fbpx
Таг: игри

таг: игри

Настани во повеќе онлајн игри со различни награди

Оваа пролет има многу настани на различни игри попознати под името „Event“-и, на кои има различни награди и забрзано левелирање на повеќе игри - настани кои се во тек на игрите Diablo 4, WoW PlunderStorm.  Годишнини слават игрите  Hearthstonе -10 годишнина , Black Desert Online -8 годишнина и Warframe слави 11 годишнина. Прославите се во вид на продолжен период на...

Флеш вести за гејмерите: кои се новините што ќе го привлечат вашето внимание?

Неколку важни вести за игри беа објавени деновиве, кои ќе побудат интерес од гејмерите. Во екот на исчекување на новата Близкон конференција на која Близард откриваат вести и новости за развивање на нивните игри во нови варијанти, излезе видео со монтажа која вешто збуни голем дел од гејмерската популација, а ги насмеа повеќето што го сфатија вицот.  Видеото што е одлично...

Две нови бесплатни игри на Epic Games: Eternal Treads и The Evil Within

Skrinshot od platformata na Epic Games
За љубителите на гејмингот, Epig Games објави две нови бесплатни игри - Eternal Treads и The Evil Within. Игрите можете да им побарате за симнување, но не мора веднаш да ги преземете. Тие ќе ви стојат во вашата “библиотека” на игри од Epic Games и ќе може да ги играте кога сакате.  https://www.youtube.com/watch?v=gwpV6Dvf6LA *Трејлер од играта Eternal Treads Играта Eternal Treads е занимлива,...

Играта „Господарите на паднатите“ (Lords of the Fallen) пропадна, „Лагите на Пи“ (Lies of P) станува сè попопуларна

Elden Ring screenshot lichna arhiva na Ivan Stojanovski se koristi so dozvola
Играта Господари на паднатите (Lords of the Fallen) „пропадна", односно, стана крајно разочарувачка само неколку дена по нејзиното излегување на пазарот. Токму како што претпоставивме во еден претходен напис, играта е неуспешна и има оценка 5 на скала од 1 до 10 според американската веб-страница за видео игри „ИГН“ (Imagine Games Network). Во играта има опција да се употребува...

Илон Маск се стримаше играјќи „Диабло 4“, следи и промоција на втората сезона на „Диабло 4“

The Lords Of The Fallen Скриншот од Youtube
Илон Маск се покажа како најголем промотор на играта „Диабло 4“. Неговите стримовите додека гејма со играта „Диабло 4“ привлекоа огромно внимание, особено поради тоа што прикажа вешто играње на играта и одговараше на рандом гледачи на неговиот чат за време на стримањето. https://www.youtube.com/watch?v=VINQe70u0Ig Додека Илон Маск преку промоција на стриминг сервисот на неговата платформа X привлече преку 900.000 гледачи, во...

Играта Марвел Авенџерс ќе биде тргната од продажбa на 30 септември

Мarvels Аvengers скриншот од играта
Играта Марвел Авенџерс ќе биде тргната од продажбa на 30 септември, додека гејмерите кои дотогаш ја купиле ќе може да ја играат и понатаму. Оваа игра моментално чини 4 евра на Steam. Со нејзиното купување се добива целосната апдејтирана верзија на играта, односно Marvel Avengers Definitive Edition која што ги вклучува сите ликови и поголемиот дел скинови и emotes за...

За љубителите на гејмингот, доаѓа апдејт за WoW наречен „Guardians of the Dream“

Скриншот од Трејлер за WoW Dragonflight
Љубителите на гејмингот ќе се израдуваат на веста дека пристигнува нов апдејт за WoW, во склоп на експанзијата Драгонфлајт наречен „Guardians of the Dream“. Тој се однесува на целосна тековна приказна за долгоспоменуваниот Emerald Dream, што се појави кај Најтелф Друидите во класичната верзија на WoW и повремено имаше исцепкани делови околу тоа место. Дури во Legion експанзијата имаше...

Играта Lord of the Rings: Return to Moria ја враќа заинтересираноста за игри со преживување

Lord of the Rings: Return to Moria -скриншот од Epic Games
Најновата игра што треба да излезе наскоро од „Светот на Толкин“ е играта Lord of the Rings: Return to Moria, која ја враќа заинтересираноста за игри со преживување со нови механики како опции за сим-градење на бази. Главните ликови во играта се џуџињата. https://www.youtube.com/watch?v=sGSjYYAvLWs   Дејството се случува по „Падот на Саурон“, каде џуџињата ги реотвораат напуштените рудници на Морија изградени од...

Најдобрите и најнови трејлери за игри од Gamescom 2023

На настанот Gamescom 2023 преку неколкучасовен стрим во живо беа претставени најновите и најдобрите трејлери за видео игри. Самите трејлери се добри и ги прикажуваат новите карактеристики што фигурираат во игрите, меѓутоа и за многу од игрите новитетите се непроменети од вестите што веќе беа објавени. Токму поради тоа, во овој текст ќе ви презентираме голем број трејлери со датумите...

