fbpx
Таг: инциденти

таг: инциденти

Бегалци се степаа во мигрантскиот центар Морија на Лезбос

Десетици повредени, голема материјална штета и вознемиреност е исходот од синоќешните насилни судири во мигрантскиот центар Морија на островот Лезбос. Доцна вечерта во кампот избија насилни инциденти меѓу групи бегалци од Авганистан и од Пакистан, кои есклираа со масовен пожар, при што е уништен дел од центарот. Тројца од повредените се пренесени во болница, а полицијата го евакуираше местото за да...

Инциденти во бегалските центри во северна Грција, петмина повредени

Во два бегалски кампови во Грција вчера дошло до тепачки, во кои повредени се неколку бегалци. Во првиот инцидент, кој се случил во еден од импровизираните кампови во непосредна близина на Идомени, дошло до кавга и пукање меѓу двајца бегалци од Пакистан. Во инцидентот повреден е еден од учесниците во тепачката, 29 годишно момче кое било пренесено во болницата...

Нови инциденти на Идомени

Идомени денеска повторно се задуши во насилство и во солзавец. Во бегалскиот камп на македонско-грчката граница имаше нови инциденти откако изби тепачка меѓу група од 200 до 250 бегалци. Сè почнало со расправија меѓу две групи бегалци од различни националности. Кавгата брзо ескалирала во насилна физичка пресметка. Двете групи почнале меѓусебно да се напаѓаат со камења и со други предмети. За да се смири ситуацијата, интервенирала...

Инциденти со бегалците на Лезбос

Нови инциденти избија во бегалскиот центар Морија на островот Лезбос. Мигрантите вчера се судрија со полицијата и во центарот неколку часа владееше хаос, кој заврши со десетина повредени. Според информациите во Грција, од изутрината во центарот владеела тензија поради нетрпеливоста на бегалците и на мигрантите за тоа што ќе се случува со нивните барања за азил, како и од незадоволството...

Продолжуваат немирите на Идомени

Веќе три часа траат тензиите на граничната линија во кампот Идомени. Наместо да се смират, немирите се разгореа. Бегалците скандираат да се отвори границата и фрлаат со камења кон македонската полиција, која возвраќа со солзавец, димни бомби, а повторно има употреба и на гумени куршуми. Инцидентите се разгореа откако група бегалци се обидоа одново да направат дупка во оградата и...

МНР подготвува реакција на серијата напади и обвинувања од Атина

Од македонското МНР најавуваат дека во текот на денот и официјално ќе реагираат на серијата грчки префрлања, обвинувања и осуди по вчерашната интервенција на полицијата и на АРМ на границата. Грција вчера прво испрати протестна нота до Македонија, осудувајќи ги насилните инциденти со бегалците на границата. Грчкото МНР истакна дека употребата на насилство не помага да се реши проблемот со бегалците...

Ципрас: Инцидентите на Идомени се голем срам за Македонија и за Европа

Голем срам и за Европа и за Македонија се вчерашните инциденти на Идомени, според грчкиот премиер Алексис Ципрас. Ципрас остро ја критикуваше Македонија што нападнала невооружени бегалци, кои, според него, воопшто не претставувале опасност за државата и ги осуди насилните инциденти во кампот кај Идомени. Тој истакна дека вчерашните инциденти поставуваат два нови предизвици за грчката влада. Едниот од нив се странските активисти,...

Аманатидис: Потребна е поголема соработка меѓу Грција и Македонија

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Јанис Аманатидис, истакна дека инцидентите кај Идомени покажале дека има потреба да се засили соработката меѓу Македонија и Грција. Во интервју за телевизијата „Скај“, Аманатидис повторно ги осуди инцидентите и употребата на насилство од македонска страна кон мигрантите. Заменик-министерот посочи дека употребата на гумени куршуми и на солзавец кон бегалците на Идомени и на грчко тло...

Две тепачки на навивачи синоќа во Тетово

Членови на тетовската навивачка група „Војводи“ вчера, околу 19 часот, во Тетово нападнале две лице на возраст од 20 години. Инцидентот се случил на улицата Иво Лола Рибар, по која се движеле нападнатите. Тие биле удирани по главите и по телата. Во меѓувреме, ги разделиле две лица кои со возило запреле на улицата, по што напаѓачите се оддалечиле од...

Грција испрати протестна нота до Македонија за инцидентите на границата

Грција испрати протестна нота до Македонија, осудувајќи ги насилните инциденти со бегалците на границата. Според соопштението од грчкото министерство за надворешни работи, грчкиот амбасадор во Македонија, Теохарис Лалакос, до македонските власти упатил два демарша поради ситуацијата на Идомени. Лалакос истакнал дека употребата на насилство не помага да се реши проблемот со бегалците и оди против меѓународното и хуманитарното право. „Амбасадорот Лалакос јасно и...

