fbpx
Таг: Hristijan Mickoski

таг: Hristijan Mickoski

Грчки „Катимерини“: Преспанскиот договор оспорен во предизборната дебата во Северна Македонија

Изборната кампања за претстојните претседателски и парламентарни избори во државата предизвика интерес и во грчката јавност, најмногу поради изјавите на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, околу Преспанскиот договор и името на земјата. Онлајн изданието на грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека лидерот на најголемата опозициска партија во Северна Македонија изјави оти, доколку биде избран за пример, тој ќе ја нарекува...

Предизборно расфрлање со незаработени пари

Постојат повеќе аспекти преку кои може да се анализира понудата на двете најголеми политички партии во македонскиот блок СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори. За тоа, секако, треба да бидат и достапни програмите за пошироката јавност, а засега не се ставени на нивните веб сајтови. Но, од презентациите што досега ги направија по различни собири може да се издвои...

Контраспин: Концептот „Да станеме посакувани и Бугарија ќе биде пред свршен чин“ е магла

Во уште еден неодреден сет одговори за европската перспектива на државата доколку ВМРО-ДПМНЕ ја формира идната влада, нејзиниот лидер Мицкоски во еден момент најавува не така брзо решение „доколку од другата страна немаме вистински партнер“ и потоа искажува спин, нудејќи концепт дека прво треба „да станеме посакувани, со што Бугарија ќе била пред свршен чин“. Ова тврдење е извртување...

Мицкоски ги објави имињата на носителите на пратеничките листи

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги потврди имињата на носителите на пратеничките листи. Листата во првата изборна единица ќе ја предводи Мицкоски, во втората носител ќе биде Владо Мисајловски, во третата Драган Ковачки, во четвртата Александар Николоски, а во шестата Дафина Стојаноска. За петтата изборна единица сè уште не е дефинирано имeто на носителот. Мицкоски изјави дека ќе водат позитивна...

Контраспин: Барањето за 61 пратеник и „потполниот хаос“, се однапред пласирано алиби на Мицкоски

Нагласувањето на потреба од 61 пратеник за успешно владеење и истакнување на хиперболизираната политичка реторика дека „државата е во потполн хаос“, и дека „ништо не функционира“, нема поткрепа во реалноста и во суштина се спинови. Тие повеќе служат како со време кажано алиби на Мицкоски за евентуален утрешен застој, или неуспех да се испорача ветеното во предизборната кампања или...

Мицкоски испрати двојна порака за „црните листи“

Мицкоски во интервјуто за Клик плус на ТВ 21 (15.01) испрати двосмислена порака кон јавноста околу „црните листи“ на САД и на Велика Британија. Тој на два-три пати изјави „остајте ги црните листи, не ни помагаат црни листи, црната листа на САД е нешто друго,“ итн. Од друга страна, го повика јавниот обвинител веднаш да ги побара доказите и...

Таравари и Мицкоски не се сретнале во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на 31 јануари

ВМРО-ДПМНЕ демантираше дека Арбен Таравари и Христијан Мицкоски имале средба во партиското седиште. Телевизијата Клан испрати соопштение дека не е точна првично објавената информација од нивната телевизија, дека автомобилот на Таравари бил снимен во гаражата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: Арбен Таравари на...

Мицкоски ги најави техничките министри: Адвокатот Тошковски за внатрешни, Ѓоко Велковски за труд и социјала

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во „Топ Тема“ на телевизија Телма ги соопшти имињата на техничките министри и заменици кои ќе ги предложи ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада. Toj рече дека тоа се „компетентни и неизвалкани кадри чија задача ќе биде да ја обезбедат волјата на народот“. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека технички министер за внатрешни работи ќе биде...

Ковачевски на премиерското столче уште 10 дена, неизвесна средбата со Мицкоски

Кабинетот на Ковачевски ќе поднесе оставки на 26 јануари заедно со претседателот на Собранието Талат Џафери и министрите што треба да бидат сменети за да може за викендот, на 27 и 28 јануари, Собранието да ја избере техничката влада. Ковачевски утрово имал состанок со Џафери, кој треба да биде премиер во техничката влада, како и со координаторот на пратеничката група...

ВМРО-ДПМНЕ на 11 јануари ќе разговара за кандидатите во техничката влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска информираше дека на 11 јануари ќе имаат состанок на извршниот и централниот комитет на партијата, на кој ќе се разговара за кандидатите за министри и заменици-министри во техничката влада која треба да ја води земјава од 28 јануари. Мицкоски денеска во одговорите пред новинарите не сакаше да прецизира за евентуални имиња на идните министри...

