fbpx
Таг: инциденти

таг: инциденти

Tрпевски: МВР тврди дека околу ПМФ има патроли, но ние не ги гледаме

Студентите на Природно-математичкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ со години се мета на крадци. Последниот случај е пријавен на 24 јануари оваа година. Факултетот реагира на тоа што Министерството за внатрешни работи (МВР) не испраќа полициски патроли. Од полицијата велат дека тие испратиле полициски патроли, иако деканот и студентите не ги забележале, пишува Порталб.мк. Природно-математичкиот факултет се наоѓа во...

На Токсикологија завршиле 23 лица, повеќето биле жени

На Ургентниот центар во Скопје изминатата ноќ биле извршени 103 прегледи, а на Клиниката за токсикологија 23. Освен повредени во три сообраќајни незгоди, на Ургентен бил донесен и 20-годишен пациент кој при физички напад бил прободен со нож. На Клиниката за токсикологија сите случаи биле акутни интоксикации и ниту еден пациент не е задржан. По прегледите пациентите се пуштени дома....

Дебармаалци со петиција бараат полициски патроли кај ОУ „Коле Неделковски“ за да си ги заштитат децата

На петицијата која ја покренаа родители чии деца учат во училиштето „Коле Неделковски“ во Центар, а кои алармираат за сериозни инциденти во паркот близу училиштето, се потпиша и градоначалникот Горан Герасимовски, како родител на дете во истото училиште. Во петицијата се бара редовно полициско патролирање во паркот „Дрвен“, но и на други локации во општината каде што се собираат младите,...

Тројца мртви во три инцидента во британскиот град Нотингем, еден е уапсен

Во три различни инцидента, веројатно поврзани со еден човек, три лица загинале во британскиот град Нотингем утрово и претпладнево. Еден 31-годишен маж е уапсен под сомнеж за убиство, јави Би-Би-Си. Најпрвин полицијата била повикана во 4 часот утрово на улицата Илкестон, каде биле пронајдени двајца мртви. Потоа е пронајдено уште едно мртво тело на улицата Магдала. Сите инциденти се случиле во...

Мирно е утрово на северот на Косово

Ден по вчерашната акција на косовската полиција, кога се случија инциденти во три општини на северот на Косово, ситуацијата е мирна. Специјалните единици на косовската полиција продолжуваат со обезбедување и контрола на општинските згради, јавува Коссев.инфо. Инцидентите вчера се случија во Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ, кога новите градоначалници, избрани на вонредните локални избори на 23 април со помош на...

Бугарија подготвена да испрати полицајци за чествувањето на Гоце Делчев, ако македонското МВР побара

Бугарското Министерство за внатрешни работи (МВР) е подготвено да испрати свои полицајци во Скопје за обезбедување на чествувањето на Гоце Делчев в сабота, ако добие барање за тоа од македонското МВР, рече заменик-главниот секретар на бугарското МВР, Станимир Станев во гостување на бугарската телевизија бТВ. „Бугарија е подготвена да испрати полицајци во Северна Македонија на 4 февруари, ако има таков...

По изјавата на Пендаровски за руско влијание, Захариева возвраќа дека тој работел за Белград и Москва

Екатерина Захариева, поранешната бугарска министерка за надворешни работи (2017-2021) и актуелен претседател на Комисијата за надворешна политика во актуелниот состав на бугарскиот парламент во интервју за бугарската приватна новинска агенција БГНЕС обвини дека агресијата против „македонските Бугари“ се случува под толерантен поглед на властите во Република Северна Македонија, но и дека македонскиот претседател Стево Пендаровски не ги штити интересите...

Ковачевски со осуда за вчерашниот инцидент, да не се вовлекуваат граѓаните во насилни сценарија

Премиерот Димитар Ковачевски најостро ги осудува вчерашните настани кај плоштадот „Скендербег“, за кои вели дека за голема среќа не резултирале фатално за граѓаните. „Никаков револт не може да оправда употреба на огнено оружје од страна на цивили, каменување, оштетување државен имот, посегнување по нечиј живот. Изразувањето незадоволство преку мирно протестирање е уставно загарантирано право и оваа Влада досега повеќе пати...

SafeJournalists: Осуда за попречување на работата на новинарите за време на изборите – институциите мора да реагираат

Мрежата „SafeJournalists“, чиј дел е Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), регираше на попречувањето на работата на новинарите и нивна дискредитација во локалните избори и порача дека ќе ги алармира релевантните меѓународни институции и чинители за инцидентите. „Во овој период бевме сведоци на повеќекратни, тешки навреди, вербални напади и обиди за јавна дискредитација кои придонесоа за загрозување на безбедноста на...

Бројни прекини на гласачкиот процес заради скинати гласачки лифчиња, фототографирање гласови и тепачки

Во 12.45 во СВР Скопје било пријавено дека дошло до прекин на гласањето на гласачкото место 2732 – градинка Лавче – Горно Лисиче, бидејќи Р.И.(80) од Скопје поради недоразбирање го скинала ливчето за гласање. Од страна на избирачкиот одбор изготвен е записник и по документирање на настанот гласањето во 13.18 часот продолжило. Во 13.00 часот во СВР Скопје, М.П. –...