Играта „Oувервач 2“ ќе ја има и на платформата „Стим“, наскоро ќе има и други игри од компанијата „Близард“

Overwatch 2 is Coming to Steam извор YouTube
Играта „Оувервач 2“ ќе добие своја верзија на платформата „Стим“. Но за да ја играте, ќе биде потребно да имате корисничко име на „бетл нет“ (battle.net), како и да имате достигнувања на „Стим“. Наскоро, од компанијата „Близард“ планираат да ги префрлат и своите други игри на „Стим“. Наместо збрката што ја предизвика „Стим“ верзијата за Guild Wars 2 (која...

Првата сезона на „Диабло 4“ ќе почне на 20 јули – сè што вреди да се знае за неа

Првата сезона на „Диабло 4“ ќе почне на 20 јули. Неупатените може да се запрашаат што е сезона и како функционира. Сезоните во „Диабло“ беа имплементирани во „Диабло 3“ и беа посебни настани на кои можеше да се добијат нови изгледи за оружја, оклопи, минипети и портрети. Функционираа така што се создаваше сосема нов карактер од левел 1 и...

Започна летната распродажба на игри со попусти на Батлнет и Стим

Почна долго очекуваната распродажба на игри на Steam и Battle.net, за која се знаеше дека ќе се случи летово. Сега може да се набават и стари, подобри наслови по намалени цени. Што се однесува до платформата на Близард, има намаление за World of Warcraft Dragonflight од 50 отсто. Оваа најнова експанзија претрпе драстични намаленија на повеќе самостојни промоции до...

Најнови трејлери за игри на Xbox Showcase 2023

Фотографија преземена од вебсајтот на Starfield
Само што се одржа настанот Xbox Showcase 2023, на којшто се појавија мноштво нови трејлери за нови игри, од кои повеќето ќе излезат и за компјутери. Во овој напис ви ги претставуваме најинтересните трејлери од настанот. Најголемо внимание привлече трејлерот за најновата игра Fable: Додека игрите Fable во RPG жанрот се потврдија како игри со графика како од цртан филм...

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints
Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа игра е еден вид ултра наградба на стилот што го постави играта Херетик што следеше по првите делови на Doom. Херетик беше иста како Doom со таа разлика што ликот,...

Франција ја забрани употребата на ТикТок, Кенди краш и Нетфликс за јавните службеници

Француската влада ја таргетираше кинеската апликација ТикТок, но и популарната игра Кенди краш и стриминг платформата Нетфликс, забранувајќи ја нивната употреба на јавните службеници во оваа земја поради загриженост за сајбер безбедноста и приватноста, пишува Политико. Франција ќе ги спречи службениците да ги преземаат сите видови на апликации за игри и за видео стримање, како и сите платформи на социјалните...

Кантерстрајк 2 ќе биде бесплатна и пореалистична, а ќе го има и напредокот од CS:GO

Кантерстрајк 2 (извор: Valve)
Кантерстрајк 2 ќе биде бесплатна, пореалистична и целиот напредок од CS:GO ќе се пренесе во новата игра. Што значи ова? Вториот дел од играта ќе има доста надградена реалистична графика и осветлување. Сите што ја користат CS:GO, која во моментов е бесплатна ќе ја добијат Кантерстрајк 2 бесплатно. Веќе им е познато на гејмерите дека CS:GO има и платежна...

Пролетна распродажба на игри на Steam со намалувања до 75 отсто

Скриншот од Steam
Пролетната распродажба на игри на платформата Steam е во тек и ќе трае до 23 март. Ова е добра шанса да се “зграбат” најпосакуваните игри кои ги имате на вашиот список на желби од Steam.  Во листата на најефтини игри, моментално спаѓаат Tekken 7 за 5 евра, Pillars of Eternity 2: Deadfire за 10 евра, Injustice Gods Among us Ultimate...

Бесплатен водич од 403 страници за играње Dungeons & Dragons

Компанијата Wizards of the Coast чии што главни франшизи се Magic The Gathering и Dungeons & Dragons, објави бесплатен водич од 403 страници за играње на D&D. Оваа книга има упатства за играње и може да послужи за организирање и водење и одвивање на играта. Можете бесплатно да ја симнете овде.  Ваквиот потег дојде како изненадување ако се има предвид...

Есенски попусти на игри на платформите Steam, Battle.net, GOG и Epic Games

Во тек се есенските попусти на најпознатите платформи за игри Steam, Battle.net, GOG и Epic Games. Во овој напис ќе ви обезбедиме линкови од каде можете да ги набавите игрите, ќе ги спомнеме најдрастичните попусти во случај да се работи за солидна игра, но и даваме и наши препораки за игри што можете да ги купите.  Би започнале со Steam....

Започнува најголемиот меѓународен маратон за развивање игри, Македонија учествува вторпат

Најголемиот маратон за развивање на игри во светот „Game Jam Plus“ започнува денеска, а ќе се одржува и во земјава. Во негови рамките ќе се развиваат и игри за мобилни/паметни телефони на тема климатските промени и животната средина. Идејата е развивање игри што ќе станат пазарни производи привлечни за инвеститорите, а маратонот ќе трае вкупно 9 месеци. Натпреварот има 6...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...