Ковачевски и Мицкоски ќе разговараат за техничката влада зад затворени врати

Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, и лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе имаат тет-а-тет разговор за техничката влада пред изборите, но средбата нема да биде најавена за медиумите, ниту тие ќе може да се надеваат на изјави веднаш по средбата. Како што рече Ковачевски, лидерската средба ќе се одржи откако претходно за тоа ќе решат партиските органи на СДСМ. „Ќе...

Сигналите од ВМРО-ДПМНЕ за учество во „техничката влада“ се недвосмислени

Повеќе сигнали од високи функционери и претставници на ВМРО-ДПМНЕ укажуваат дека партијата ќе учествува во преодната, „пржинска или техничка влада“. Тоа што органите на партијата допрва ќе решавале за тоа прашање може да биде или за политички маркетинг, дотолку повеќе што за технички премиер е веќе номиниран Талат Џафери, или заштита на претседателот на партијата Христијан Мицкоски, кој јавно...

Партиите договорија техничка влада од 28 јануари и двојни избори на 8 мај

Фото: Борче Поповски
Лидерите на парламентарните политички партии денеска се согласија првиот круг од претседателските избори да се одржи на 24 април, додека на 8 мај да се одржат вториот круг од претседателските избори и парламентарните избори. Техничка влада согласно актуелниот закон ќе има од 28 јануари, при што политичката партија ДУИ ќе го даде премиерот на техничката влада. Ова се клучните работи...

Ковачевски оптимист дека в понеделник ќе има успешна лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски за в понеделник во Собранието очекува успешна и конструктивна лидерска средба. Тој, како што рече, очекува политичките партии да седнат на маса без да има уценување на една политичка партија кон други и да се постигне договор за Изборен законик со препораките од ОБСЕ/ОДИХР, како и датум за избори. „Успешна лидерска средба значи дека политичките партии ќе...

Контраспин: Спин е „купувањето“ на гласовите на пензионерите од страна на ВМРО-ДПМНЕ со 5.000 денари линеарно зголемување

Ветувањето на Мицкоски има елементи на спин зошто нема ниту основно образложение како и од каде ќе се успее да се зголемат основиците на пензиите за 330 милиони евра за една година, а да не се загрози стабилноста на Фондот и генерално на пензискиот систем. Зашто на така зголемените пензии потоа ќе следат нови усогласувања со инфлација и со...

Контраспин: Без трета опција шансите за прогрес на земјата се многу помали

Конкурентноста е лек за многу проблеми во економијата, но и во политиката, лек кој може демократијата да ја направи пофункционална. Инсистирањето на доминација во пратеничкиот состав и доминација во власта, можеби носи механизам за побрзо носење одлуки, но исто така и опасност од автократија, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ѝ се обрати на...

ВМРО-ДПМНЕ не го открива претседателскиот кандидат, ќе го бираат на конвенција

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ не го открива името на претседателскиот кандидат со којшто ќе настапат на претстојните претседателски избори, што треба да се одржат наредната пролет. Партискиот претседател Христијан Мицкоски при денешната посета на општина Ресен, на новинарско прашање во однос на тоа дали ќе биде маж или жена кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, одговори дека партијата има сериозна внатрешна...

Злоупотребите на Клиниката за онкологија ја отворија рак-раната за мешањето на партиите во правосудството

И покрај апелите од страна на Јавниот обвинител Љубомир Јовески да не се мафта со документи и да нема „фалење во однос на тој кој има информации за работата на Клиниката за онкологија“ туку истите да се пријават во обвинителството, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и денеска продолжи да зборува за аферата, како што ја нарече „Диво месо“. Тој сега...

Клиника за онкологија: Мицкоски не откри никаков скандал, да престане политизирањето на случајот

Претседателката на Анкетната комисија за работењето на Клиниката за онкологија, Рашела Мизрахи, по вчерашните изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека и до ден денеска има злоупотреби на клиниката, најави дека денеска, откога ќе ги сослушаат последните сведоци, ќе побараат проширување на надлежностите и работата на комисијата. Мицкоски, пак, неговите наоди за работата на клиниката ги именуваше како...

Мицкоски и Ковачевски се препукуваат околу предлозите за уставни измени

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава, Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски со денови се препукуваат околу предлозите за уставни измени. По ДУИ, и од Алијансата на Албанците денеска нагласија дека се подготвени и тие да излезат од владата доколку ВМРО-ДПМНЕ ги гласа уставните измени, додека партијата БЕСА најави оти нема намера да влезе во евентуална широка влада. Премиерот...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...