fbpx
Таг: инциденти

таг: инциденти

Чичаковски: Партиите веднаш да престанат со инцидентите

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, денеска упати апел до политичките партии итно да престанат со инциденти и порача дека насилството во предизборниот период може да донесе само штета на кандидатите, на партиите, на изборниот процес и на државата. Чичаковски во името на ДИК остро ги осуди сите досегашни инциденти во пресрет на локалните избори, закажани за 15...

Милошоски: Можни се спонтани или намерни инциденти утре на Мечкин камен

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ денеска на Мечкин камен во Крушево положи цвеќе и се поклони пред споменикот на илинденците, несакајќи тоа да го стори утре, при официјалната прослава, бидејќи, како што рече Антонио Милошоски, не сака да дава легитимитет на „нелегално избрани функционери“. На официјалната прослава на Мечкин камен утре треба да се обрати претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери,...

Дачиќ: Живаљевиќ требаше да извести дали во Собранието има српски државјани

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, изјавил денеска дека службеникот на Амбасадата на Србија во Македонија и припадник на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Горан Живаљевиќ, со влегувањето во Собранието на Македонија на 27 април, за време на инцидентите, не го прекршил дипломатскиот протокол, ниту ја нарушил Виенската конвенција, туку само си ја вршел работата. „Не учествуваше во кривично дело, само известуваше...

МВР потврди: Внатрешната контрола суспендира петмина поради инцидентите во Собранието

Петмина вработени во МВР се привремено оддалечени од работните места, односно суспендирани, во врска со инцидентите во Собранието на 27 април, потврдија од МВР за „Мета“. Мерката е изречена од одделението за внатрешна контрола на МВР, а не од работната група формирана од министерот Агим Нухиу за расчистување на настаните во Собранието, нагласија од одделот за односи со јавноста на МВР. Сите...

Напаѓачот на Шекеринска, на распит во Обвинителството

П.А., кој ја нападна пратеничката на СДСМ, Радмила Шекринска, во Собранието, за време на инцидентите на 27 април, синоќа беше на распит во Обвинителството. „Откако П.А. влегол во салата каде се одржувала прес-конференција, со употреба на физичка сила ги нападнал пратениците З.З., Р.Ш. и Р.И., а воедно се туркал со вработени од обезбедувањето. По завршување на разговорот и констатирање на...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со забетонирани ставови за изборот на собранискиот спикер

По изборот на Талат Џафери за собраниски спикер и по нередите и инцидентите во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во своите редовни утрински соопштенија остануваат на своите партиски ставови за начинот на избор на претседателот на Собранието и за настаните што следуваа потоа. „На парламентарното мнозинство треба да му биде овозможено да формира влада без понатамошно одложување. Тоа го очекува целата...

Основен суд Скопје 1: Притворено уште едно лице поврзано со инцидентите во Собранието

Основен суд Скопје 1 вечерва соопшти дека определил притвор од осум дена за уште едно лице поврзано со инцидентите во Собранието, што се случија на 27 април. - Во Основниот суд Скопје 1 попладнево е спроведено уште едно лице кое е дел од предлогот на Основното јавно обвинителство - Скопје против 15 лица поврзани со инцидентот во Собранието, за кои судот...

СЕММ: МВР и обвинителството да ги расчистат инцидентите во Собранието и нападите на новинари

Советот за етика во медиумите (СЕММ) бара итна реакција на полицијата и на Јавното обвинителство и преземање на неопходните мерки за расветлување и за расчистување на вчерашните инциденти во Собранието на Република Македонија, во кои беа нападнати и новинарски екипи од неколку медиуми. „Ваквите случувања се суров доказ за алармантните услови со кои се соочуваат медиумите, а насилството врз нив...

Груевски: Начинот на кој СДС се обиде да избере претседател на Собранието е незаконски

„Сакам да го осудам насилството што поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи поголем број пратеници“, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по одржувањето на состанокот на извршниот комитет на партијата синоќа по полноќ, по неговото враќање од Виена. Тој смета дека начинот на кој СДСМ и другите партии се обидоа да изберат претседател на Собранието е целосно незаконски, противуставен и...

Стефансон во име на ЕУ и на САД: Сега не е време за насилство, ова е време за дијалог

Сега не е време за насилство, ова е време за дијалог, порача амбасадорот на Шведска во Македонија, Матс Стефансон, осудувајќи ги насилството и инцидентите во Собранието на Република Македонија, по изборот на Талат Џафери за нов спикер на законодавниот дом. - Слушнавме вознемирувачки вести за настаните во Собранието, кои резултираа со насилство и со инциденти. Маскирани напаѓачи извршија напади врз...

