fbpx
Таг: Албанија

таг: Албанија

Лажните вести за вакцината за ковид-19 и „зависноста” на јавноста од теориите на заговор

Албанскиот портал Фактоје.ал пишува дека уште пред да почне кампањата за вакцинација против ковид-19, уште во ноември преку социјалните мрежи и некои од онлајн медиумите, во Албанија и пошироко избувнале теориите на заговор за негативните ефекти на вакцината. Една европска студија, пак, покажала дека Албанија е на второ место, кога станува збор за влијанието на теориите на заговор, додека Северна Македонија на претпоследно...

Заев во посета на Пустец: Владата ќе донира 30.000 евра за основното и средното училиште „Митре Колефски и Трајан Ѓоргијовски“

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска ја посетија Општина Пустец, Мала Преспа во Албанија, заедно со Васил Стерјоски, пратеник во албанскиот Парламент од партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и градоначалникот на Општината, Пали Колефски. Во заедничкото, основно и средно училиште „Митре Колефски и Трајан Ѓоргијовски“, беше потврдена донацијата обезбедена преку македонски...

Примената на брзи тестови за коронавирусот започна во земјава, Албанија ја „чека“ новата 2021 година

Во Албанија, според изјавата на министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, брзите тестови ќе пристигнат во декември. Но, според податоците од тендерот објавени оваа среда, нивното пристигнување ќе се случи во најдобар случај, не порано од средината на јануари 2021 година. Во меѓувреме, Северна Македонија, Грција, Србија и Хрватска веќе започнаа да ги употребат брзите тестови за Ковид-19, со цел...

Дали Северна Македонија претставува пречка за Албанија да ги почне преговорите со ЕУ?

Претставниците на земјите од Европската унија на 18 ноември не успеаја да постигнат консензус за рамката за преговори со Албанија и Северна Македонија, што ќе го отвори патот за првата Меѓувладина конференција, што претставува официјален почеток на преговорите за членство. Пратеникот и истовремено Организациски секретар на Социјалистичката партија на Албанија, Арбен Пелумби ја „обвини“ Северна Македонија, тврдејќи дека бугарското вето...

Изградбата на патот „Егнација“ во Албанија втурната во ќорсокак

Патниот правец Ќукс-Ќафа Плоча со должина од 43,4 километри, познат како патот „Егнација“, по повеќе од една деценија одолговлекување може да се смета како втурнат во ќорсокак. Проектот започна да се гради со почетна сума од 134,6 милиони долари, цена што сега е двојно поголема, додека крајот на изградбата е одложен за уште 22 месеци. „За целосна реализација на проектот...

Охридско Езеро порибено од албанска страна

Водите на Охридско Езеро, од албанска страна, кај селото Лин, општина Подградец, беа збогатени со 1,7 милиони парчиња подмладок охридска пастрмка, соопштија од општина Подградец. На порибуваањето присуствуваа министрите за земјоделство шумарство и водостопанство од Македонија, Арјанит Хоџа и Бленди Чучи од Албанија. -Од година в година се зголемува количината подмладок со кој се порибуваат езерските води. Но, ова денеска...

ИФИМЕС: Договорот САД-Србија-Косово ќе го поправи тоа што ЕУ дозволи да се расипе

Вашингтонскиот договор претставува нова политичка реалност не само за Косово и Србија, туку и за целиот регион на Западен Балкан, па дури и за самата ЕУ, која премногу млитаво се однесуваше кон Западниот Балкан и е немоќна пред притисоците на Русија, Кина и Турција, и која не се спротивставува решително на популистите коишто соработуваат со силите чијашто единствена цел...

Пругата кон Албанија поделена во две фази, владата ќе бара средства за делот од Кичево до Струга

Проектот за изградба на железничкото поврзување меѓу Македонија и Албанија ќе се одвива во две фази. Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата за изградба на оваа пруга и го задолжи Министерството за финансии да достави Барање за изразување на интерес до меѓународните финансиски институции и билатерални кредитори за обезбедување на финансиски средства од 426 милиони евра...

Цоневска: Министерството за правда внимателно да го утврди моделот за деполитизација на судството

Бојан Маричиќ, вчера ја презеде функцијата министер за правда и најави, како што рече, големи реформи во судството, како еден од најважните ресори во преговорите со Европската унија. Истражувачот на Институтот за европска политика (ИЕП), Ива Цоневска, оценува дека најавата на министерот е позитивна, но треба да се внимава на утврдување на моделот за чистење на судството, пишува „Порталб.мк“. Министерот...

ЕК: Северна Македонија претпоследна во регионот по растот на БДП во првиот квартал

Со пораст на бруто домашниот производ од 0,2 отсто во првите три месеци од годинава, нашата земја се најде на претпоследното место меѓу земјите од Западен Балкан, покажува најновиот извештај на Европската комисија за економските текови кај земјите кандидати и потенцијални кандидати за членство во Европската Унија. Прва на листата е Србија со пораст на БДП од 5 отсто во...

