fbpx
Таг: интервју

таг: интервју

Бреговиќ: За што служи традицијата ако не ја користиме?

Во ексклузивно интервју за „Мета“, Горан Бреговиќ, кој деновиве престојуваше во Брисел, за концерт на фестивалот „Балкан трафик“, одговара на обвинувањата дека „краде“ музика, но и за неговите односи со ромската заедница, приемот на балканската музика во странство и за контроверзите околу Русија и Украина. Разговараше: Тања Милевска Фото: Филип Печевски Што значи за Вас свирењето во Брисел, има ли особено значење? Не ми...

Попоски: Секој ден има сè повеќе граѓани разочарани од ЕУ

Грција се обидува да добие време во разговорите со името, смета министерот за надворешни работи Никола Поповски, во интервју за виенски „Ди пресе“. Тој вели дека грчката влада во моментов не е во можност да троши енергија на ништо друго, освен за решавање на економската криза. – Многу ризичен облог е дека Атина наскоро ќе му се посвети на решевањето на...

Шекеринска за БТВ: Системот на Груевски е во фаза на распаѓање

„Најголемиот удар врз власта е што сите овие податоци што тие ги користеле против нас, против граѓаните на Македонија, сега се свртеа против нив. И тоа е проблемот со сите автократски раководители. Тие мислат дека ако ги држат сите информации, ако ги држат сите конци в раце, дека вечно ќе владеат. Тоа е невозможно“, рекла заменик-претседателката на СДСМ, Радмила...

Иванов на солзите на Груевски не им верува?

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов во интервјуто на „Сител“, на прашањето, кое му беше посредно поставено (во форма: Ве повикуваат), зошто не го свикува Советот за безбедност по информациите за масовно прислушување, зад кое, според тврдењата на едната страна, стои странска служба, тој одговори дека не може да заседава на основа на „медиумски извештаи и изјави на експерти“, иако прв...

Иванов: И Грција и ние сме влезени во туѓа игра за името

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во вчерашното интервју за телевизија „Сител“, рече дека прашањето за спорот за името има нова реалност и дека и Македонија и Грција се влезени во туѓа игра, во која интересите ги имаат другите. - Прашањето за името со соседна Грција на некој начин е влезено во поинаква фаза. Имаме нова реалност. Првпат на политичка сцена на...

Алтхаузер: Кризата е уникатна шанса за властите и за институциите да си ги покажат капацитетите

Справувањето со кризата, особено од страна на Владата и на институциите, сигурно ќе послужи како индикатор за посветеноста на вашата земја на евроатлантскиот пат, вели германската амбасадорка Кристине Алтхаузер во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“ - Ние навистина сме многу загрижени за кризата која, од наша гледна точка, е комбинација од политичкото назадување на кое сме сведоци во последните...

Шекеринска за „Канал 77“: Нема ниту еден снимен разговор Груевски – Мијалков!

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, при гостување на „Канал 77“ во емисијата „Стадион“, рече дека еден од доказите кој прислушувал е што нема ниту еден разговор од мобилните телефони на премиерот Никола Груевски и на директорот на УБК, Сашо Мијалков. Според Шекеринска, јасно е дека прислушувањето се правело за да се држи контрола над опозицијата, но и над „нивните“. Објавените материјали...

Заев: Опозицијата ја игра својата улога – коректив на власта

Македонија се наоѓа во сериозна политичка ситуација, вели Зоран Заев, лидерот на СДСМ во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“. - Македонија моментално се наоѓа во напната и шокантна ситуација што, конечно, ќе ја донесе државата на вистинскиот пат. Опозицијата ја игра својата улога на коректив на власта, но за да си ја спасат својата кожа, тие почнаа да апсат...

Што рече, а што, всушност, сакаше да ни каже Хан?

Еврокомесарот за претпристапни преговори и соседска политика, Јоханес Хан, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“ на нему својствен начин, ја сумираше посетата на земјава во екот на политичката криза. „Мета“ се обиде изјавите на Хан да ги „преведе“ на обичен, неполитички јазик за да биде појасно што рече, а што, всушност, тој сакаше да ни каже. ЗА „ПУЧ“ И ЗА...