ВМРО-ДПМНЕ: Летањето дронови со мапа на „голема Албанија“ е дел од платформата

Летањето дронови со знамиња од мапата на голема Албанија е дел од тиранската платформа, чии творци се надеваат дека на тој начин ќе му порачаат на македонскиот народ што го очекува, стои во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму повторно го обвинија лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека е „еден од реализаторите на тиранската платформа“, кој нема „храброст да ги...

ЦРМ бара „За заедничка Македонија“ да се погрижи за безбедноста на протестите

Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) најостро го осудува вчерашниот напад на новинарите на информативниот портал „А1он“ од страна на учесници на протестот „За заедничка Македонија“ и бара брзо откривање и санкционирање на сторителите на нападот. - Колегите Александар Тодевски и Владимир Желчески совесно ја вршеле својата должност, да ја известуваат јавноста за настани од јавен интерес, и со ништо не...

МВР повикало 12 лица на распит за нападот врз новинарите

Министерството за внатрешни работи во моментов спроведува „оперативни мерки“ врши информативни разоговори со 12 лица, повразни со вчерашниот напад на новинарската екипа „А1он“. Полицијата, како што соопшти помошник-министерот за односи со јавност на МВР, Јордан Ламановски, сè уште трага по двајцата напаѓачи на новинарите, чиј идентитет засега е непознат. Меѓу лицата со кои се вршат разговори, дел се сомничат дека...

Столтенберг: Тензиите на Западен Балкан мора да се намалат за да се избегнат судири

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за српската новинска агенција „Бета“ оценува дека е неопходно да се намалат актуелните тензии во регионот на Западен Балкан за да не дојде до инциденти и судири. Тој нагласува дека НАТО го остварува својот дел од „изградбата на безбедноста со регионалните партнери“. „НАТО го цени партнерството со Србија и јас сум горд...

Инциденти и судири на Крит помеѓу грчки земјоделци и вработени на пристаништето

Голема група грчки земјоделци се судрија со вработени на пристаништето на Крит, гневни поради еднонеделниот штрајк на вработените во поморските служби. Поради штрајкот, веќе една недела нема ниту еден брод од и кон островите во Грција што создава големи проблеми за снабдувањето на островите, но и за земјоделските производи кои треба да се пренесат кон копно. Групата земјоделци се собра на пристаништето...

Обама денеска во посета на Акропол и на културниот центар „Ставрос Ниархос“

Со посета на музејот на Акропол и со говор во културниот центар „Ставрос Ниархос“, продолжува посетата на американскиот претседател Барак Обама на Атина. Обама во моментов е во историска посета на Акропол, а потоа ќе замине во новото архитектонско ремек-дело во градот, центарот „Ставрос Ниархос“, каде ќе одржи говор за неговата визија за иднината на демократијата во време кога популизмот...

Инциденти во Солун и на Хиос поради бегалската криза

Два нови инциденти се случиja во Грција поврзани со огромниот број бегалци распоредени низ целата држава. Во солунската населба Ореокастро, каде се наоѓа еден од големите бегалски центри во Северна Грција, избија судири меѓу националисти, полицијата и анархисти по протест против бегалците во државата, додека на островот Хиос повторно беше запален дел од бегалскиот камп Суда. Во Ореокастро се судрија повеќе...

Тензично на Лерос: Тепачки и инциденти меѓу бегалците и жителите на островот

Насилни инциденти избија на грчкиот остров Лерос викендов, за време на протестот на група бегалци кои реагираа на условите за живот во бегалскиот камп на островот. За време на протестот, поради недоразбирање меѓу бегалците и полицијата, физички беше нападнат шефот на полицијата, што предизвика масовна тепачка во центарот на градот и конфронтации меѓу бегалците и жителите на островот. Инцидентот почна во...

Британија ѝ нуди на Франција полицајци за ЕУРО 2016

Британската влада им понуди на организаторите на Европското првенство во фудбал, кое оваа година се одржува во Франција, да им испрати уште полицајци за да им помогнат на силите за безбедност додека трае турнирот. Британија веќе испрати неколку полицајци во цивил, чија цел е помеѓу навивачите да воочат хулигани. Во соопштението на владата се наведува дека министерката за внатрешни работи, Тереза Меј,...

Пожар во бегалскиот центар на островот Хиос

Нов инцидент се случи во бегалски камп во Грција. Половина од кампот на островот Хиос изгоре во пожарот што почна по протест на еден бегалец од Ирак, а кој бргу прерасна во масовен протест против лошите услови во кампот и фактот дека Грција ги држи затворени во кампот повеќе од два месеци. Во протестот бегалците палеле корпи за ѓубре, а пожарот...

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...