадуро, повика да се спроведе независна ревизија на изборите. Овој потег доаѓа само неколку часа откако британската компанија што го креирала системот за гласање,...

Груевски на „Фејсбук“: СДСМ со тиранската платформа прави изборна измама

Влада која ќе ја спроведува тиранската платформа направена и оформена во друга држава, не може да биде реформска, туку е антидржавна, а однесувањето на СДСМ е како да нема народ во државата или како тој воопшто да не е важен, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на својот профил на „Фејсбук“. - Наспроти ова, улиците на градовите се преполни со народ...

За да се смири состојбата, во северно Косово треба да се одржат нови локални избори

Имаме три јасни барања - одржување на нови локални избори во северно Косово сега, осигурување на учеството на Србите на овие избори и започнување на работите за воспоставување на...