fbpx
Таг: фудбал

таг: фудбал

Играта „ФИФА“ го менува името од следната година

По речиси 30 години завршува ерата на играње „ФИФА“. Долготрајната серија фудбалски игри на компанијата „EA“ (Electronic Arts) ќе заврши со „ФИФА 23“, а новата сезона следната година ќе ја продолжи под ново име – „EA Sports FC“. Причината за преименувањето е тоа што „ЕА“ и Меѓународната фудбалска федерација – ФИФА се разделуваат откако фудбалските власти побарале зголемување на таксата...

По 240 одиграни натпревари, познати победниците од средношколската лига на Град Скопје

Во спортската сала на СУГС „Кочо Рацин“ во скопската населба Ѓорче Петров вчера се одиграа финалните натпревари од завршниот градски ФАЈНЛ ФОР на средноучилишната лига на Град Скопје – скопски регион, за учебната 2021/2022 година, информираат од Град Скопје. Победниците во футсал, ракомет, кошарка и одбојка се избраа по над 240 одиграни натпревари во изминатиов период. Во машкото финале во...

По поразот од Португалија, Македонија останува без настап на Светско првенство во фудбал

Фудбалската репрезентација на Македонија не успеа да ја помине последната пречка што ја делеше од настап на Светското првенство во Катар. Со резултат 2:0 заврши финалниот меч од баражот помеѓу Португалија и Македонија што вечерва се одигра на стадионот „Драгао“ во Порто. Стрелец на двата гола беше португалскиот репрезентативец и фудбалер на Манчестер Јунајтед, Бруно Фернандеш. Првиот подогок беше постигнат...

Вечерва на стадионот „Драгао“ во Порто, Македонија игра за прво учество на еден мундијал

Вечерва, со почеток во 20:45 часот на стадионот „Драгао“ во Порто ќе започне фудбалскиот натпревар во кој Македонија игра против Португалија. Победникот на овој натпревар ќе обезбеди пласман на Светското фудбалско првенство во Катар. Ако македонската репрезентација успее да победи, тоа ќе значи прво учество на еден фудбалски мундијал од осамостојувањето на земјата. Селекторот Благоја Милевски соопшти дека е свесен...

ФФМ повика на прослава: Се гледаме денеска на плоштад „Македонија“

Фудбалската федерација на Македонија преку Фејсбук денеска ги повика граѓаните повторно да се соберат на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Прославата за дочекот на репрезентацијата на Македонија попладнево ќе започне во 18:30 часот. Според досегашните информации, фудбалската репрезентација на Македонија ќе пристигне околу 17:30 часот со летот од Палермо, по што фудбалерите ќе се упатат кон центарот на Скопје. Сепак,...

Историска победа над Италија, Македонија чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар

Историска победа над Италија забележа Фудбалската федерација на Северна Македонија, со што македонските фудбалери се чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар. Победничкиот и единствен гол на натпреварот го постигна Александар Трајковски во 92-та минута од мечот. Селекторот Благоја Милевски и капитенот Стефан Ристовски беа поздравени со аплауз кога влегуваа во салата за прес-конференции по завршувањето на мечот. “Ова се...

(Фото) Незаборавен триумф над Исланд на Македонската фудбалска репрезентација

Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје го победи Исланд со 3 – 1. Со овој резултат кој е еден од најуспешните мундијалски квалификации од осамостојувањето нашите момци се изборија за пласман во баражот за Светското првенство во 2022 година во Катар. Македонија поведе во седмата минута со голот на Езџан Алиоски. Исланд израмни во 54 минута со голот на Јон...

Вистиномер: Не е точно дека за 6.400 отсто се зголемил бројот на фудбалери што колабирале на стадионите

Навистина тие фудбалери кои се наведени во листата доживеале некаков вид на потешкотии на теренот, колабирале или имале срцеви проблеми, некои од нив дури и починале, меѓутоа, тоа да се доведува во корелација со вакцината е неточно, затоа што дел од нив не се воопшто ни вакцинирани. Дефинитивно е неточно и дека пораснал бројот на колабирања откако е почната...

Македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас постигна гол за Наполи во натпреварот против Венеција

Македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас постигна гол за Наполи во натпреварот против Венеција (2-0). Елмас голот го постигна во 73-та минута од натпреварот и изјави дека освен што е среќен за погодокот, најважна му е победата на тимот. „Одигравме тежок натпревар, но Спалети ми влева голема самодоверба. Во овој клуб веќе сум трета сезона и затоа сакам да покажам многу повеќе на...

Македонија изгуби од Австрија на првиот настап на Европското првенство во фудбал

Македонија изгуби од Австрија на првиот настап на Европското првенство во фудбал, кој се одржа во Букурешт, со три спрема еден. Австријците дадоа три гола, а првиот гол за Македонија на едно Европско првенство го постигна Горан Пандев. Следниот меч нашата репрезентација ќе го игра во четврток од 15 часот, со Украина.

