fbpx
Таг: екологија

таг: екологија

Здружението „Гоу грин“ ги достави првите младински барања за одржлив транспорт

Барања за одржлив транспорт од млади лица, се доставени до општини преку здружението „Гоу Грин“, информираат оттаму. Според одговорните во здружението, вклученоста на младите е стратешки приоритет за градење на одржлива иднина. „Барањата се поставени преку прашалник каде се предложени конкретни барања за промени во нивните општини, а потоа се избрани по 5 за секоја од општините каде ги доставуваат. За...

ФИТР и УСАИД почнуваат обука за млади за зелени работни места

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска објави нов предизвик за „Воспоставување на центар за обука за зелени работни места”. Предизвикот се спроведува во партнерство со Активноста на УСАИД за млади кои активно создаваат можности, имплементирана од организацијата Унапредување на економиите за посилни заедници (IESC) во партнерство со Младински образовен форум и Центар за претприемачи и развој на...

ЕУ ќе го забрани извозот на отпадна пластика во сиромашните земји

Европската Унија (ЕУ) склучи договор кој ќе ги спречи бродовите со отпадна пластика да се истовараат во пристаништата на посиромашните земји. Европските пратеници и земјите-членки, се согласија во петокот да забранат извоз на пластично ѓубре во земји надвор од групата на богати земји на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦР), од средината на 2026 година. Договорот се склучи на...

ЕУ постигна историски договор за законот за обнова и заштита на природата

Европарламентарците и земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за значаен закон за заштита на природата, пренесува Гардијан. Законот за обнова на природата, важен столб на европскиот Зелен договор, ќе ги принуди земјите на ЕУ да санираат најмалку 20 отсто од европската земја и мориња до крајот на деценијата. Законот содржи обврзувачки цели за обновување на најмалку 20 отсто од деградираните живеалишта...

Балтичкото Море трпи штета на биодиверзитетот и ледената покривка

Балтичкото Море се соочува со „критични предизвици“ поради климатската криза и деградацијата на биолошката разновидност, вели ново истражување, а шведската крајбрежна стража се бори да го спречи влијанието на излевањето нафта на јужниот брег на земјата, пишува Гардијан. Во најсеопфатното истражување до сега, експертите од Балтичката комисија за заштита на морска животна средина (Хелком) во вторникот рекоа дека имало „малку...

За првпат одржан базар на мали еколошки бизниси во Македонија [галерија]

Бистро комедија
Денес во Бистро Комедија се одржа првиот базар на мали еколошки бизниси во Македонија. Целта на овој настан е запознавање со бизнисите кои придонесуваат кон одржлив развој и промоција на македонската еко заедница и еколошките алтернативи кои нудат замена на стандардните производи. На базарот на купувачите им беа претставени бизниси за рачни везови, облека од втора рака, еко восочни обвивки,...

Аврамоска Мадиќ: Екоцидот ќе се казнува со најмалку 10 години затвор

Зачестената присутност на еколошкиот криминал е глобален проблем кој мора да се решава на различни начини преку ефикасни правни механизми, рече денеска заменик-министерката за правда, Викторија Аврамоска Мадиќ на обуката „Ефективни практики за еколошка правда“, финансирана од ЕУ во рамките на проектот „Зелена претставка за еколошка правда“. Аврамоска Мадиќ се осврна на измените во Кривичниот законик поврзани со кривичните дела...

„Шорткат“ во Батинци: Загадување на Маркова Река од депонијата Дрисла

Загадување на Маркова Река од депонијата Дрисла утврди Државниот инспекторат за животна средина. Екипата на „Шорткат“ го посети селото Батинци, чии жители со години живеат близу депонијата, кои се пожалија на штетното влијание на загадувањето врз нивните животи. Повеќе за ова во новите вести за млади. Третираме уште една тема од животна средина, а тоа е скопското аерозагадување кое се...

Еко-активисти и експерти се дел од новото Работно тело за измени на Законот за урбано зеленило

Формирано е Работно тело за измени на Законот за урбано зеленило во кое членуваат експерти, претставници на институции и еко-активисти, информираат од Зелен институт. Ова е прв состанок на кој присутните дале поддршка за предложените законски измени, за да се спречи уништувањето на градското зеленило со урбаната експанзија и непочитувањето на законите. Овие измени добиле поддршка и од претставниците на...

Направен уште еден чекор за гарантирање на правото на децата на здрава животна средина

Комитетот за правата на детето на Обединетите нации денеска експлицитно го потврди правото на децата на чиста, здрава и одржлива животна средина, издавајќи сеопфатно толкување на обврските на земјите-членки според Конвенцијата на ОН за правата на детето. Овој општ коментар треба да послужи како потсетник за да ги одржиме напорите за климатска акција, притоа разбирајќи дека оваа акција е од...

