fbpx
Таг: хибридни закани

таг: хибридни закани

Спасовски: Една од клучните битки е справувањето со лажните вести

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за порталот „Журнал“ а во однос на тоа колку граѓаните се запознаени со лажните вести и кои се последиците од нив, рече дека лажните се вести се еден од посериозните предизвици на новото време. „Една од клучните битки е справувањето со лажните вести. Владата направи акциски план за справување со дезинформациите и...

Лажни дојави за бомби добија црногорскиот парламент и неколку училишта

Дојава за поставена бомба утрово добило Собранието на Црна Гора и неколку училишта низ земјата, јавува црногорскиот весник Побједа. Собраниската зграда е евакуирана, исто како и учениците во школите, информираат од црногорската полиција. Прегледите на сите објекти во моментов се во тек, а дојавите за поставени експлозивни направи биле испратени преку електронска пошта. Според информациите кои ги објави Побједа, дојави...

МНР во соработка со Амбасадата на САД организираше конференција за дезинформации и хибридни закани

Министерството за надворешни работи, во соработка со Амбасадата на САД организираше Конференција „Медиумска писменост и справување со дезинформации – подготвеност на институциите за заштита од хибридните влијанија“. Воведни обраќања имаа државниот секретар Филип Тосевски и Аугуста Филибин од Амбасадата на САД во Скопје. Учество зема и реномираниот американски експерт Енди Карвин, претставник од НАТО Одделот за јавна дипломатија, како и...

Грковска: Сајбер нападите се постојана закана, мора континуирано да ја јакнеме отпорноста

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска порачува дека заканите за сајбер безбедноста постојано еволуираат и затоа професионалците за сајбер безбедност мора да бидат опремени со најсовремени знаења и алатки за ефективно да се заштитат од нив. Таа се обрати на отворањето на конференцијата „Балкански денови за сајбер безбедност 2023“, која од денеска до 18 мај се...

Во Охрид се одржа работилница за зајакнување на отпорноста од хибридни закани

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово во Охрид учествуваше на работилницата насловена „Зголемување на свеста за хибридните закани: зајакнување на отпорноста на Западен Балкан“, организирана од Евроатлантскиот совет на Северна Македонија. На работилницата станало збор за ранливоста на општествата на хибридните закани и потребата за зацврстување на сеопфатната општествена отпорност на овие закани, како клучна алка во намалувањето на нивното...

Во тек вештачењето за групата од Иран и од Русија вклучена во дојавите за бомби во училиштата

Во тек е вештачењето во однос на дојавите за бомби што во периодот од октомври минатата година до март годинава ги имаше во основните и средните училишта, но и во други институции во државата, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој, заедно со заменик министерката за здравство, Марина Манолева, шефот на скопското Јавно обвинителство Гаврил Бубевски, шефот на Мисијата...

Божилов не рекол дека Бугарија ќе обвини Македонци за дојавите за бомби во Бугарија

Од оригиналната изјава на Божилов дадена за БНТ, се гледа дека тој изјавил нешто во сосема друг контекст и воопшто не кажал дека Бугарија ќе обвинува Македонци за дојавите за бомби. Божилов зборува за покренување на обвиненија во Македонија за дојавите за бомби во земјава, а тоа го најави и самиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, пишува „Вистиномер“...

Кибер отпорноста почнува со лична дигитална „хигиена“

Кога се зборува за кибер безбедноста, односно справувањето со кибер нападите и справувањето со дезинформациите, мерките за безбедност треба почнат со она што се нарекува основна лична дигитална хигиена, а потоа да се оди повисоко. Тоа подразбира, за секој поединец – ставете заштита, заклучување на телефонот или лаптопот; редовно ажурирајте го софтверот, инсталирајте заштитен софтвер на уредите; не отворајте...

НАТО дава поддршка на земјава за одбрана од хибридните напади и дезинформациите

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки изјави дека Алијансата на Северна Македонија ѝ дава техничка поддршка во борбата со хибридните напади со кои се соочува. На новинарското прашање на ТВ 21 за неодамнешната посета на тим од експерти на НАТО предводени од заменик-помошникот генерален секретар за новите безбедносни предизвици, Џејмс...

Потерницата од Хаг за Путин – главен мотор на новите руски дезинформации и закани

Март во македонскиот медиумски простор беше одбележан со еден главен и нов дезинформациски наратив од Москва, кој беше разработен кратко време по веста дека Меѓународниот кривичен суд во Хаг објави налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и комесарката за права на децата Марија Лвова Белева. Два дена по објавената „потерница“ по Путин, од Москва стигнаа закани дека...

