fbpx

Британија ѝ нуди на Франција полицајци за ЕУРО 2016

-

Британската влада им понуди на организаторите на Европското првенство во фудбал, кое оваа година се одржува во Франција, да им испрати уште полицајци за да им помогнат на силите за безбедност додека трае турнирот.

Британија веќе испрати неколку полицајци во цивил, чија цел е помеѓу навивачите да воочат хулигани.

Во соопштението на владата се наведува дека министерката за внатрешни работи, Тереза Меј, разговарала со својот француски колега Бернар Казнев за да се координираат во одговор на насилството.

„Владата на Обединетото Кралство е длабоко загрижена поради насилството во Марсеј. Го осудуваме секое насилство и ги повикуваме двете страни да се смират. Вакви инциденти се во спротивност со духот на турнирот. Поголемиот дел од навивачите во Франција едноставно сакаат да уживаат во фудбалот“, се наведува во соопштението на владата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...