fbpx
Таг: игри

таг: игри

Есенски попусти на игри на платформите Steam, Battle.net, GOG и Epic Games

Во тек се есенските попусти на најпознатите платформи за игри Steam, Battle.net, GOG и Epic Games. Во овој напис ќе ви обезбедиме линкови од каде можете да ги набавите игрите, ќе ги спомнеме најдрастичните попусти во случај да се работи за солидна игра, но и даваме и наши препораки за игри што можете да ги купите.  Би започнале со Steam....

Започнува најголемиот меѓународен маратон за развивање игри, Македонија учествува вторпат

Најголемиот маратон за развивање на игри во светот „Game Jam Plus“ започнува денеска, а ќе се одржува и во земјава. Во негови рамките ќе се развиваат и игри за мобилни/паметни телефони на тема климатските промени и животната средина. Идејата е развивање игри што ќе станат пазарни производи привлечни за инвеститорите, а маратонот ќе трае вкупно 9 месеци. Натпреварот има 6...

“Guild Wars 2” конечно добива Steam верзија на 10-годишнината на играта

Слика од главниот сајт на Guildwars 2
"Guild Wars 2" конечно добива Steam верзија на 10-годишнината на играта, но исто така има и разочарувачка вест. Досегашните акаунти играни со месеци и со години наназад нема да можат да се поврзат со Steam акаунтот, туку на Steam може да се почне само со тотално нови акаунти. Иако ќе има “crossplay” со акаунтите на Аренанет, сепак се користат...

Најиграната игра за мобилни “Genshin Impact” добива нов голем апдејт наречен “Sumeru”

Genshin Impact Sumeru Слика од HoYoverse
Најиграната игра за мобилни "Genshin Impact" добива нов голем аптејт наречен "Sumeru". Се работи за нова голема нова Open World мапа, иако и светот во "Genshin Impact" веќе е многу простран. Играта ја имаме споменато и во претходни написи. Се работи за кинеска игра, која е број еден игра за мобилни во светот. Според мерењата од јуни 2022 година,...

Code: To Jin Yong – нова игра во развој со впечатлив “Aerial combat”

Слика од главниот вебсајт на играта Code: To Jin Yong
Ако ви се допаѓаат филмови со боречки вештини и долги скокови и прелетувања како Crouching Tiger, Hidden Dragon, Hero и House of Flying Daggers, тогаш ќе ви се допадне и оваа игра насловена Code: To Jin Yong. https://www.youtube.com/watch?v=U3Wr8JfNgww Играта има досега најдобар Aerial Combat (борби во воздух) со мечување и боречки вештини кај игрите, но и самиот gameplay трејлер e од...

Македонската е-спорт федерација ќе се бори на Eвропското првенство во „Кантер страјк“

Македонската репрезентација во „Кантер страјк“ на 4 јуни ја започнува мисијата за одбрана на европскиот трон на Европското првенство, информираат од Македонската Еспорт федерација. Европското првенство, кое воедно претставува и регионална квалификација за Светското првенство, ќе се одвива во два дела. Првиот дел е онлајн фазата, каде што тимовите ќе се натпреваруваат во групи и вториот дел е плејоф...

Сите игри од BioShock колекцијата се бесплатни на Epic Games до 2 јуни

Bioshock скриншот од Epic Games
Сите игри од BioShock колекцијата се бесплатни на Epic Games до 2 јуни. Игрите се FPS игри со многу хумор и добра акција во “стимпанк” атмосфера, каде покрај огнените и инвентивните оружја, се користи и телекинеза, фрлање громови од раце и магнетни куки со кои скокате на високи места, а вашето одело ви овозможува да издржите и под вода....

Најавени нови “средновековни” фантазиски RPG игри: Crimson Desert, I the Inquisitor и Dragon Age 4

Веќе некое време се најавени нови долгочекувани "средновековни" фантазиски RPG игри: Crimson Desert, I the Inquisitor и Dragon Age 4. Во продолжение може да се прочитаат најновите вести околу нив.   1. Crimson Desert Играта Crimson Desert е од истата компанија што ја има направено играта Black Desert Online (повеќе за оваа игра можете да видите во првиот, вториoт и третиот напис на...

Популарната игра Fall Guys станува бесплатна на 21 јуни

Популарната игра Fall Guys станува бесплатна на 21 јуни. Се работи за игра која на прв поглед изгледа како игра за деца, но е многу повеќе од тоа. Во играта се игра со еден лик кој се бутка во голема гужва од повеќе играчи, каде сите ликови се направени како “гумени бомбони” и се преминува преку вртоглави препреки, нивоа...

МАГДА утре со две нови предавања на Конференцијата за развивање на дигитални игри

Во организација на Македонската асоцијација за развивање на игри – МАГДА, утре (18 мај), со почеток од 18 часот ќе се одржат две нови предавања на првата онлајн конференција за развивање на дигитални игри во Македонија, MAGDA Game Dev 1UP, информираат од МАГДА. Иво Нешковиќ, ко-основач на Furious Avocado утре ќе говори на темата "Developing Hyper-casual Games", додека Мартин Петковски,...