Тепачка помеѓу бегалците во грчкото пристаниште Пиреја

Грчкото пристаниште Пиреја се претвори во бојно поле доцна синоќа порди тепачка меѓу бегалци од Сирија и Авганистан. Инцидентот кој се разви во масовна тепачка со тупаници и камења меѓу 500 бегалци заврши со осум повредени, од кои четворица беа префрлени во локалната болница, материјална штета, искршени прозорци на чекалните и автомобилите околу пристаништето. Судирите траеjа речиси два часа, а...

Ѓорчев: Спасовски дозволи толпата да го преземе законот во свои раце

„ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува вчерашното насилство и беззаконие што беше демонстрирано во општина Бутел. МВР има уставна обврска да ги штити законите, редот, мирот и безбедноста на граѓаните. Оливер Спасовски не ја исполни оваа своја уставна обврска“, обвини на денешната прес-конференција пратеникот од владејачката партија, Владимир Ѓорчев. - Оливер Спасовски и Едмонд Адеми од СДСМ вчера беа срам за уставниот поредок на Република...

Спасовски – Хојт Ји: Сите треба да се воздржат од креирање вештачки сценарија

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со Брајан Хојт Ји, заменикот помошник државен секретар за Европа и за Азија во американскиот Стејт департмент. Злоупотребата на етничките и на верските симболи, која е актуелна деновиве, може да имаат не само негативни политички и безбедносни импликации, туку и да ги поткопаат процесите за фер, слободни и демократски избори. Сите субјекти...

Стапи на сила примирјето во Сирија

Денеска стапи на сила примирјето во Сирија. Набљудувачката мисија на Обединетите нации забележала само еден инцидент во Западна Сирија. Прекинот беше договорен од САД и од Русија и ќе биде набљудуван од тие две земји преку центрите во Латакиа, Вашингтон, Москва, Аман и во Женева. Од договорот за примирје исклучени се исламистичките групи Фронтот Ал нусра и Исламска држава, што предизвикува...

За време на карневал во Келн, регистрирани 22 сексуални напади

Германската полиција соопшти дека биле регистрирани 22 сексуални инциденти за време на карневалските свечености во западногерманскиот град Келн. Речиси 200 лица биле притворени за нарушување на јавниот ред, додека едно лице е уапсено и обвинето за напад и за силување. Мерките за безбедност годинава се значително зголемени и на улиците има повеќе од 2.500 полицајци. Ваквата одлука на германските власти доаѓа по...

Молотови коктели, камења, солзавец: Инциденти на протестот во Атина

Протестот во Атина ескалира со насилни инциденти и со судири меѓу полицијата и демонстрантите на неколку точки низ центарот на градот. Групи маскирани демонстранти почнаа да фрлаат камења и молотови коктели кон припадниците на специјалните полициски сили, чие присуство е огромно на денешниот масовен протест против законот за намалување на пензиите и на здравствените бенефиции. Судирите ескалираа на централниот плоштад Синтагма пред...

Иванов: Состојбата на јужната граница е високоризична

„Во моментов има 110 македонски граѓани кои се во Сирија, 69 се вратени, а досега 25 го загубиле животот. Наместо полицијата да ги користи ресурсите за следење и за превенирање на можни непосакувани акти од такви лица, нашите ресурси се на границата, да се справуваат со мигрантската и бегалска криза“, изјави претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во синоќешното интервју...

МВР со детали за инцидентот со поранешниот охридски градоначалник

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија излезе со детали за инцидентот во кој беше инволвиран и поранешниот градоначалник на Охрид. Како што соопшти Министерството, на 3 октомври во 13.45 часот во Охрид на булеварот Туристичка, во канцеларија на Агенција за недвижности „Трим љум“, сопственост на Ќ.М.(55) од струшкото село Биџево, каде бил присутен и А.П. (52), влегол О.С. (52) од...

Петмина повредени во два инциденти во Скопје

Пет лица се повредени во два инциденти што ноќеска се случија во Скопје, едниот на плоштадот Македонија и другиот на улицата Никола Парапунов во населбата Карпош 4, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Првиот инцидентот, во кој од страна на повеќе непознати лица физички биле нападнати Б.И. (20), М.А. (23) и уште едно 14-годишно момче, се случил околу 23 часот на...

Изолирани инциденти за време на прекинот на огнот во Украина

Двајца цивили загинаа на истокот на Украина веднаш откако синоќа на полноќ по локално време стапи на сила прекинот на огнот, но оттогаш не се забележани нови судири. Украинските власти соопштија дека по ракетирањето на Попасна, борбите долж целата линија на фронтот прекинале и се забележани само неколку изолирани судири меѓу проруските и украинските сили. - Веднаш по полноќ, ракети го...

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...