fbpx
Таг: Илон Маск

таг: Илон Маск

Илон Маск се откажа од зделката од 44 милијарди долари за купување на Твитер

Најбогатиот човек на светот Илон Маск сака да ја раскине понудата од 44 милијарди долари за купување на Твитер, со тврдење дека биле прекршени повеќе точки од договорот, пренесе Би-Би-Си. Оваа информација е последна во долгиот развој на сагата за купување на социјалната мрежа која трае од април. Маск вели дека се откажал од намерата бидејќи Твитер не доставил доволно информации...

Илон Маск се закани дека ќе се повлече од договорот за преземање на Твитер

Elon Musk
Илон Маск се закани дека ќе се повлече од преземањето на Твитер со договор вреден 44 милијарди долари, обвинувајќи ја компанијата дека ги оневозможува неговите барања да дознае повеќе за нејзината база на корисници. Светските медиуми јавуваат дека во писмото поднесено до регулаторите, Маск вели дека има право да врши свои мерења на лажните профили на оваа платформа. Писмото доаѓа по...

Претседателот Пендаровски го запозна математичкиот гениј Или Морина

Претседателот Стево Пендаровски денес го запозна 13-годишниот математички гениј Или Морина чија приказна Мета.мк ја објави во 36-тата епизода на Шорткат. „Или Морина е еден од оние надарени ученици кои импресионираат со своите постигнати резултати. Математичкиот генијалец од својата четврта година решава задачи и своето знаење го споделува јавно преку едукативни видеа на интернет“, напиша Пендаровски на својот фејсбук-профил. На момчето...

Акционери на Твитер ги тужат Илон Маск и Твитер

Elon Musk
Акционери на Твитер поднесоа тужби против Илон Маск и против Твитер поради „хаотичниот процес на преземање на компанијата“ што управува со истоимената социјална мрежа, во време кога преземањето на компанијата од страна на Маск не е завршен. Акционерите сметаат дека спроведувањето на овој процес довело до неочекувани и големи скокови на цената на акциите, известува „Си-ен-би-си“. Илон Маск, првиот човек...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“ сега е достапна во поголемиот дел од САД, Европа, Нов Зеланд, Канада, Австралија и Јужна Америка. Од „Спејс Екс“ велат дека услугата во овие земји ќе биде испорачана веднаш, што претставува...

Договорот за преземање на Твитер од Илон Маск ставен во мирување

Директорот на „Тесла“ и „Спејс Eкс“, Илон Маск, изјави дека договорот за преземање на Твитер вреден 44 милијарди американски долари е ставен во мирување. Како причина за паузирањето на постапката, Маск наведе дека очекува детали кои ќе го поддржат тврдењето на Твитер дека лажните профили на оваа социјална мрежа изнесуваат помалку од 5 проценти од вкупниот број корисници на...

Илон Маск го презема Твитер, зделката е вредна 44 милијарди долари

Elon Musk
Одборот на директори на Твитер најпосле се согласи - Илон Маск е новиот сопственик на една од најпопуларните и активни социјални мрежи во светот, Твитер, што ја откупи со склопување на договор вреден 44 милијарди долари. Ваквиот потег може да значи големи промени во начинот на кој што функционира оваа мрежа и да има несогледливи последици поради чекори преземени...

Илон Маск сепак нема да биде дел од одборот на директори на Твитер

Elon Musk
Минатата недела беше потврдено дека сопственикот на Тесла и еден од најбогатите луѓе на светот, Илон Маск откупи 9,2 отсто од акциите на Твитер и дека ќе стане дел од одборот на директори на големата социјална мрежа. Оваа вест ја потврди и извршниот директор на Твитер, Параг Агравал. Во неговиот последен твит, главниот извршен директор напиша дека Маск по своја...

Твитер ќе добие опција за уредување на веќе објавен твит

По долгото чекање на корисниците на социјалната мрежа Твитер, желбата се исполнува - веста дека тимот на Твитер работи на опцијата за преуредување на твитовите е официјално потврдена, пишува Би-би-си. Имено, откако ќе се постира твит истиот не може да се преуредува и да се поправаат грешки без да се загубат коментарите и лајковите. Од одборот на Твитер велат дека во...

Илон Маск станува дел од одборот на директори на Твитер

Elon Musk
Твитер го назначува извршниот директор на Тесла, Илон Маск, во својот одбор на директори, се вели во документот поднесен до американската Комисија за хартии од вредност, а пренесува „Д Врџ“ (The Verge). Маск ќе работи како директор од втора класа до 2024 година. Во неколку твитови досега извршниот директор на Твитер, Параг Агравал, ја потврди новата улога на Илон Маск. Тој...

Тајм го прогласи Илон Маск за личност на годината: Кловн, генијалец, визионер и индустријалец

Elon Musk
Магазинот „Тајм“ го прогласи извршниот директор на „Спејс Икс“ и производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск за „Личност на годината“ за 2021 година. Престижниот американски магазин нагласи дека неговиот годишен избор не е награда, туку истакнување на личноста која имала најголемо влијание врз настаните во годината што изминува, добро или лошо. Од „Тајм“ истакнуваат и дека Маск има армија...

