fbpx
Таг: јутјуб

таг: јутјуб

Јутјуб ќе ги оневозможува „ад-блокерите“, законите за приватност на ЕУ може да го спречат

Додека Јутјуб ги заострува ограничувањата на блокаторите на реклами, поборниците за заштита на приватноста во ЕУ тврдат дека европските закони може да ги сопрат овие обиди на платформата. Јутјуб во јуни започна да го тестира блокирањето на таканаречените „ад-блокери“, за подоцна да ги зголеми ваквите напори. Тоа значи дека повеќе корисници со овозможени блокатори на реклами во своите прелистувачи не...

Успешна кампања против дезинформации на Гугл во Германија

Гугл во текот на летото едуцираше голем дел од населението во Германија со видео кампања за борба против дезинформациите и обидите за манипулација на интернетот, пренесува германската агенција ДПА. Според одделот Jigsaw на Гугл, 21,9 милиони корисници на Јутјуб ги гледале трите едукативни видеа, што се совпаѓа со 58 отсто од популацијата на возраст од 18 до 54 години во...

Јутјуб наводно тестира нова функција за играње видеоигри на платформата

„Playables“ е новата функција во развој на Јутјуб со која на видео платформата можат да бидат додадени видеоигри, објави Волстрит Журнал. Од вработените во „Гугл“, во чија сопственост е Јутјуб, преку електронска пошта било побарано да ја тестираат новата функција. Игрите наводно можат да се играат или преку апликацијата Јутјуб на оперативните системи iOS и Android или преку прелистувач на...

Латас и Лазаров не се чувствуваат виновни за изговореното во спорниот поткаст на Јутјуб

Драган Павловиќ-Латас и јутјуберот Стефан Лазаров на денешното судско рочиште рекоа дека не се чувствуваат виновни за обвинението за ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем. Обвинението беше поднесено од Основното јавно обвинителство по објавениот поткаст на 14 февруари годинава, во кој Латас му беше гостин на Лазаров во поткастот. Латас рече дека не се чувствува виновен...

Јутјуберите во „сива зона“ и без надзор на АВМУ, потребна ли е регулација на инфлуенсерите?

Од промотивни рецензии за одредени производи, преку оценки на храната во угостителски објекти и видео интервјуа со јавни личности до продукција на своевидни информативни емисии во видео формат. Јутјуберството како создавање на аудиовизуелни медиумски содржини по барање од физички лица зема голем замав и во Македонија, а заедно со ова се поставува и прашањето за степенот на негова регулација. Во...

Американски јутјубер се соочува со затвор поради уривање на авион за да собере прегледи

Јутјуберот Тревор Џејкоб, кој намерно урна авион поради прегледи, ќе се изјасни за виновен за попречување на федерална истрага со тоа што го исчистил местото на несреќата, пренесува Би-би-си, повикувајќи се на информации од обвинители во САД. Во соопштението на американското Министерство за правда пишува дека во ноември 2021 година, Џејкоб го напуштил аеродромот во Санта Барбара, Калифорнија на соло...

За 19 јуни одложено судењето против Стефан Лазаров и Драган Павловиќ – Латас

Судењето против новинарот Драган Павловиќ - Латас и јутјуберот Стефан Лазаров, е одложено за 19 јуни бидејќи одбраната побарала да им се достават во целост доказите со кои располага oбвинителството. Двајцата се обвинети за кривичното дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 21 февруари, Основното јавно обвинителство - Скопје поднесе обвинителен предлог против Павловиќ...

Одложено судењето на Латас и Лазаров за случајот со спорниот поткаст

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска требаше да започне судењето против Драган Павловиќ – Латас и јутјуберот Стефан Лазаров, кои се обвинети за „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. Откако Лазаров и Латас седнаа на обвинителна клупа, судењето се одложи поради тоа што адвокатката на Латас истовремено била на друго судење и не можела...

Поднесено обвинение против Драган Павловиќ – Латас и Стефан Лазаров

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против Драган Павловиќ – Латас и Стефан Лазаров поради ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем. Јавното обвинителство, не наведувајќи ги нивните имиња, информираше дека двајцата обвинети преку компјутерски систем ширеле расистичка и ксенофобична репрезентација на идеја која промовира насилство спрема жени, со што предизвикале реакции и чувство на згрозеност...

Лазаров го сокрил спорното видео со Латас на Јутјуб

Спорното интервју со Драган Павловиќ Латас, кое предизвика лавина реакции во јавноста, не е достапно за јавноста на Јутјуб. Поточно во подесувањата на социјалната мрежа видеото е сега ставено во категорија „приватно видео“. Видеото, иако беше објавено пред 5 дена, откако вчера стана вирално на социјалните мрежи, за само 24 часа достигна илјадници прегледи. Во интервјуто на јутјуберот Стефан Лазаров,...