Две децении Јадранска повелба: Руската агресија врз Украина од темел ја смени европската безбедност

Во рамки на претседавањето на Северна Македонија со САД – Јадранската Повелба во Скопје денеска се одржа првиот неформален министерски состанок, со кој претседаваше министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Тој ја претстави амбициозната цел за создавање на нов Стратешки концепт на Јадранската повелба (А5). Се водеше и дискусија за зајакнување на политичката улога на Повелбата во контекст на тековните...

Поради дојавите за бомби, десетици средношколци повеќе време поминуваат во автобус одошто во клупа

Нови дојави за бомби денеска испразнија 21 средно и 11 основни скопски училишта, едно основно училиште во Прилеп, а мејл со закана доби и Основниот суд во Охрид. Со оглед на фактот дека од почетокот на второто полугодие, речиси секојдневно има дојави и прекин на наставата, се поставува прашањето, како овие случувања влијаат на образовниот процес, но и на...

МОН: По добиена дојава за бомба, наставата да не се прекинува, туку да продолжи онлајн

Одговорните во Министерството за образование и наука (МОН) испратиле допис до основните и средните училишта во државата, во кој наложуваат директорите да организираат настава на далечина во деновите кога ќе добијат дојави за поставени бомби. Ова се случува за учениците да не губат од настава бидејќи дојавите се зачестени, а информацијата за дописот од МОН доаѓа откако Мета.мк објави...

Владата усвои итни мерки, јавната администрација ќе оди на обуки за сајбер-безбедност

Владата на денешната седница, на предлог на вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска усвои сет мерки за подобрување на безбедноста на информациските системи во институциите кои ќе се имплементираат во најкраток рок во секоја институција во јавниот сектор, информираат од владината прес-служба. „Овие мерки следуваат по серијата активности за координација со донаторите и чинителите во областа на...

Пост на социјалните мрежи манипулира со лажни дојави за бомби во училиштата

Постот што се споделува на Фејсбук е манипулативен и му недостига контекст. Точно е дека МВР уапсило 55-годишна жена осомничена за лажни дојави за бомби, но таа нема никаква врска со дојавите кои претходно биле испратени од мејл адреси од странство, за кои министерот Спасовски посочи дека се хибридни закани. Жената, инаку лице со здравствени проблеми, ден пред да...

Закани за бомби во руски стил: Целта е да се сее страв кај населението

Експертите оценуваат дека досегашните аларми за бомби во училишните објекти, трговските центри и институциите доаѓаат од Русија. Нивната цел е да сеат страв кај граѓаните во контекст на војната во Украина и вознемиреност за еден можен конфликт на северот на Косово, пишува Порталб.мк. Северна Македонија, како и државите од регионот, во изминатиот период се соочува со закани за поставени бомби...

Спасовски: Лажните дојави за бомби се монструозен чин на хибридни закани

Министерот Спасовски ги оцени лажните дојави за бомби како „монструозен чин на хибридни закани“ и рече дека многу е важен брзиот и ефикасен одговор на државата со своите партнери. Во интервју за Алсат тој кажа дека се започнати сите истраги и дека се вклучени сите институции кои се грижат за националната безбедност заедно со меѓународните партнери. „Во неколку правци одат...

Европската комисија констатира „растечки закани од дезинформации“ во Северна Македонија

Дезинформациите во македонскиот интернет простор се шират забрзано и ги има сè повеќе. Загриженост за ова прашање истакна и Европската комисија во најновиот Извештај за 2022 година за напредокот на С. Македонија во нејзиниот евроинтеграциски пат, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во Извештајот се вели дека постојат „растечки закани од дезинформации“, а како главен извор...

МО на Бугарија: Русија со хибридни напади против евроатлантската интеграција на Западен Балкан

Русија врши хибридни дејствија против евроатлантската ориентација на Бугарија и саботирање на исполнувањето на националните ангажмани во НАТО и ЕУ, оценува бугарското Министерство за одбрана во извештајот за состојбата на одбраната во текот на минататата година, известува бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Во извештајот што бил разгледан во Владата и треба да влезе во парламентарна процедура, Министерството за одбрана (МО) на...

Стратком: Македонија особено ранлива на хибридни закани и невоени и сајбер напади

Македонија и Црна Гора се најотпорни во регионот на штетни влијанија во сферата на надворешната политика и безбедноста, покажуваат анализите на НАТО Центарот за извонредност во стратешките комуникации (Стратком). Но, и покрај добрата вкупна оценка, Македонија е оценета со „критично ранлива“ во подобласта на „национална отпорност“, односно во отпорноста на хибридни закани, а ризикот го зголемуваат околностите што земјата...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...