По три дена во орбитата, леталото „Crew Dragon“ ја заврши првата мисија во која учествуваа туристи

Со вселенското летало „Crew Dragon“ на „SpaceX“ во сопственост на Илон Маск, четворица туристи минаа три дена во орбитата околу Земјината топка. Првата успешна мисија изведена без присуство на професионални астронаути во историјата заврши со безбедно враќање на туристите во близина на брегот на Флорида, јавува Си-ен-ен. https://twitter.com/SpaceX/status/1439377177112244226 Летот на оваа ракета беше изнајмен од американскиот милијардер Џаред Исакман. Капсулата успеа...

Компанијата на Џеф Безос ја тужи НАСА поради потпишаниот договор со „Спејс Екс“ на Илон Маск

Месечина
Вселенската компанија „Блу Ориџин“ (Blue Origin) на милијардерот Џеф Безос ја тужи Националната аеронаутичко-вселенска управа на САД (НАСА) поради одлуката на НАСА да ѝ додели договор за слетување на Месечината на компанијата „Спејс Екс“ (SpaceX) на Илон Маск, пишуваат американските медиуми. Од „Блу Ориџин“ велат дека постојат неколку проблеми со договорот вреден 2,9 милијарди долари, кој го опишуваат како „неправеден“. ...

На сателитите „Старлинк“ ќе им требаат до 30 милијарди долари за да обезбедат брз интернет во светот

Милијардерот Илон Маск неделава изјави дека на неговиот амбициозен проект „Старлинк“ ќе му требаат до 30 милијарди долари за да ја оствари својата првична идеја. Имено, Маск досега распореди околу 1.500 сателити во т.н. ниска орбита, коишто на подалечните и помалку развиени области во светот треба да им обезбедат брз интернет. Сепак, за да ја продолжат својата мисија од небото,...

„СпејсЕкс“ најави мисија на Месечината финансирана во криптовалутата Доџкоин

Месечина
Компанијата „СпејсЕкс“ во сопственост на Илон Маск следната година планира да ја лансира мисијата наречена „DOGE-1“ на Месечината, а целото патување ќе биде платено преку криптовалутата Доџкоин (Dogecoin), која започна како шега во 2013 година, извести „Си-нет“. Доџкоин е криптовалута слична на Биткоин, која е поврзана со одамна познатото меме со куче - Шиба Ину. Мисијата ќе биде финансирана од корпорацијата...

За првпат успешно слета прототип на „Старшип“ – ракетата што треба да превезува луѓе на Марс и на Месечината

Старшип СпејсЕкс
Компанијата „СпејсЕкс“ за првпат успешно лансираше и приземји прототип на ракетата „Старшип“ на голема надморска височина, надминувајќи го клучниот предизвик во потрагата на Илон Маск по изградба на ракета наменета за лет до Марс што ќе може да се користи повеќекратно, пишува The Verge. Маск соопшти дека рактетата содржи стотици подобрувања во дизајнот во однос на претходните прототипови, кои најчесто...

Илон Маск објави дека „Тесла“ автомобилите ќе може да се купувааат со биткоини

Главниот извршен директор на „Тесла“, Илон Маск објави дека со биткоини ќе може да се купат автомобилите „тесла“ во Соединетите Американски Држави. You can now buy a Tesla with Bitcoin — Elon Musk (@elonmusk) March 24, 2021 Маск минатиот месец објави дека купил биткоини во вредност 1,5 милијарди долари, потенцирајќи дека биткоинот наскоро ќе биде прифатен како најпопуларна криптовалута со која ќе...

Јапонски милијардер бара осум луѓе од целиот свет за патување околу Месечината

Месечина
Jапонскиот претприемач и милијардер Јусаку Маезава ќе ја финансира мисијата „dearMoon“, чија цел е да го однесе него заедно со група од осум луѓе на патување околу Месечината. Тој преку видео ги повика луѓето од целиот свет и од „било какво потекло“ да се приклучат и додава дека ќе го плати целото патување, па оние што ќе му се придружат...

„Спејс Екс“ ја најави првата целосно цивилна мисија во вселената

Dragon Crew
Компанијата „Спејс Екс“ ја најави својата прва целосно комерцијална цивилна мисија во вселената која се очекува да се случи до крајот на 2021 година. Со неа е предвидено за првпат во вселената да биде лансирано комерцијално летало што не е во сопственост и нема да биде контролирано од ниту една влада. Комерцијалниот лет е дел од добротворната мисија на Џеред...

Илон Маск ги збуни инвеститорите, наместо во апликацијата „Сигнал“ инвестирале во компанија со слично име

Elon Musk
Повикот на Илон Маск да се користи „Сигнал“ ги збуни инвеститорите, кои своите пари ги инвестирале во погрешна компанија. Извршниот директор на компанијата „Тесла“ на 7 јануари на Твитер ја испрати пораката „користете Сигнал“, што се однесуваше на шифрираната апликација за пораки „Сигнал“. Веќе од следниот ден, акциите на сосема друга и неповрзана компанија наречена „Сигнал Адвенс“ (Signal Advance) пораснале...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...