fbpx
Таг: училишта

таг: училишта

Двете изборни среди училиштата ќе ги одработуваат на 18 мај и на 1 јуни

Основните училишта во текот на вчерашниот ден добиле известување од Министерството за образование и наука (МОН), дека деновите во кои ќе се одржат изборите, ќе треба да се одработат во саботите, на 18 мај и на 1 јуни. Дополнително, скопските училишта треба да одработат и денот кога училиштата не работеа на 30 ноември, поради одржувањето на Министерскиот совет на...

Мета факт: Го нема ветениот нов електронски дневник, наставниците го користат стариот

Одговорните во Министерството за образование и наука (МОН) најавија дека од минатиот септември, односно од учебната 2023/2024 година, ќе биде пуштен во употреба нов електронски дневник, со кој требаше да се надминат проблемите детектирани во старата хардверска и софтверска инфраструктура во изминатите години. Сепак, до овој момент, наставниците го користат стариот е-дневник во кој ја водат целокупната евиденција за...

ЦГК: 10 милиони евра се трошат без отчет за набавки во училиштата платени од родителите

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките коишто се финансираат со пари од родителите во училиштата“. Истражувањето спроведено во 96 основни и средни училишта во 8 општини во земјава открива дека набавките за осигурување, за униформи за учениците, за фотографирање, за ужина итн., се спроведуваат во постапки за кои нема јасно...

Клуч на врата за 14 училишта во државата за само една година

Вкупно 14 училишта во Македонија се затвориле во период од само една учебна година, покажуваат најновите бројки за бројот на училишта, паралелки и ученици, кои денеска ги објави Државниот завод за статистика (ДЗС). Во учебната 2021/2022 година, во државата имало 976 училишта, а веќе следната учебна година, 2022/2023, оваа бројка е 962. Во основното образование лани имало 10.997 паралелки и...

Истражување: Над 70 отсто од младите во ВИ гледаат можност, а останатите гледаат закана

Алатките за вештачка интелигенција како ChatGPT брзо ги вадат на виделина текстовите кои инаку тешко се пребаруваат на интернет и умеат да решаваат сложени задачи. Тоа ја отвора вратата за мамење, па образовната политика детално ја истражува употребата на вештачка интелигенција во училиштата. Помладите пак, од друга страна, ја гледаат вештачката интелигенција повеќе како можност отколку како закана, пишува...

Германски експерти: Вештачката интелигенција може да влезе во училиштата, но не прерано

ChatGPT и другите алатки за вештачка интелигенција имаат голем потенцијал за употреба во училиштата, но со одговорност и со промоција на учењето, изјавија германски експерти во средата, пренесе германската новинска агенција ДПА. Постојаната научна комисија на германската конференција на министри за образование, која ги обединува федералните и државните министри, препорача краткорочна преодна фаза за систематско тестирање на алатките за вештачка...

Протекоа плановите за евакуација во случај на масовно пукање во неколку американски училишта

Илјадници документи кои содржат планови за вонредни состојби во американските училишта, вклучувајќи ги и безбедносните процедури во случај на масовно пукање, ненамерно биле објавени на интернет во збирка која содржи над 4 милиони записи. Минатиот месец, безбедносниот истражувач Џеремаја Фаулер открил податоци тешки 800 гигабајти поврзани со компанијата „Raptor Technologies“ која продава софтвери за училиштата, објави „Wired“ (Вајерд). Фирмата обезбедува софтвер...

Мајка на дете со аутизам бара училиштата да имаат сензорни соби и вработените да се обучат

Меѓународната класификација за функционирање, попреченост и здравје (МКФПЗ) да биде подостапна за родителите на деца со аутизам, да има поголем буџет за наставните асистенти, а на локално ниво училиштата да имаат сензорни соби и обуки за вработените во училиштата, се главните пораки што ги пренесува за Порталб.мк Ана Арсовска Анѓелеска како родител на дете со аутизам. За да научиме повеќе...

Училишта од Струмица и Велес ќе станат регионални центри за средно стручно образование

Две средни општински училишта од Струмица и Велес ќе прераснат во регионални центри за стручно образование, одлучи Владата во соработка со проектот на Европската Унија „Зголемување на атрактивноста, инклузивноста и релевантноста на стручното образование и обука и образованието за возрасни“. Станува збор за струмичкото училиште „Никола Карев“ и велешкото „Коле Неделковски“, кои со помош на ЕУ ќе бидат целосно реконструирани,...

Дојави за поставени бомби во училиштата во Кочани добила Општината

Наставата во првата смена во дел од кочанските основни и средни училишта денеска била прекината поради дојава за поставени бомби. Ваква заканувачка порака утрово била испратена на електронската адреса на Општина Кочани, потврди за Мета.мк кочанскиот градоначалник Љупчо Папазов. Тој не сакаше да ги коментира деталите, но рече дека повеќе информации треба да соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Нејасно е и...