Анализа: Земјите на Балканот немаат конзистентна стратегија за тестирањето за ковид-19

Ниту една земја во светот не ја знае точната вкупна бројка на лица кои се заразени со сарс-ков-2, вирусот што ја предизвикува болеста ковид-19. Сè што е познато е она што може да се дознае од официјалната евиденција која здравствените власти ја водат врз основа на добиените резултати од направени тестови. Сите инфекции кои се лабораториски потврдени, се сметаат...

Европската комисија ја предаде предлог-преговарачката рамка за Македонија на земјите-члeнки

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија и документот е испратен до земјите-членки. „Преговарачката рамка од страна на ЕК е конципирана врз основа на новата методологија за пристапниот процес. Основна цел на овие измени е пристапниот процес да биде поизвесен, поконкретен, поверодостоен, подинамичен, со засилено политичко управување, влијание од страна на земјите-членки, засновано на...

Чипа: Пандемијата силно ги погоди албанските медиуми, над 40 новинари ги загубија работните места

Пандемијата на ковид -19 има големо влијание врз стабилноста на медиумите во Албанија, вели Александар Чипа, претседател на Унијата на албанските новинари. Во интервју за Portalb.mk, Чипа потенцира дека медиумите претрпеле силен удар од пандемијата и финансиските ефекти ќе се почувствуваат уште повеќе во наредниот период од годината. Тој посочува дека над 40 новинари ги загубиле работните места, додека...

Главниот уредник на A2CNN, Узеири: Намалувањето на платите не ги запре новинарите

Ковид-19 во медиумите во Албанија влијаеше на разни начини. Во интервју за Portalb.mk, Елерт Узеири, главен уредник на A2CNN зборува за предизвиците со кои се соочило новинарството за време на пандемијата. Узеири вели дека потешкотиите ги натерале новинарите да ја вршат својата професија на уште поодговорен начин Како ковид-19 го трансформираше новинарството во Албанија? -Oвој период не беше добар, не само од...

Албанија ќе биде економски најпогодена земја од пандемијата со ковид-19 во регионот

Албанија се смета за економски најзагрозена земја во регионот од ефектите на пандемијата со ковид-19. Светската Банка и ЕБОР сметаат дека стопанството на Албанија ќе биде најпогодено, а како последица ќе дојде до зголемување на нивото на сиромаштија. Светската Банка за Северна Македонија изнесува пооптимистични сценарија, пишува „Порталб.мк“. Меѓутоа, кои се причините за проценките на меѓународните институции во нивните прогнози...

Соларната електрана „Караваста“ во Албанија ќе произведува најевтина струја на Балканот

На вториот тендер за фотонапосна централа Караваста, Албанија, компанијата „Волталиа“ понуди продажна цена на струјата од само 24,89 евра за мегават-час, што е рекордно најниската цена во регионот. За оваа соларна електрана, „Волталиа“ ќе има 15-годишен договор со државата за фиксна цена, за половина од производството од погонот, кој е со јачина од 140 мегавати и со животен век...

Цензурата и автоцензурата го „намалија“ индексот на слободата на медиумите во Албанија

„Унапредување на слободата на изразување и медиумите се наши итни приоритети“, истакна премиерот на Албанија, Еди Рама во неговиот говор. пред Советот за безбедност на ОБСЕ на 6 февруари 2020 година. „За довчерашните тепачи и уценувачи на весници, новинари и медиуми, кои зборуваат во име на нивната слобода... ќе дојде ден за судење“, ја обвинуваше Рама опозицијата во земјата, на...

Контрадикторности во ставовите за носењето маски на официјалните лица и меѓународните здравствени институции

Пандемијата „Ковид-19“, покрај лажните вести, се доживува и со противречните изјави дадени од службени лица или меѓународни здравствени институции. Премиерот на Албанија, Еди Рама, продолжува да биде верен на ставот дека маските не треба да се користат масовно, а од друга страна Силва Бино од ИЈЗ го изјавува спротивното. Но, и меѓународните институции се судираат во врска со употребата...

Имаше ли европска солидарност и не само тоа, во досегашната „војна“ против пандемијата „Ковид-19“?

„Сами сме во овие напори за егзистенција“, стана втората најкористена фраза после онаа, „војна“ на почетокот - пандемијата „Ковид-19“ на премиерот на Албанија, Еди Рама. „Европската унија ќе обезбеди помош само за земјите што ги започнале преговорите“, рече министерот за коронавирусот, Арбен Ахметај. Сомневањата за поддршка од Европската унија и другите партнери станаа „факт и тоа конечен“ и од...

Засилување на мерките против корона вирусот во Албанија, Црна Гора, Словенија…

Во Албанија се воведуваат построги мерки за справување со новиот корона вирус, па така од денеска, во терминот од 5 до 13 часот секој ден ќе се дозволува само на едно лице по домаќинство да излезе најмногу еден час од дома поради купување или вршење други неопходни работи. Излегувањето претходно ќе се најавува со СМС или онлајн. Сепак, за оние...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...