fbpx
Таг: Албанија

таг: Албанија

Драги: Италија поддржува одвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Италија е за одвојување на преговорите на Северна Македонија и Албанија за членство во ЕУ, соопшти денеска во Брисел италијанскиот премиер Марио Драги по состанокот на Европскиот Совет во Брисел, пренесе „Јуроњуз“. Северна Македонија и Албанија официјално сѐ уште се ставени во иста рамка за преговорите за членство во ЕУ, а со кревањето на бугарското вето за земјава што се...

Земјотреси ги стресoa Турција, Грција, Албанија и Србија

Земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер претходната ноќ ја потресе соседна Грција, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMСЦ) Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри од островот Хиос, а на 87 километри од Карабаглар во Турција. #Earthquake (#deprem) possibly felt 21 sec ago in #Turkey. Felt it? Tell us via: 📱https://t.co/LBaVNedgF9 🌐https://t.co/AXvOM7I4Th 🖥https://t.co/wPtMW5ND1t ⚠ Automatic crowdsourced detection, not seismically verified yet. More info...

Во Тирана цената на сончогледовото масло се движи од 143 до 165 денари за литар

Супермаркетите и маалските продавници низ Тирана нудат најразлични видови масло за јадење, односно зејтин, од домашно и странско потекло. Тимот на Мета.мк посети неколку супермаркети и продавници во главниот град на Албанија и дојде до сознание дека најевтиниот вид сончогледово масло е „Кинг“ кое е увезено од Украина, при што литар чини 279 леки или околу 143 денари. Во албанските продавници...

Отворена изложбата на Зоран Кардула во Тирана

Бројни гости од Тирана, од јавниот и од културниот живот на Албанија, дипломати од повеќе земји од Германија, Јапонија, Велика Британија и Франција се пристуствуваа во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана на отворањето на изложбата на Зоран Кардула, информираат од Македонскиот културно-информативен центар во Тирана. „Делата на еден од најреномираните македонски современи уметници, графички дизајнер кој веќе 20 години ја...

Земјотреси во Албанија, Грција, Хрватска и Турција

Земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтерова скала рано утрово ја погоди Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Потресот кој се случил две минути пред 3:00 часот наутро со епицентар на 48 километри западно од Призрен е почувствуван и во Македонија, Црна Гора, Србија и на југот на Косово. Според информациите на ЕМСЦ, земјотрес утрово ја погоди и Грција,...

Регистрирани послаби земјотреси во Скопје и Албанија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, 9.3.2022 година, регистрира земјотрес чии епицентар припаѓа на Скопското епицентрално подрачје. „Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 9 часот и 48 минути со Рихтерова локална магнитуда ML2.0 и интензитет...

Порталб.мк: Пирамидалната шема Биг Комерц „ги изгоре“ граѓаните

Социјалните мрежи вријат откако беше затворена илегалната апликација „Биг Комерц“, која го украла оригиналното име на една компанија од Австралија за е-трговија, и преку која се измамени засега неутврден број граѓани кои вложиле пари во оваа, очигледно пирамидална шема, со надеж дека ќе ги вратат многукратно за краток период, пишува Порталб.мк. Илузијата „Биг Комерц“ се урна како кула од карти,...

Илир Мета во Скопје: Блокадата на Бугарија кон Северена Македонија е неправедна

Блокадата на Бугарија кон Северна Македонија во однос на интеграцијата на земјата во Европската Унија, претседателот на Албанија Илир Мета ја смета за неправедна. Во изјава за Порталб.мк тој рече дека сепак е оптимист дека овој спор наскоро ќе биде затворен. Претседателот на Албанија Илир Мета вчера во Институтот за духовно и културно наследство на Албанците - Скопје (ИДКНАМ) одржа...

САД: Преговорите на Албанија и Северна Македонија за членство во ЕУ треба да започнат без одлагање

По неодамнешната средба меѓу секретарот Блинкен и високиот претставник Борел, Соединетите држави и ЕУ се согласија дополнително да го зајакнат нивниот заеднички ангажман на Западен Балкан за поддршка на напредокот на регионот на европскиот пат. „Ја подвлекуваме нашата целосна поддршка за процесот на проширување на ЕУ. Пристапувањето кон ЕУ, наведен приоритет за целиот Западен Балкан, помага во консолидација на демократските...

Потпишан меморандум за изградба на Коридорот 8, до 15 ноември ќе се достават понуди за пругата кон Бугарија

Тројцата министри за транспорт на Северна Македонија, Албанија и Бугарија денеска во Софија го потпишаа трилатералниот Меморандум за соработка, со кој се истакнува заедничката заложба на трите земји за координирана изградба на железничкиот и патниот Коридор 8, информираат од Владата на РСМ. „Железничкото поврзување кон Исток со Република Бугарија и кон Запад со Република Албанија е од клучно значење за...