Заев: Странска служба не може да прислушува преку 20.000 граѓани

„Никој не ме контактирал. Тоа е многу чудно затоа што во најмала рака министерот за внатрешни работи мораше да излезе, ама никој не се огласува. Сега сè е јасно. Она што е како тврдење во јавноста, дебата, кој тоа ги слушал нашите граѓани, повеќе од 20.000 граѓани на оваа земја, веќе на сите им е јасно, од повеќе причини“,...

Ципрас за името: Самарас направи историска грешка

Алексис Ципрас го обвини премиерот Андонис Самарас дека поради неговите ставови како министер за надворешни работи, Грција е заглавена 20 години во спорот за името. Првиот човек на најпопуларната грчка левичарска партија, во интервју за емисијата „Во прво лице“, на телевизијата „Стар“, истакна дека доколку грчките политичари пред две децении ги послушале советите на СИРИЗА, спорот ќе бил решен и тоа...

Сите се налепија на две недели стара изјава на Алфеев за спорот МПЦ-ОА – СПЦ

Изјавата во која митрополитот на руската православна црква Иларион Алфеев зборува за спорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ и понудата за посредништво од страна на РПЦ, која денеска ја пренесуваат српските медиуми, повикувајќи се Верската информативна агнеција (ВИА), а која беше преземена од повеќе македоски портали, е дел од интервју на волоколамскиот митрополит дадена за Бугарското национално радио (БНР), за...

„Интервју“ викендов заработи 18 милиони долари

„Сони пикчерс“ велат дека нивната комедија „Интервју“ за убиството на Ким Јонг Ун заработи повеќе од 15 милиони долари преку интернет-продажба и 2,8 милиони долари во кината. Публицитетот за филмот порасна откако „Сони пикчерс“ беа нападнати од хакери, за кои САД обвинија дека се од Северна Кореја. „Сони“ претходно го повлече „Интервју“ откако хакерите им украдоа повеќе податоци, сè...

Ставрески: Капиталот во финансиската зона ќе доаѓа од проверен извор

Во меѓународната финансиска зона во Македонија секој капитал ќе доаѓа од проверен извор. Регулативата треба да биде заокружена во првиот квартал следната година, а зоната да профункцинира летото 2015 година. Првите компании или финансиски друштва се очекува да почнат да работат во македонската финансиска зона во 2016 година. Ова го истакна вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, во дебатна емисија...

Петковски: „Македонска банка“ е играчка во споредба со „бомбата“ на Заев

Ние одиме со единствена цел да се дознае реалноста, вистината за начинот на којшто во Република Македонија се владее и, дефинитивно, да излезат на виделина сите оние сознанија за корупцијата, алчноста, криминалот, моралните димензии на луѓето што ја водат денес Република Македонија. Договорите што се прават во сферата не меѓуетничките односи, тие говорат за предавници, преговараат директно со Грција, со...

Лутовски: Проблемите на студентите се многу, но екстерното ја прелеа чашата

„Екстерното тестирање, за жал, не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација“, вели Дејан Лутовски од студентската неформална организација „Студентски пленум“ во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. Според Лутовски, воопшто не значи дека доколку се заврши целиот проблем со екстерното...

Кржаловски: Лекарите, професорите и полицајците се најкорумпирани

Kорупција во македонското општество е на загрижувачко ниво. Според методогија која се применува во цела Европска Унија, која ја мери не само перцепцијата, туку и реалното искуство на граѓаните, најкорумпирани професии се лекарите, професорите и полицајците, објаснува во интервју за „Инбокс7“, Александар Кржаловски, прв извршен директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС). - Виктимолошката анализа покажува дека само ако...

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Во овие објави кои се шират на Фејсбук во време кога Љупчо Палевски беше меѓународно баран како првоосомничен за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се...