fbpx

Вонредни локални избори за градоначалник, излезноста во Штип е 2,94 а во Пласница 7,37 отсто од запишаните гласачи

-

Два часа по отворањето на вкупно 77 гласачки места во Општината Штип, Општинската изборна комисија ги сумираше првичните податоци од излезноста на Вонредните локални избори за избор на градоначалник. До 9 часот своето право на глас го оствриле 2,94 проценти од запишаните гласачи, или 1.227 граѓани. Право на глас имаат 41.777 граѓани, запишани во Избирачкиот список во Штип.

Според Општинската изборна комисија, сите гласачки места се отворени навреме, а гласањето се одвива без проблеми.

Во изминатите два дена гласаа болните од ковид-19 и граѓаните во изолција, потоа болните и изнемоштените, затворениците и две штипјанки сместени во геријатриски центар во Прилеп.

Во Општина Пласница има вкупно 4.954 гласачи, а до 9 часот излегле да гласаат 365 гласачи односно 7.37 отсто.

Гласањето ќе се одвива до 19 часот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...