fbpx

Лажни дојави за бомби добија црногорскиот парламент и неколку училишта

Според информациите кои ги објави Побједа, дојави за бомби пристигнале во основни училишта и градинки во Никшиќ, Херцег Нови, Бар, Петровац, Тиват и други градови во Црна Гора

-

Дојава за поставена бомба утрово добило Собранието на Црна Гора и неколку училишта низ земјата, јавува црногорскиот весник Побједа. Собраниската зграда е евакуирана, исто како и учениците во школите, информираат од црногорската полиција. Прегледите на сите објекти во моментов се во тек, а дојавите за поставени експлозивни направи биле испратени преку електронска пошта.

Според информациите кои ги објави Побједа, дојави за бомби пристигнале во основни училишта и градинки во Никшиќ, Херцег Нови, Бар, Петровац, Тиват и други градови во Црна Гора. Управите на образовните установи ги повикале родителите да ги земат децата, додека во некои градинки и училишта било одлучено да нема настава и во попладневните часови.

Она што е многу важно е дека новиот наплив на дојави за бомби во Црна Гора доаѓа пред одржувањето на парламентарните избори, кои се закажани за во недела (11 јуни). Изминативе недели лажни дојави за бомби во училиштата повторно имаше и во Србија, а интересен е податокот дека ваквата форма на хибридни закани се случуваше и во Бугарија пред одржувањето на тамошните парламентарни избори во март годинава.

Лажни дојави за бомби како закана за изборниот процес во Бугарија, може да влијаат на одѕивот на гласачите

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...