fbpx
Таг: гласачи

таг: гласачи

Мирно и без проблеми тече гласачкиот процес, 4 отсто излезност до 9 часот

Мирно и празно, невообичаено за изборен ден. Вака беше денеска во основното училиште со ресурсен центар „Иднина“ во општина Чаир. Екипа на Мета беше во ова училиште околу 10 часот. Немаше гласачи пред избирачките места, a во училниците имаше едвај по еден гласач. Сепак, пред училиштето имаше полициско обезбедување. „Обично наутро кај нас е најголема излезноста, но еве денеска нема...

Лажен роботски повик од „Џо Бајден“ им кажува на гласачите да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир

Лажен телефонски повик со глас за кој се тврди дека е на американскиот претседател Џо Бајден ги повикува гласачите во САД да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир што се одржуваат денеска. За случајот е отворена истрага, а сомневањата се дека аудиоснимката е генерирана со помош на вештачка интелигенција, јавува Би-би-си. Во моментов не е јасно кој ја создал...

Протестите против изборни измами во Србија ќе продолжат на 16 јануари

Лидерот на српската опозиција Драган Ѓилас денеска во Белград објави дека десетици илјади луѓе од други места надвор од Белград биле впишани во избирачкиот список за да гласаат на белградските избори, пренесува весникот Данас. Тој денеска одржа прес-конференција пред разрушен објект во белградската населба Вождовац, на чија адреса е впишано дека живеат 50-тина лица. Ѓилас изјави дека случајот со објектот...

На изборите во САД следната година, вештачката интелигенција може да ги замени „велешаните“

Вештачката интелигенција со разни алатки набргу ќе може да креира купишта лажни содржини - фотографии, звучни записи и видеа - и да се обиде да ги замаја и излаже гласачите и дури и да влијае на исходот на избори, пишува меѓународната новинска агенција „Асошиејтид Прес“ во обемна анализа. Со тоа, на претседателските избори во САД следната година би можело да...

Жестоко во Бугарија пред изборите: Глас се купува за 100-200 лева, најмногу пријави за ГЕРБ

Се нудат од 100 до 200 лева за глас на претстојните парламентарни избори во Бугарија в недела, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи (МВР). Најголем број пријави се за понуди од ГЕРБ и ДПС. До министерството изминативе денови стигнале 250 пријави за купување гласови, а обвинителството не прифатило 180 барања за истрага, пренесува бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Како што објасни главниот...

Обвинителството води постапки за пукања, кинење ливчиња, подмитување гласачи…

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство, денеска ги презентираше случаите на изборни нерегуларности во текот на вчерашните локални избори, како и од претходно. Нерегуларностите се движат од агитација и поткуп на гласачи, преку кинења на ливчиња и оставање празни ливчиња на гласачки пулт, до закани и пукање. Комисијата на Јавното обвинителство соопшти дека пристигнале голем број известувања, поднесоци...

ДИК: Ќе се гласа до 19 часот и 30 минути

„Иако беше предвидено избирачките места да бидат затворени во 19 часот, изборниот процес продолжува се додека не гласаат граѓаните кои се затекнати во објектите за гласање, односно до 19 часот и 30 минути“, соопшти на прес-конференција ретседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски. „До сега излегле 49,29 проценти од избирачите заклучно со 18 часот и 30 минути“, кажа Даштевски....

Даштевски: Лицата што ќе се затекнат во кругот на избирачките места ќе гласаат и по 19 часот

Поради застојот предизвикан од нефункционирање на некои од електронските читачи на отпечатоци од прст, Државната изборна комисија (ДИК), донела едногласна одлука секој што до 19 часот ќе биде во кругот на избирачкото место, вклучително и дворот на училиштата, градинките, или објектите во кои се врши гласањето, да може да го оствари своето гласачко право и по официјалниот крај на...

МВР: До 12 часот 39 отсто помалку нарушувања на изборниот процес во однос на лани

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека до 12 часот денеска има 39 отсто помалку нарушување на јавниот ред и мир во текот на гласањето во однос на парламентарните избори минатата година. Не се регистрирани посериозни нарушувања, а гласањето главно се одвива мирно и без проблеми. Од регистрираните инциденти, имало случај на изборен поткуп, агитации и притисоци врз гласачите, но...

ДИК: Излезноста на гласачите до 13 часот е 20,76 проценти

Излезноста на гласачите до 13 часот е 20,76 отсто, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. Податоците се собрани од 2.519 гласачки места (72,39 отсто), а на гласање излегле 237.476 гласачи. Даштевски додаде дека на шест избирачки места се гласа на стариот начин со УВ ламба и со спреј, а на 11 места имало прекин повеќе од еден...

