Министерството за внатрешни работи на Република Македонија излезе со детали за инцидентот во кој беше инволвиран и поранешниот градоначалник на Охрид.

Како што соопшти Министерството, на 3 октомври во 13.45 часот во Охрид на булеварот Туристичка, во канцеларија на Агенција за недвижности „Трим љум“, сопственост на Ќ.М.(55) од струшкото село Биџево, каде бил присутен и А.П. (52), влегол О.С. (52) од Охрид, кој почнал расправија со М.Ќ. поради нерасчистени имотно-правни односи.

Во еден момент О.С. извадил пиштол „ЦЗ“, кој го поседувал со дозвола, и почнал да им се заканува. Тогаш А.П. и лицето С.Ѓ. (38) од охридското село Велгошти, му го одзеле пиштолот, по што го напуштил местото на настанот.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.