Грета Тунберг казнета од шведскиот суд за непочитување на полициска наредба

Грета Тунберг е казнета од шведскиот суд откако беше прогласена за виновна, за непочитување на полициската наредба за напуштање протест за клима, соопштува Гардиен. Активистката која од 2018 година стана заштитно лице на младинското движење за климата, призна дека учествувала на протестот во Малме во јуни, но се изјасни дека не е виновна, со образложение дека дејствувала од потреба. „Моите постапки...

Шведска ќе ја обвини Грета Тунберг за блокирање на нафтено пристаниште

Грета Тунберг се приклучи на група млади активисти кои блокираа танкери со нафта на пристаништето во Малме во јуни. Таа одбила да замине кога полицијата ѝ наредила и може да се соочи со затвор од шест месеци или пак парична казна, пренесува Би-би-си. Личности кои учествувале на протестот се качувале на танкери со нафта. Грета Тунберг на „Инстаграм” изјави дека Климатската...

Активисти затрупаа дупки на голф терени – герила акција во Шпанија против прекумерното трошење вода

Активисти низ Шпанија извршиле герила акција на десет терени за голф - ги затрупале дупките за голф со цемент и во нив никулци, во знак на револт на тешката суша во Шпанија, за која се смета дека е најтешката суша во последните 100 години, известува Си-ен-ен. 🔥Saboteamos 10 campos de golf en todo el territorio español 🔊Actuamos en diez campos de...

Пет тима млади луѓе ќе изработат решенија за заштита на почвата со пари од програмата Апшифт

Пет групи составени од млади на возраст од 13 до 19 години добија по 120.000 денари за да ги остварат иновативните решенија за подобрување и заштита на почвените ресурси во заедницата и да се прилагодат на последиците од климатските промени. Иноваторите беа избрани во рамките на програмата „Апшифт“ (UPSHIFT), во која 10 средношколски тимови од Скопје, Тетово, Кочани, Штип, Делчево,...

Отворен повик за авторски аудио поткасти на КСП Центар-Јадро

KСП Центар Јадро во рамки на проектот „Arts Hub”, објави јавен повик за поддршка на автори и авторки во создавање авторски аудио поткаст. На повикот ќе се одберат пет апликации кои меѓудругото ќе добијат и поединечен хонорар од 8000 денари бруто износ. Темите за поткастот се: екологија и заштита на животна средина, ментално здравје, јавни простори и архитектура, критика или...

И „Зелен хуман град“ со 15 предлози за намалување на аерозагадувањето во Скопје

Од иницијативата „Зелен хуман град“, која што има и советници во Советот на Град Скопје, имаат 15 предлози за намалување на аерозагадувањето во Скопје. Од нив, шест мерки се за итно постапување. Притоа, од „Зелен хуман град“ најпрво бараат Советот на Град Скопје да ѝ препорача на Владата да го задолжи УХМР да започне со прогнозирање на температурните инверзии...

Ковачевски: Инвестициите во зелената транзиција се клучни за енергетска стабилност и независност

Република Северна Македонија како земја од Западен Балкан која е насочена кон просперитет и развој, интензивно работи на обезбедување на енергетска стабилност и независност за што има донесено мерки и модели на краток, но и на подолг рок, но и нова Стратегија за инвестиции во зелена енергија. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски денеска во Белград на панел дискусија...

Повеќе од пет милијарди мобилни телефони ќе бидат фрлени како отпад годинава

Годинава ќе бидат фрлени како отпад 5,3 милијарди мобилни телефони, вели Меѓународниот форум за отпадна електрична и електронска опрема, а јавува „Би-Би-Си“. Оваа проценка базирана на податоците за глобалната трговија го истакнува растечкиот еколошки проблем со таканаречениот „е-отпад“. Истражувањето покажало дека многу луѓе, наместо да ги рециклираат, ги чуваат старите мобилни телефони. Поради тоа, скапоцените минерали кои не се извлекуваат од...

Еколошка акција во Ростуше – „Сите сме рефлексија на животната средина“

Клубот за младински активизам при Младинскиот образовен форум (МОФ) заедно со уметникот и скулптор Андреј Миневски и Зеукстритон, здружение за заштита на екологијата и унапредување на културата и спортот во четвртокот во Општина Ростуше ја спроведоа еколошката акција „Сите сме рефлексија на животната средина“. Целта на оваа акција е да се подигне еколошката свест кај граѓаните на општината со оглед...

НП „Шар планина“ сѐ уште не е во функција, граѓаните се жалат на заканите за планината

Нацрт-планот за управување со Националниот парк „Шар Планина“ за периодот 2022-2031 година има нејаснотии во толкувањето. Ова беше еден од проблемите што беа посочени во јавната расправа за Шар Планина, за што Министерството за животна средина и Даниел Богнер, експерт за управување со заштитени подрачја, ветија дека ќе ги поправат во наредниот период. Новата јавна установа „НП Шар Планина“...

Агресивен пензионер е снимен во итната служба на Неапол, а не на вакцинален пункт

Видеото од објавата што ја рецензираме не е од центар за вакцинација туку од итната помош во Неапол. Како што информираат проверувачите на факти на на Factcheck.vlaanderen, самата болница...