Лошото време остави без струја 16 села во Албанија, големи поплави и во Италија

Лошото време предизвика 16 села во областа Лежа, северозападна Албанија да останат без струја. Како што јави „ТВ Клан Албанија“, силниот ветер ги оштетил далноводите во селата и од синоќа, овие области немаат електрична енергија. Оваа телевизија објави и дека во градот Корча, на југот на земјата, ветрот оштетил  многу дрвја и соборил покрив од станбена зграда, што можело да...

На северот на Албанија принудно слета авион без ознаки, пилотот и патникот „исчезнаа“

Мал авион принудо слета утрово на северот во Албаниија во областа Вермош која е близу до границата со Црна Гора. На авионот нема ознаки според кои може да се потврди од каде потекнува или кому му припаѓа, што значи дека може да биде нерегистриран или неговите податоци да се избришани, објавија албанските медиуми. За време на летот, во авионот имало...

Албанија утре ќе воведе полициски час и ќе ги заостри условите за влез во земјата

Во Албанија од утре ќе бидат воведени нови мерки за борба против корона вирусот, односно ќе се воведе полициски час во времетраење од 23 часот до 6 часот, соопшти Техничката експертска комисија. Исто така, од 30 септември во земјата е задолжителна вакцинацијата на лекарите, наставниот кадар и учениците. Дополнително, од 6 септември секој што ќе сака да влезе на територијата на...

Ковид-19 пандемијата дополнително ја зголеми трговијата со луѓе во Северна Македонија и Албанија

Иако глобалната пандемија на ковид-19 блокираше многу процеси во нормалниот живот, од друга страна ги зголеми можностите за трговија со луѓе. Во годишниот извештај за трговија со луѓе објавен од страна на американскиот Стејт департмент се вели дека трговците со луѓе брзо се прилагодиле на ситуацијата создадена од пандемијата и како резултат на тоа се зголемил бројот на случаи...

Порталб.мк: Албанија ќе ги заврши работите на „Патот на Арбер“, С.Македонија сè уште не почнала

На заедничкиот состанок на владите на Северна Македонија и на Албанија, водачите на двете соседни земји ветија дека ќе соработуваат во изградбата на „Патот на Арбер“. Инфраструктурниот развој на овој пат ќе донесе големи придобивки за економијата на двете земји, а истовремено ќе овозможи брз и безбеден пристап на РСМ до пристаништата на Албанија. Меѓутоа, додека во Албанија работите...

Македонија, Албанија и Грција заеднички ќе бараат решение за нискиот водостој на Преспанското езеро

Нивото на водата на Преспанското езеро денеска изнесува 842,55 метри и е за над 5 метри под нултата кута кај мерното место Наколец, покажуваат податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). И покрај тоа што врнежите во изминатиов период надоместија дел од изгубеното количество, водостојот на ова езеро останува голем проблем. Водостојот на Преспанското езеро ги собра денеска на високо...

Четири лица се убиени, а двајца се повредени во Албанија поради расправија за поделба на плажа

Четири лица се убиени, а двајца се повредени во вооружен судир на плажа во Велипоја во северна Албанија, јавија албанските медиуми. Според првичните сознанија на полицијата, пресметката се случила по кратка расправија поради поделба на сопственоста над песочните плажи каде што се поставени лежалки, помеѓу два хотела, оддалечени 50 метри еден од друг. Албанскиот претседател Илир Мета побара целосна истрага за...

Порталб: Родовата еднаквост во С. Македонија и Албанија е далеку од европската реалност

Застапеноста на жените во политиката и раководните позиции во Северна Македонија и Албанија е далеку од посакуваното ниво. Стереотипите и предрасудите за улогата на жените во општеството се клучните фактори кои ги држат жените настрана од политиката, како и од другите сфери на животот. Зголемувањето на бројот на жени во политиката и на раководни позиции во последно време е...

Земјава ги ублажува анти-ковид мерките додека процесот на вакцинација тече бавно

Епидемиолошката состојба во Северна Македонија се стабилизира и како резултат на тоа, ублажени се и анти-ковид мерките. Сепак, процесот на вакцинација во земјата се одвива многу бавно. Властите ветија дека ќе добијат 500.000 дози вакцина Синовак на почетокот на јуни, но очекуваните дози не се пристигнати досега. Интензитетот на вакцинација е намален и во соседна Албанија, пишува Порталб.мк. Северна Македонија...

Потпишан Меморандум за разбирање меѓу Обвинителствата за гонење организиран криминал на Северна Македонија и Албанија

Русковска-Краја
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) и Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал на Албанија денеска потпишаа Меморандум за разбирање, со кој се обврзуваат на заемна соработка и размена на информации и документи, соопштија од ОЈО ГОКК. Меморандумот го потпишаа Основната јавна обвинителка Вилма Русковска и нејзиниот албански колега, главен специјален обвинител во...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...