fbpx
Tags Албанија

Tag: Албанија

Gruevski për “HRT”: Me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në intervistë për televizionin shtetëror kroat “HRT” ka deklaruar se “me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni”. “Në njëfarë mënyre është grushtet kur pas zgjedhjeve do të sillet Platformë në një shtet tjetër e që ka të bëjë me shtetin tuaj, në rastin konkret shtetin tonë, Republikën e Maqedonisë. Kur kjo Platformë nuk...

Flekenshtejn: Vetëm të dobëtit kanë nevojë për përrallat për Sorosin

Euro- deputeti dhe korrespondenti special për Shqipëri, Knut Flekenshtejn sot sërish i bëri thirrje Partisë Demokratike (PD) që të ndërpres bojkotin dhe të mos e bllokoj punën e Parlamentit. Flekenshtejn në konferencë shtypi deklaroi se zgjedhjet janë të rëndësishme për fillimin e bisedimeve me BE-në dhe s PD duhet të ndalojë me “përrallat për Sorosin”. Ai theksoi se ka respekt të...

Bushati: Shqipëria nuk përzihet në koalicionet e mundshme në Maqedoni

Shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati dje deklaroi se Tirana zyrtare nuk ka pasur kurrfarë roli lidhur me koalicionet e mundshme qeveritare në Maqedoni, shkruan korrespondenti i “Meta” nga Tirana. Bushati theksoi se Shqipëria nuk përzihet në çështjet e brendshme të shtetit fqinj, e as që ka kryer presion për koalicionet e mundshme duke shtuar se do të mbështesin cilindo...

Ahmeti pas takimit me Ramën: Është herët të flitet për koalicion të ri me Gruevskin

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti dje ishte në takim me kryeministrin e Shqiprisë, Edi Rama me kryeparlamentarin Ilir Meta dhe presidentin e shteti shqiptarë Bujar Nishani. Pas takimeve, Ahmeti tha se kanë biseduar për rezultatet zgjedhore dhe hapat e ardhshëm që do të duhet të bëhen për formim të qeverisë së re. Në këtë pyetje, lideri i BDI-së tha se...

Kryetari i Këshillit të Evropës, Tusk të dielën në Shkup

Kryetari i Këshillit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, fundjavën që vjen do të vizitojë Shkupin, Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe do të takohet me  liderët e tre vendeve, informuan sot pasdite nga Këshilli i BE-së. Në  faqen e internetit të Këshillit të BE-së është publikuar agjenda e takimeve të Tuskut me liderët e vendeve, por nuk janë përmendur arsyet dhe temat...

Maqedonasit në Shqipëri përgatiten për zgjedhjet lokale të 21 qershorit

Maqedonasit etnik në Shqipëri, në zgjedhjet lokale më 21 qershor të këtij vitit, do të garojnë për një post të kryetarit të komunës në Pustec dhe do të kenë 16 lista të këshilltarëve, në po aq komuna. Partia e Maqedonasve- Aleanca maqedonase për integrim evropiane në këto zgjedhje hyn si pjesë e koalicionit në pushtet “Aleanca për Shqipëri evropiane”. Kandidati i...

Maqedonia edhe më tej “zihet” çfarë të thotë zyrtarisht për deklaratën e Ramës për NATO

Institucionet shtetërore të ngarkuara për politikën e jashtme të Maqedonisë edhe më tej nuk kanë qëndrim rreth deklaratës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama i cili paralajmëroi veto të mundshme për hyrjen e Maqedonisë në NATO. Në MPJ thonë se po analizohet deklarata e Ramës. Pa përgjigje për çështjen janë edhe nga kabineti i Gjorgje Ivanov. Prej atje thonë se...

Shqipëria hap dokumentet sekrete nga komunizmi

  Parlamenti i Shqipërisë votoi ligjin me të cilin viktimave të regjimit komunist iu mundëson qasje deri tek dosjet sekrete, për të cilat për ta i ka evidentuar policia sekrete “Sigurimi”. Ligji në kuvend është votuar me 88 vota PËR dhe 22 KUNDËR. Dispozitat e ligjit thonë se, ish agjentët e kësaj policie, nuk mund të punësohen në shërbimet publike në...

Ivanov- Nishani: Të dyja vendet kanë të ardhmen e përbashkët

Presidenti Gjorge Ivanov ka shmangur komentet rreth aferës së përgjimeve në vend. Pas takimit me homologun e tij shqiptar Bujar Nishani në Tiranë, Ivanov u pyet nga gazetarët nëse skandali i përgjimeve ishte diskutuar në këtë takim, dhe nëse Ivanov e kishte informuar Nishanin rreth përgjimeve të politikanëve nga Shqipëria, gjatë bisedave me politikanët shqiptarë në Maqedoni, Lideri i...

Shqipëria kërkon qytetarët t’i denoncojnë të gjitha veprimet e dyshimtа

Autoritetet shqiptare dje apeluan deri tek qytetarët që të bashkëpunojnë me policinë që të pengohet çfarëdo akti i krimit të organizuar. Ministri për punë të brendshme, Saimir Tahiri apeloi që qytetarët “mos t’i mbyllin sytë” para kërcënimeve, por menjëherë të njoftojnë policinë. Shërbimet e huaja të inteligjencës para pak kohe paralajmëruan se Shqipëria dhe Kosova janë caqe të mundshme të sulmeve...