Пропаѓа идејата за фудбалската Суперлига откако повеќето тимови се повлекоа од натпреварувањето

Суперлига
Десет од дванаесетте европски фудбалски клубови што го основаа натпреварувањето наречено „Суперлига“, во последните неколку часа се повлекоа од идејата за новото натпреварување. Шпанските клубови Реал Мадрид и Барселона се последните два тима кои останаа да ја бранат новата Суперлига. Бранот на повлекување синоќа го започнаа Манчестер Сити и Челзи, кои предизвикаа домино-ефект, па нивниот пример го следеа останатите четири...

Јагма за сликички од македонски фудбалери по пристигнувањето на албумот „Еуро 2020“

За прв пат после распадот на Југославија, колекционерите на сликички од Северна Македонија имаат прилика да ја видат фудбалската репрезентација на својата држава во албум посветен на едно Европско првенство. Судејќи по реакциите на социјалните мрежи и по според активностите околу трафиките, најновиот албум „Еуро 2020“ од италијанскиот издавач „Панини“ предизвикува огромен позитивен интерес, кој се надоврзува на радоста предизвикана...

Македонија ја победи Германија во фудбал на нивен терен, за квалификации за Светско првенство

Македонската фудбалска репрезентација ја победи Германија во Дуизбург со 2:1 во квалификациите за Светското првенство, а натпреварот беше вистинска фудбалска сензација. Двата гола за репрезентацијата ги постигнаа Горан Пандев и Елиф Елмас. Македонија поведе со 1:0 со гол на Горан Пандев во продолжението на првото полувреме. Германија дојде до израмнување на резултатот со голот на Илкај Гундоган од пенал во 63.минута. Македонија на...

ВАР Систем: со минимум влијание до максимум бенефит

На 8 октомври во 20:45 часот, на Националната арена „Тодор Проески“, Македонската А репрезентација, против Косово, ќе го одигра натпреварот од полуфиналето во Лига на нации за пласман на Европското првенство. „На еден од најважните натпревари за нашата селекција, на Националната арена, ќе се имплементира ВАР систем, видео технологија за помош при судиските одлуки“ – најавуваат од Фудбалската федерација на...

Изменет сообраќаен режим поради натпреварот помеѓу „Вардар“ и „Фенербахче“

СВР-Скопје денеска воспостави посебен сообраќаен режим на движење на возила и на пешаци кон Градски стадион, поради вечерашниот натпревар помеѓу фудбалските клубови „Вардар“ и „Фенербахче“, кој ќе почне во 20 часот. „Идентично на мерките од неодамна одржаниот Суперкуп на УЕФА, се пропуштаат само возила и лица кои имаат посебни акредитации за движење кон стадионот и кон објектите лоцирани во непосредната околина на Градски...

Улиците околу градскиот стадион ќе бидат затворени од 15 часот

Министерството за внатрешни работи информира дека од 15 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим на возила и на движење на пешаците во непосредна близина на Градскиот парк во Скопје. Ограничувањето на движењето ќе биде поради одигрувањето на меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Шпанија со почеток во 20.45 часот. „Ќе биде ограничено движењето на возилата по булеварот Илинден и по...

Зголемени безбедносни мерки на фудбалскиот меч Албанија – Израел

Албанската полиција соопшти дека повеќе од 2.000 припадници на специјалната полициска единица „Ренеа“ и единицата за брза интервенција се ангажирани за безбедноста на квалификацискиот меч за Светското фудбалско првенство меѓу Албанија и Израел, откако претходно беа уапсени 15 лица осомничени за организирање терористички напад, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Натпреварот требаше да се одигра на стадионот во северниот албански...

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва домаќин на Италија

Македонија е домаќин на репрезентацијата на Италија, а фудбалскиот натпревар ќе се одржи вечерва на Национална арена „Филип Втори“ во 20.45 часот. Натпреварот е во рамките на квалификациите за Светско првенство во 2018 година. Од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) апелираат навивачите да дојдат навреме и нагласуваат дека вратите на арената ќе бидат отворени од 18.45 минути, а ќе бидат затворени 15 минути пред почетокот...

Пропадна тендерот за продажба на ФК „Брегалница“

Една понуда пристигнала на јавниот повик за продажба на фудбалскиот клуб „Брегалница“ од Штип. На денот кога требаше да бидат отворени понудите, Општината Штип одлучи да го поништи тендерот и уште веднаш распиша нов. Според објаснувањето од Општината, тендерот требало да биде меѓународен, со објава во странски медиум. Имено, идејата била да привлечат странски инвеститори. Отворањето на понудите имаше голем...

Нападнат новиот тренер на ФК „Брегалница“

Како во сцена на акционен филм, на патот Кочани – Штип се одвивала трка меѓу „порше“, со кое се превезувал сегашниот тренер на ФК „Брегалница“ од Штип, и „мерцедес“ во кој биле членовите на поранешната управа на клубот. Во еден момент кај селото Крупиште, „мерцедесот“ му го пресекол патот на возилото во кое се превезувал новиот тренер на „Брегалница“ од Турција,...

Вечерва во МКЦ прв феминистички стенд-ап на Прво па женско 10

Вечерва во МКЦ Клуб Ресторан, како дел од програмата на фестивалот Прво па женско во организација на Tiiiit! Inc. ќе се одржи првиот феминистички стенд-ап. Со свој комичен материјал...