fbpx

Повторно дојави за бомби во црногорски институции, наставата во училиштата се одвива онлајн

Новиот наплив на дојави за бомби во Црна Гора доаѓа пред одржувањето на парламентарните избори кои се закажани за в недела

-

Неколку црногорски училишта и градинки утрово добиле информации за наводно поставени бомби. Заканите, како што јавува Радио-телевизија Црна Гора (РТЦГ), пристигнале на електронските адреси на училиштата и градинките.

Црногорското Министерство за образование соопшти дека наставата за учениците денеска ќе се одржува онлајн, а се откажуваат и екстерните испити за полуматурантите.

Од полициската управа за РТЦГ информирале дека пријави за бомби пристигнале на вкупно 135 адреси и дека се преземаат сите активности во надлежност на полицијата.

Покрај училиштата и градинките, закани за наводно поставени канистери со отровен нервен гас со детонаторни направи во Подгорица, Бар, Будва и Котор добиле и црногорското Министерство за внатрешни работи, Управата на полицијата, Агенцијата за национална безбедност и некои медиуми.

Закани за бомби и вчера добија неколку црногорски училишта, како и Собранието, Вишиот суд и општините. Настава не се одржувала, а зградите биле веднаш евакуирани. Полицијата утврдила дека сите пријави се лажни.

Новиот наплив на дојави за бомби во Црна Гора доаѓа пред одржувањето на парламентарните избори кои се закажани за в недела (11 јуни).

Изминативе седмици лажни дојави за бомби во училиштата и институциите повторно имаше и во Србија, а интересен е податокот дека ваквата форма на хибридни закани се случуваше и во Бугарија пред одржувањето на тамошните парламентарни избори во март годинава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...