Хелсиншки комитет лани регистрирал 104 злосторства од омраза

Хелсиншки комитет информира дека негативната „традиција“ бројот на пријавените злосторства од омраза вообичаено да надминува три цифри од кои злосторствата на етничка и политичка основа се особено бројни, продолжи и во текот на пандемиската 2020 година. Комитетот регистрирал вкупно 104 вакви инциденти. „Инцидентите беа регистрирани веднаш по нивното пријавување од страна на медиумите или Министерството за внатрешни работи. Истовремено, 37...

Хелсиншки: 86 отсто од инцидентите за говор на омраза лани биле по основ на етничка припадност

По повод Европскиот ден на жртвите на криминалот од омраза, Хелсиншкиот комитет за човекови права го објави Годишниот извештај за криминалот од омраза за изминатата 2019 година. „Во периодот од 1 јануари до 31 декември 2019 година, МХК регистрираше вкупно 159 инциденти и дела од омраза. Инцидентите беа регистрирани веднаш откако беа пријавени од страна на медиумите или Министерството за...

Во МВР пријавени 10 изборни инциденти од 11 до 12 часот, половината биле во Кочани

МВР соопшти дека во периодот од 11 до 12 часот денеска добило 10 пријави за изборни инциденти и нерегуларности. Половината од нив се во Кочани. Полицијата работи на утврдување на фактите. Во Полициското одделение Шуто Оризари, граѓанин пријавил дека негов сосед на улица „Гарсија Лорка“ ги зема другите соседи со своето патничко возило и ги убедувал да гласаат за политичка...

МВР регистрираше осум прекршувања на изборниот молк

За време на предизборниот молк, до 7 часот денеска, односно до отворањето на избирачките места, МВР регистрирало осум прекршувања на изборниот молк, од кои шест на подрачјето на СВР Скопје, еден на подрачјето на СВР Струмица, односно Полициска станица Гевгелија и еден на подрачјето на СВР Велес. Како што соопшти МВР, во с. Виниче и с. Љубанци биле забележани закачени...

Црна Гора со инциденти во парламентот го усвои Законот за верските заедници

Црногорскиот парламент изминатава ноќ го усвои Законот за верските заедници. Ноќеска во Подгорица беше тензично, просрпските опозициски партии во парламентот поднесоа амандмани на законот, кои откако им беа одбиени, започнаа кавга со останатите пратеници и почнаа да ја кршат техниката во собраниската сала. Членовите на црногорската влада ја напуштија седницата пред инцидентот, додека полицијата интервенираше и ги отстрани од салата...

Заев: 27 април беше срам за државата, покажавме дека не сме такви

По повод годишнината од инцидентите во Собранието на 27 април, премиерот Зоран Заев вели дека од тој настан, кој бил срамен за граѓаните и државата, треба да извлечеме поука за никогаш да не се повтори. Прашан дали верува во правна разрешница за овој случај, тој додаде дека лицата кои се огрешиле пред закон, ќе бидат извадени пред системот на правдата,...

Хронологија на палењата на македонското знаме на Косово

Палењето на македонското државно знаме вчера во Пеќ и во Гњилане, по изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, е последниот таков настан од низата вакви инциденти регистрирани на Косово во изминатите десетина години. Сторителите, главно, се членови на навивачки групи, а македонското знаме гореше на спротски натпревари и на протести, но такви инциденти се случуваа и по судски, политички или...

Груевски им се пожали на амбасадорите дека власта ги злоупотребувала институциите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска имал средба со амбасадорите на САД, на државите членки на Европската Унија и на НАТО во земјава, на која од страна на партијата било посочено дека во текот на кампањата се забележени низа прекршувања на изборниот процес, физички инциденти, демолирања на штабови, како и злоупотреба на државните ресурси во партиски цели. Од ВМРО-ДПМНЕ, како...

Активисти на Беса пријавиле пукање во Арачиново

Активисти на партијата Беса синоќа пријавиле во полиција дека додека лепеле плакати во селото Арачиново, во нивна близина застанало возило „голф“, од кое непознато лице истрелало еден куршум од огнено оружје, по што заминало во непознат правец. Активистите, како што информираат од МВР, на местото нашле чаура, која ја однеле во полициското одделение во Арачиново. Од МВР велат дека се преземаат...

Коцијанчич: Македонските институции да создадат услови за слободни избори

Европската комисија денеска, по серијата инциденти за време на кампањата за локалните избори, ги повика институциите во Македонија да создадат услови за одржување слободни избори. - Пред локалните избори во земјата, ние ги охрабруваме сите претставници на политички партии да постапуваат одговорно. Исто така, ги повикуваме сите институции да обезбедат услови за веродостоен и транспарентен изборен процес, што ќе им...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...