Новинарските здруженија со осуда за интервјуто со Павловиќ-Латас, се бара одговорност

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат говорот со кој, како што велат, се поттикнува насилство и стимулира родова дискриминација кој деновиве се појави на канал на „јутјуб“ платформата. Станува збор за интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас, каде што...

Јавноста огорчена од Латас и исмевањето на насилството врз жените во емисијата на јутјуберот Лазаров

Лавина реакции на социјалните мрежи по објавената емисија на Јутјуб каналот на Стефан Лазаров во која гостуваше Драган Павловиќ – Латас и во која, како што прв реагираше Хелсиншкиот комитет за човекови права, се нормализира културата на насилство. Од Хелсиншкиот комитет реагираат дека во интервјуто објавено во вторникот вечерта, Латас споделува дека тој и неколку другари на 15-годишна возраст злоставувале...

Јутјуб добива нов извршен директор

Извршната директорка на Јутјуб, Сузан Војчицки се повлекува од функцијата по речиси 25 години во „Гугл“, компанијата во чија сопственост е платформата за видеа. Таа за одлуката ги информирала вработените преку електронска пошта, а писмото го објави и на социјалните мрежи, пренесува „Врџ“. Функцијата на Војчицки ќе ја преземе главниот директор за производи во компанијата Нил Мохан, кој откако долги...

Њујорк Тајмс: Како што продолжува да се шири ковид-19, така се шират и дезинформациите за болеста

Речиси три години од почетокот на пандемијата, ковид-19 и понатаму опстојува. Истото е случај и со мисинформациите (намерно или случајно згрешени информации и дезинформации) за оваа болест, пишува Тифани Хсу во „Њујорк Тајмс“. Она што почна во 2020 година како гласини што фрлаа сомнеж на постоењето или опасноста на ковид-19, набргу еволуираше во честопати несфатливи тврдења за опасна технологија што...

Јутјуб започна со стриминг услуги

Стриминг услугите доаѓаат и на Јутјуб. Компанијата најави дека ја воведува новата функција наречена „Прајмтајм канали“ (Primetime Channels) која ќе донесе серии, филмови и шоуа од десетици сервиси директно на апликацијата на Јутјуб. Јутјуб потпишал договори со 35 партнери, меѓу кои се и големи имиња како „Парамаунт плус“, „НБА“ и „Епикс“, но и некои помали сервиси. Сите сервиси ќе функционираат...

Јутјуб ги воведува „хендлс“ – нов начин за идентификување на корисниците

Јтујуб ќе воведе нов начин за именување и идентификување на корисниците, налик на истоимените „хендлс“ на Твитер. Од Јутјуб соопштија дека креаторите ќе бидат поканети во текот на следните две недели да си изберат нов ИД со симболот „@“ како предзнак. Доколку до 14 ноември корисниците не изберат име, тогаш нивниот канал ќе добие автоматски „хендл“. Како што појаснија од платформата,...

Јутјуб тестира достапност на 4К резолуцијата само за претплатените корисници

Јутјуб тестира опција со која 4К резолуцијата на видеата би била достапна само за претплатниците на Премиум услугата на оваа платформа. Во изминативе недели, некои корисници пријавиле дека при обидот да гледаат видео во 4К резолуција добиле порака дека таквата функција е ограничена само за Премиум корисниците, пишува „The Verge“. По реакциите, од Јутјуб на Твитер потврдиле дека оние што...

По Фејсбук и Инстаграм, Ендру Тејт баниран на Јутјуб и ТикТок

Откако компанијата „Мета“ донесе одлука да го забрани инфлуенсерот Ендру Тејт од нивните социјални мрежи Фејсбук и Инстаграм, Гугл презеде идентична акција за банирање на поранешниот кик-боксер од Јутјуб, јавува Би-би-си. Од Гугл објаснуваат дека ги избришале Јутјуб каналите на Ендру Тејт поради повеќекратно прекршување на нивните упатства за заедницата и условите за користење, вклучувајќи ја и политиката за спречување...

Студенти на УКИМ преку кратки едукативни видеа ќе им помагаат на учениците при совладување на наставната материја

Студентите при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје со иницијативата „Cognitionis“ што ја спроведуваат преку Универзитетско студентско собрание, во поддршка на Агенцијата за млади и спорт и асоцијацијата „Младите Можат“ ќе снимаат кратки и интерактивни видеа со цел да им помогнат на учениците од средно и основно училиште полесно и на поинтересен начин да ја совладаат наставната материја. Станува...

Форбс: Десет најпопуларни јутјубери лани заработиле 300 милиони долари

Примамливи видеа кои собираат милиони прегледи, допаѓања и споделувања на интернет е новиот бизнис кој од младите лица може да направи милионери, а Јутјуб им е главниот канал за нивната популарност. Магазинот Форбс проценува дека десетте најпопуларни јутјубери во светот лани заработиле 300 милиони долари. Прв на списокот на Форбс е 23-годишниот Џими Доналдсон, којшто на Јутјуб е познат како...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...