Владата одвои 2 милијарди денари за реализација на 66 проекти низ општините

Нови градинки, училишта, патишта и други градежни проекти ќе се реализираат во општините со средства издвоени од државниот буџет. Владата на денешната седница донесе одлука за пренамена на буџетски средства од две милијарди денари коишто ќе бидат насочени за реализација на 66 проекти во најголем дел општини низ целата држава, меѓу кои Град Скопје, Центар, Ѓорче Петров, Сарај, Аеродром,...

Од почетокот на учебната година имало 80 пријави за бомби во српски училишта

Поради зачестените пријави за експлозивни направи во различни образовни институции на територијата на Србија, Министерството за внатрешни работи ги ангажира сите човечки и материјално-технички ресурси за подобрување на безбедноста на децата, пренесува Н1 Србија. „Од почетокот на учебната 2023/2024 година до денес, пристигнати се вкупно 80 пријави од десетици електронски адреси до различни образовни институции на територијата на Република Србија....

Тренчевска: Децата ни се безбедни, да не се создава паника

Децата се безбедени, не треба да се создава паника. Убиството на Вања Ѓорчевска е изолиран случај, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, во врска со двете убиства за кои во притвор се четири лица, а еден е во бегство. Тренчевска вели дека не треба да се создава паника кај граѓаните дека „децата не ни се безбедни“, со...

АХВ не најде салмонела во храната од која се затруја ученици од Карпош

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вели дека не пронашле салмонела во земените мостри од храна и суровини за подготовка на храна од училиштата во Карпош, каде минатата недела беа пријавени седум случаи на затруени деца од салмонела. АХВ извршила проверка на сите училишни кујни во Општина Карпош каде се подготвува храна, беа пријавени случаи на сомнежи на труење...

„Ученички се продаваат за пари”: Детскиот криминал во Тетово е алармантен, институциите не соработуваат

Ученички кои се продаваат за пари, пиштоли во училиштата, употреба на дрога, кражби, зголемено учество на децата во криминал. Ова се само дел од девијантните однесувања на учениците во Тетово. Состојбата дополнително ја влошува и несоодветната меѓуинституционална соработка, недостигот на психолози во училиштата, незаинтересираноста на родителите за своите деца и друго. Сето ова беше истакнато вчера на работилницата на...

Израел продолжува со нападите во Газа, спасен првиот заложник

Израелската пешадија врши напади врз милитанти и инфраструктура на Хамас во северниот дел од Појасот Газа, додека воената авијација врши воздушни напади. Понесен од првото спасување на израелски заложник што беше држан од милитантното движење, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно ја отфрли идејата за примирје и вети дека ќе го уништи капацитетот на Хамас за владеење во Газа или...

Закани за бомби и насилство во германски училишта и медиуми

Училишта и медиуми во Германија се евакуираат два дена по ред поради закани за бомби, пренесува германската новинска агенција ДПА. Заканите почнале вчера во главниот град, а меѓу другите, закана за бомба добила и партијата на германскиот канцелар Олаф Шолц. Полицијата во Берлин испратила засилување до главната железничка станица и тим за да се утврди дали постои некаква опасност. Германските железници...

Германија засега нема да ги забранува мобилните телефони во училиштата, како што планира Британија

Германското здружение на наставници ја отфрла можноста да се забранат мобилните телефони во училиштата, како што е забраната што ја планира британската влада, пишува германската новинска агенција ДПА. „Не може да се спроведе апсолутна забрана за мобилни телефони за сите возрасни групи и за целиот училишен сектор“, изјавил претседателот на здружението Стефан Дул. Во меѓувреме, британската влада подготвува нови упатства со...

Образовниот концепт не предизвикува рана сексуализација

Презентацијата за употреба на кондоми и средства за контрацепција кај младите не предизвикува рана сексуализација, велат сексолозите. Напротив кај младите е нужно сексуално образование за едукација и заштита. Сексот во нашето општество, за жал, е табу тема особено на релација дете-родител и ученик-наставник. Токму затоа е потребно сексуално образование, кое ќе придонесе за правилен развој на младите, а не...

Новиот електронски дневник во училиштата најрано во второто полугодие

Во текот на второто полугодие од оваа учебна година или најдоцна на почетокот од наредната ќе профункционира новиот електронски дневник, којшто Министерството за образование и наука (МОН) го работи со поддршка од Европската Унија (ЕУ). „Со финансиска поддршка од ИПА фондовите на Европската унија, Министерството за образование и наука изработи нов интегриран систем за електронска работа на училиштата. Во новото...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...