fbpx

Даниелсон: Политичка одговорност за да се врати довербата во институциите

-

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, во интервју за интернет-мрежата „Еуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans) изрази загриженост за вооружениот напад во Куманово и рече дека случајот мора да се истражи за да не дојде до меѓуетнички тензии во земјата.

– Многу сум загрижен за тоа што се случи во Куманово. ЕУ ја осуди секоја форма на насилство и сакам да им изразам длабоко сочувство на семејствата на лицата што ги загубија животите – вели Даниелсон во интервјуто.

Тој истовремено порача да не се оттргнува вниманието од сериозната политичка криза во Македонија и партиите да се ангажираат во конструктивен политички дијалог. Даниелсон смета дека треба да има политичка одговорност за да може да се врати довербата во институциите, а сите тврдења за можни потенцијални нерегуларности, според него, треба независно и транспарентно да се истражат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска се сретна со амбасадорката на Германија Н.Е. Петра Дрекслер, по повод завршувањето на мандатот како и неколкугодишната успешна соработка. На средбата, како што...