„Гејминг“ вести за нови наслови на игри кои наскоро ќе бидат објавени

Скриншот од главниот сајт на Lost Ark
Играта Dying Light 2 Stay Human беше неодамна објавена и покрена голем интерес, бидејќи наводно е вистинска надграба на првиот дел. Во приказната ја наоѓате својата долго изгубена сестра со која сте биле разделени како деца и одите на заеднички мисии. Parkour-от во играта е надограден со повеќе опции, а исто така има новитети и во „комбатот“. Играта Lost Ark...

Супер популарната игра „Вордл“ купена од весникот Њујорк Тајмс

Весникот Њујорк Тајмс ја купи онлајн играта „Вордл“, која во моментов е супер популарна на социјалните мрежи, соопшти Њујорк Тајмс. Сложувалката на зборови всушност им овозможува на играчите во шест обиди да погодат збор од пет букви, при што зборот што треба да се погоди се менува на дневно ниво. Играта е супер популарна во моментов на социјалните мрежи,...

Денеска почнува он-лајн гејминг неделата со хуманитарен карактер

Македонската Еспорт Асоцијација од 24 до 28 декември ја организира он-лајн гејминг неделата, во чии рамки се предвидени натпреварувањата во три игри. Сите овие натпреварувања ќе се одвиваат он-лајн и со мотото #HelpTheOthers, со цел помагање на сите оние кои им е најпотребен персонален компјутер, дали за он-лајн предавања и учење или пак работа. За да приказната биде уште...

Македонскиот кантерстрајк тим победи на Светското првенство во Израел

Слика од победниците во Кантерстрајк
Македонската „Кантер страјк: Глобал офенсив“ (Counter Strike:Global Offensive) репрезентација го освои Светското првенство на Меѓународната еспорт федерација. Тие успеаја да го победат тимот на Романија во финалето, откако претходно во полуфиналето ја совладаа украинската репрезентација. Составот за CS:GO репрезентацијата од актуелните светски прваци е следен: Јане “aidKiT” Апостолоски, Дамјан “kyxsan” Стоилковски, Александар “CacaNito” Ќулукоски, Павле “stYleEeZ” Стојановски и Кристијан “fodor”...

Погледнете ги најновите трејлери за игри од Tokyo Game Show 2021

Tokyo Game Show 2021 се одржа во периодот од 29 септември до 3 октомври во јапонскиот главен град, при што овој планетарен настан ни ги донесе најновите трејлери за игри што ќе бидат популарни во претстојниот период. Издвојуваме дел од нив:   Stranger of Paradise Final Fantasy Origins https://www.youtube.com/watch?v=ee48s_zto0k Најновиот Final Fantasy наслов Stranger of Paradise Final Fantasy Origins ја обработува истата...

Играта „Nioh“ бесплатна на „Epic Games“ до 16 септември

„Nioh: The Complete Edition“ е игра што во нормална продажба може да се купи за 50 евра, но „Epic Games“ ја даваат бесплатно на промоција до 16-ти септември (четврток). Воедно, оваа игра е една од најтешките во жанрот на "Souls Like" игри.  https://www.youtube.com/watch?v=t2IgDN32-pU Иако самата приказна е фикција, главниот лик е базиран на првиот западен самурај Вилијам Адамс кој вистински постоел....

Дали е Path of Exile добра замена за Diablo?

И двете игри Diablo 3 и Path of Exile  се многу слични, но сепак различни. Додека Path of Exile е бесплатна за играње, а Diablo 3 на пример е „buy to play” (се купува еднаш и се игра без месечни претплати), достапноста е многу битен фактор. Иако Diablo 3 изгледа подобро и е детално сработена, сепак е прекратка игра...

Најавена новата експанзија за Guild Wars 2, наречена End of Dragons

Guild Wars 2 е една од најдобрите ММО игри во моментов и иако е со „buy to play“ модел (еднаш се купува и нема месечна претплата), основната верзија на играта е „free to play“. Иако веќе има две експанзии, Heart of Thorns и Path of Fire, само што беше најавена најновата експаnзија, наречена End of Dragons, на која ѝ...

Најновите и најдобрите игри на тема Господар на Прстените од Џ.Р.Р. Толкин

Најновата игра од “светот” на Џон Роналд Руел Толкин што треба да излезе е играта Голум. Исто така, имаше најави и за сосема нова ММОРПГ (Масив Мултиплејер Онлајн Рол Плеинг Гејм), која исто како и најавената серија што треба да се снима ќе беше сместена во второто доба на Средна Земја и ќе беше далеку пред дејството од Господар...

Видео игри без насилство

Има мал број на игри којшто се тотално без насилство или содржат мала доза на фантазиско насилство и најчесто се игри со отворен свет каде има истражување. Зборуваме за игри без пукање со пушки и пиштоли и без насилства со „мeч и магија“. Една таква игра е ABZU. Се работи за игра каде играте како нуркач кој го истражува океанот,...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...