Пријави за изборни неправилности во Скопје, Амбасадата на САД добила пријава за „83 попречувачи со огнено оружје“

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство соопшти за неколку пријави за изборни нерегуларности во Скопје, како и за пријава добиена преку Амбасадата на САД дека 83 криминалци добиле огнено оружје за да вршат изборни нерегуларности. Добиена е пријава дека засега непознати лица со две патнички моторни возила вршат изборен поткуп во Топаана и Шуто Оризари. Дадени се...

Вонредни локални избори за градоначалник, излезноста во Штип е 2,94 а во Пласница 7,37 отсто од запишаните гласачи

Два часа по отворањето на вкупно 77 гласачки места во Општината Штип, Општинската изборна комисија ги сумираше првичните податоци од излезноста на Вонредните локални избори за избор на градоначалник. До 9 часот своето право на глас го оствриле 2,94 проценти од запишаните гласачи, или 1.227 граѓани. Право на глас имаат 41.777 граѓани, запишани во Избирачкиот список во Штип. Според Општинската...

ДИК: До 19 часот гласале 45,74 отсто од гласачите запишани во избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека до 19 часот гласале 45,74 отсто од граѓаните запишани во избирачкиот список. Притоа, највисока излезност е регистрирана во четвртата изборна единица, каде до 19 часот гласале 53,22 отсто од гласачите. Веднаш по неа, следи третата изборна единица, каде одѕивот на гласачите до 19 часот е 51,51 отсто, по што следуваат првата изборна единица со...

ОЈО регистрираше 10 случаи на агитирање и давање поткуп за гласање за одредени политички партии

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето при Основното јавно обвинителство ја известува јавноста дека до 17.00 часот изборите се одвиваат во мирна атмосфера, без значителен број изборни нерегуларности. „Во основните јавни обвинителства и на електронската адреса [email protected] на која граѓаните можат да пријават сомнение за сторено кривично дело поврзано со...

ДИК: До 17 часот гласале 38,78 отсто од гласачите запишани во избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека до 17 часот гласале 38,78 отсто од граѓаните запишани во избирачкиот список. Притоа, највисока излезност е регистрирана во четвртата изборна единица, каде до 17 часот гласале 43,99 отсто од гласачите. Веднаш по неа, следи третата изборна единица, каде одѕивот на гласачите до 17 часот е 43,85 отсто, по што следуваат првата изборна единица со...

До 15 часот гласале околу една третина од гласачите во избирачкиот список

Околу една третина од гласачите заведени во избирачкиот список излегле да гласаат до 15 часот, соопшти ДИК. Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 15 часот на избирачките места на ниво на целата земја е 31,77 отсто. Од шесте изборни единици, највисока излезност е регистрирана во 3-та, односно 37,24 отсто. Идентична беше ситуацијата и со одѕивот на гласачите до 13 часот...

Обвинителство: Во неколку градови се вршеле агитации, се нудел поткуп во пари и ваучери за гориво

Се вршела агитација со закани, лично или преку социјални мрежи за гласање за одредена политичка партија, се нуделе ваучери за гориво и пари, а имало и обид за гласање без важечка лична карта. Тоа се посочува во пристигнатите пријави за изборни нерегуларности, денеска до 13 часот, во основните јавни обвинителства и преку електронската адреса [email protected]. Настаните се пријавени во...

Четвртина од избирачите излегле да гласаат до 13 часот

Четвртина од гласачите регистрирани за предвремените парламентарни избори излегле на избирачките места во земјава до 13 часот за да ја искажат својата волја, покажуваат резултатите што ги соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Според нејзините статистики, излезноста на ниво на земјава до 13 часот е 24,61 отсто, додека од шесте изборни единици на кои е поделена нејзината територија, најголем е одѕивот...

ЦИВИЛ регистрираше 18 нови изборни нерегуларности

Освен трите инциденти регистрирани по почетокот на гласањето денеска, организацијата ЦИВИЛ, која го следи гласањето на голем број избирачки места, во меѓувреме регистрирала вкупно 18 инциденти или други изборни нерегуларности, соопштени Џабир Дерала, претседателот на ЦИВИЛ на прес-конференцијата во 10 часот. Меѓу нерегуларностите што се забележани, се контрола од партиски набљудувач кој што заокружува на ливчињата, некористење УВ ламба за...

Во Охридскиот регион гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Во 7 часот утрово навреме беа отворени сите 89 избирачки места во Општина Охрид, каде правото на глас можат да го остварат 52.510 граѓани запишани во Единствениот избирачки список, информира Климент Камнароски, претседател на Општинската изборна комисија (ОИК) - Охрид. Од избирачкото место 1238, населба Видобишта, утрово информираа дека гласачкото место е навреме отворено, избирачкиот одбор е во полн состав,...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...